(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/11
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2014/№ 63

Єдиний податок

Комісія на продаж «з утриманням комісійних»: що з базою єдинника? Чи оподатковується ЄП компенсація від орендаря сум сплачених комунальних платежів? Єдиноподатник отримав валютну виручку від експортної операції. За яким курсом НБУ розраховувати і включати до «єдиноподаткового» доходу виручку?

 

Комісія на продаж «з утриманням комісійних»: що з базою єдиноподатника?

Наше ТОВ на єдиному податку групи 4 уклало договір комісії на продаж своєї продукції, згідно з умовами якого комісіонер залишає собі комісійну винагороду, а різницю за проданий товар сплачує нам на розрахунковий рахунок. Якою буде наша база оподаткування?

Головбух

Ми не рекомендуємо вам використовувати такий варіант договірних відносин!

Зауважимо, що хоча такі умови договору, із правової точки зору, цілком відповідають приписам ст. 1020 ЦКУ (право комісіонера відрахувати належну йому за договором комісії суму комісійної винагороди із грошових коштів, що надійшли йому від «третього» покупця для комітента) і, можливо, влаштовують вашого комісіонера, проте вони категорично не годяться для вас як для комітента!

Дивіться: за такого варіанта взаєморозрахунків частину належної вам суми (у частині «залишеної» собі комісіонером винагороди) ви отримуєте не грошима, а фактично його послугами! А це прямо порушує заборону на негрошові розрахунки, установлену для єдиноподатників п. 291.6 ПКУ.

Наслідки будуть для вас вельми неприємними. Згідно з п.п. 4 п.п. 298.2.3 ПКУ вам доведеться з наступного кварталу взагалі відмовитися від спрощенки. Що стосується величини вашого доходу, то до нього потрапить уся сума продажу, включаючи утриману комісіонером винагороду. Плюс при цьому відповідно до п.п. 296.5.5 ПКУ в останній своїй декларації таку «негрошову» суму доходу вам потрібно буде показати окремо і при цьому згідно з п.п. 2 п. 293.5 ПКУ застосувати до цього доходу подвійну ставку ЄП. Тож буде непереливки… ☹

Тому говоримо вам прямо: краще уникати таких договорів!..

 

 

Місце для компенсації комунальних платежів у доходах єдиноподатника-орендодавця

Ми — юридична особа, платник єдиного податку четвертої групи. Маємо договір оренди, за яким ми сплачуємо комунальні платежі за надане в оренду приміщення, а орендар нам їх компенсує. Чи обкладається така компенсація єдиним податком?

Олена

Так, обкладається. Такий висновок випливає із «загального» визначення доходу юрособи-єдиноподатника (п.п. 2 п. 292.1 ПКУ). У переліку надходжень, що звільняються від оподаткування у єдиноподатника, компенсації орендодавцю за комунальні платежі немає (п. 292.11 ПКУ).

За такого визначення обстояти протилежну точку зору, тобто не включати грошову компенсацію комунальних платежів до доходу, є доволі проблематичним. Та й податківці однозначно наполягатимуть на тому, аби грошову компенсацію комунальних платежів було включено до «єдиноподаткового» доходу. Про це свідчить їхня консультація у БЗ, підкатегорія 108.04.

Ураховуючи все це, рекомендуємо у цьому випадку на час оренди переоформити договори з комунальними службами безпосередньо на орендаря, який би сплачував комунальні платежі за себе самостійно.

Аналогічну рекомендацію ми вже давали у спецвипуску, що його присвячували спрощеній системі оподаткування. Тож читайте із цього приводу спецвипуск газети «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 11, с. 40 (конкретно щодо компенсації комунальних платежів єдиноподатнику див. п.п. 1.3 таблиці 3.2).

 

 

Проблема «двох курсів» при експорті та рішення для єдиноподатника

Єдиноподатник отримав валютну виручку від експортної операції. За яким курсом НБУ розраховувати і включати до «єдиноподаткового» доходу виручку — на дату, коли валюта надійшла на розподільчий рахунок, чи на дату, коли виручка надійшла на поточний рахунок?

 

Імшенецький Олександр

Нагадаємо, що будь-який експортер (у тому числі й єдиноподатник, який отримав валютну виручку) повинен продати 50 % цієї виручки на валютному ринку. Для цього його валютна виручка зараховується на спеціальний розподільчий рахунок і лише після продажу 50 % перераховується на поточний рахунок експортера.

Зазвичай курс НБУ на момент надходження на розподільчий рахунок і на момент зарахування на поточний рахунок експортера не співпадають. Тож виникає запитання — за яким із цих курсів НБУ експортер-єдиноподатник має обраховувати свою валютну виручку, яку потім обкладе єдиним податком?

Для початку наведемо думку податківців саме щодо єдиноподатників. Податківці стверджують, що дохід єдиноподатника-експортера перераховується у гривнях за курсом НБУ на дату отримання такого доходу (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 108.04). Як кажуть, «дипломатично, тому абсолютно незрозуміло» ☹.

Більш зрозумілою позиція податківців стає з роз’яснення, опублікованого у «Віснику Міністерства доходів і зборів України», 2014, № 25–26, с. 68. У цьому роз’ясненні податківці схиляються до курсу НБУ на дату надходження виручки на поточний рахунок експортера. А розподільчий рахунок, на їхню думку, є транзитним, тобто таким, що виконує суто технічну функцію. Тож надходження коштів на цей розподільчий рахунок — це ще не отримання доходу експортером.

Досить спірне твердження, особливо якщо врахувати, що 50% валюти підлягає обов’язковому продажу (аргументи див. у статті «Надходження та продаж 50% валютної виручки: відображаємо в обліку» // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 14, с. 16.)

Саме тому, на нашу думку, спочатку слід орієнтуватися саме на курс НБУ, за яким валюта надійшла на розподільчий рахунок. За цим же курсом експортер повинен оприбуткувати цю валюту у себе в обліку.

Після цього продаємо 50 % виручки. Комерційний курс інвалюти та її курс НБУ, найімовірніше, будуть відрізнятися. Якщо комерційний курс буде вищим, ніж курс НБУ на дату надходження валюти на розподільчий рахунок, єдиноподатнику потрібно буде показати ще й цей дохід, від продажу іноземної валюти. Його сформує додатна різниця між комерційним курсом і курсом НБУ на дату надходження валюти на розподільчий рахунок. Фактично ця різниця — це ті додаткові кошти, які надійдуть на рахунок єдиноподатника внаслідок продажу 50 % інвалюти за більш високим комерційним курсом, ніж офіційний курс НБУ.

Що стосується решти 50%, то якщо на дату надходження валюти на розподільчий рахунок і на поточний, курс НБУ змінився, то виникає курсова різниця. Напевно при перевірці податківці наполягатимуть на включенні її суми в дохід як суми виручки від реалізації на експорт. Сперечатися з цією позицією можна хіба що тим, що ця курсова різниця не отримана на рахунок

Детальніше про валютні операції єдиноподатника читайте в тематичному номері газети «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 27.

Єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті