(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/11
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2014/№ 63

Відносини з фізособами

Які підтверджуючі документи потрібно мати підприємству при роботі з фізособами-підприємцями? Чи може підприємство укласти цивільно-правовий договір зі звичайною фізособою на ремонт комп’ютера?

 

Підтвердні документи при роботі з фізособами-підприємцями

Підприємство працює з фізособами-підприємцями, як єдиноподатниками, так і загальносистемниками. Які документи потрібно від них отримати: витяг із Держреєстру чи щось ще?

Наталія

Окрім (1) документів, які підтверджують власне придбання товарів/робіт/послуг у підприємців (тобто накладних, чеків РРО, товарних чеків, платіжних документів тощо), необхідних для відображення витрат у податковому обліку, у підприємства мають бути (2) документи, що підтверджують підприємницький статус контрагента. Вони потрібні для неутримання з доходів, які виплачуються підприємцям, ПДФО, а також ЄСВ (у разі придбання у підприємця робіт/послуг). Давайте подивимося, що ж це за документи:

для неутримання ПДФО — таким документом чинне законодавство називає копію документа, який підтверджує держреєстрацію фізособи як підприємця (п. 177.8 ПКУ). Тобто таким підтвердним документом буде копія виписки або копія витягу з ЄДР, а

для неутримання ЄСВ — за законодавством достатньо всього лише переконатися в тому, що роботи/послуги, які виконуються/надаються підприємцем, відповідають відомостям, відображеним в ЄДР (ч. 1 ст. 4 Закону № 2464). Проте податківці і в цьому випадку бажають усе ж бачити як підтвердний документ копію витягу* з ЄДР із зазначенням видів діяльності (див. підкатегорію 301.02 БЗ).

* Дослівно в консультації згадується про виписку, хоча насправді в ній види діяльності не зазначаються. Тому, мабуть, мався на увазі все ж витяг з ЄДР.

Зрозуміло, що універсальним документом, який допомагає убити двох зайців одразу (тобто дозволяє не утримувати як ПДФО, так і ЄСВ), буде витяг з ЄДР. Тому радимо отримати від підприємця копію саме цього документа. Тоді претензій з боку перевіряючих не виникатиме.

Хоча, чесно кажучи, сьогодні можна було б без неї спокійно обійтися. Адже всі потрібні відомості можна отримати з інтернет-ресурсів. Наприклад, реєстраційні дані про підприємця з ЄДР можна роздрукувати із сайта Державної реєстраційної служби (перейшовши до розділу «Пошук відомостей в ЄДР» за посиланням http://irc.gov.ua). І ця роздруківка стала б повноцінним замінником копії витягу з ЄДР (!).

Варте уваги, що, наприклад, для неутримання ПДФО з єдиноподатників, з одного боку, контролери цей прогресивний «електронний» метод начебто і визнають. І навіть більше того, про необхідність отримання підтвердних документів (копії виписки/витягу з ЄДР) узагалі не говорять. Вони роз’яснюють, що на дату виплати доходу достатньо перевірити наявність відомостей про єдиноподатника в Реєстрі платників єдиного податку на сайті Міндоходів (див. підкатегорію 107.12 БЗ). Щоправда, як на лихо, цей сайт, як і раніше, перебуває на доопрацюванні й досі не діє. Водночас в іншій своїй консультації (див. 107.09 БЗ) податківці вказують на можливість отримання паперового тимчасового витягу з цього «єдиноподаткового» Реєстру. Або ж підтвердити «єдиноподатковий» статус контрагента допоможе паперова копія Свідоцтва платника ЄП (якщо воно було отримане до 01.01.2014 р. і залишилося у єдиноподатника, адже після цієї дати Свідоцтва платників ЄП не видають; детальніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 103, с. 40).

З іншого боку, наприклад, для неутримання ЄСВ, контролери, як і раніше, наполегливо вимагають отримання паперової копії витягу з ЄДР (див. підкатегорію 301.02 БЗ).

Тому наразі при роботі з підприємцями спокійніше мати в наявності паперову копію витягу з ЄДР (а при роботі з підприємцями-єдиноподатниками, з урахуванням думки податківців, і паперову копію Свідоцтва єдиноподатника (за наявності) або копію тимчасового витягу з Реєстру платників єдиного податку).

Ну а повсюдне використання інтернет-даних, мабуть, уже не за горами. Це лише справа часу.

 

 

Не бешкетую, нікого не чіпаю, лагоджу комп’ютер…

Чи може підприємство укласти цивільно-правовий договір зі звичайною фізособою на ремонт комп’ютера?

Наталія

Так, може, якщо така робота разова. Річ у тім, що фізична особа не може систематично надавати підприємству послуги з ремонту комп’ютерів без реєстрації підприємцем. Причому, на думку ВСУ, під систематичним провадженням діяльності слід розуміти здійснення трьох і більше операцій протягом календарного року (див. п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» від 25.04.2003 р. № 3).

Урахуйте це при укладенні договору. Хоча для підприємства-замовника негативні наслідки можуть звестися тільки до додаткових запитань із боку перевіряючих. Річ у тім, що відсутність у фізособи статусу підприємця не є підставою для визнання такого договору недійсним. Отже, підприємство нічим не ризикує.

А що ж наша фізособа-виконавець? Якщо вона не зареєстрована як підприємець, але провадить підприємницьку діяльність, їй загрожує адмінштраф за ст. 164 КпАП від 340 до 1700 грн. (від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

фізособа додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті