(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 97

Добровільне медичне страхування працівників

Бути застрахованим від можливих неприємностей — мрія будь-якої людини! Удвічі приємно, коли це страхування торкається такого досить «грошово-витратного» аспекту життя, як здоров’я. А тепер уявіть, що страхові платежі перераховуються не з вашої кишені, а за рахунок власних коштів дбайливого роботодавця. Фантастика? Зовсім ні! Сьогодні таке медичне страхування досить розповсюджене. Як правило, роботодавці пропонують його як складову так званого соцпакета. А щоб такі розумники-роботодавці не мали проблем з оподаткуванням та обліком страхових платежів, ми пропонуємо їм цю статтю як нашу посильну допомогу.

Медичне страхування є видом добровільного страхування (див. п. 3 ч. 4 ст. 6 Закону про страхування). Що таке добровільне страхування? Це страхування, яке здійснюють на підставі договору між страхувальником і страховиком. У разі добровільного медичного страхування зі страховою компанією такий договір на користь свого працівника (і з його згоди) укладає роботодавець.

Розмір страхової суми залежить від обраного варіанта страхування. Страхові платежі можуть перераховуватися страховику одноразово за весь строк страхування або періодично, залежно від того, як установлено договором.

У разі настання страхового випадку страховик здійснює страхові виплати:

— лікувально-профілактичному закладу, який надав застрахованому працівнику медичні послуги (медикаменти);

— застрахованому працівнику, якщо він самостійно оплатив вартість медичних послуг (медикаменти).

Розмір таких виплат залежить від вартості спожитих застрахованим працівником послуг але не може перевищувати встановлений у договорі ліміт.

Чим така виплата буде для її одержувача — працівника підприємства? Як роботодавцю врахувати страхові платежі? Про це йтиметься далі.

Працівник — застрахована особа: податкові наслідки

ПДФО. Сума страхових платежів (страхових внес­ків, страхових премій), сплачена роботодавцем за договорами добровільного медичного страхування буде для працівника оподатковуваним доходом. Це випливає з положень п.п. 164.2.16 ПКУ.

При визначенні бази оподаткування врахуйте, що працівник отримує дохід у натуральній формі. Тому в базу оподаткування цей дохід повинен потрапити збільшеним на коефіцієнт, який обчислюють за формулою (див. п. 164.5):

К = 100 : (100 - Сп),

де К — коефіцієнт

Сп — ставка податку, установлена для таких доходів на момент нарахування.

Дохід працівника у вигляді страхових платежів за договором добровільного медичного страхування оподатковують за ставками 15 % і 17 %. А отже, в нашому випадку розмір «натурального» коефіцієнта дорівнюватиме:

— 1,176471 — при ставці ПДФО 15 %;

— 1,204819 — при ставці ПДФО 17 %.

Важливо! Обкладенню ПДФО підлягає загальний місячний оподатковуваний дохід. Тому для цілей застосування ставок 15 % і 17 %

з межею (у 2014 році — 12180 грн.) порівнюєте загальну базу оподаткування доходів у вигляді зарплати, страхових платежів, а також інших виплат нарахованих працівникові

Цікаво що, на думку податківців, спочатку слід обкладати ПДФО зарплату, а потім інші доходи у міру виникнення у платника податків кожного з видів оподатковуваного доходу (згідно з первинними документами) (див. лист від 03.02.2011 р. № 2346/6/17-0715, № 2918/7/17-0717// «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 12, с. 12).

З точки зору податківців, що озвучена в роз’ясненні в підкатегорії 103.02 БЗ, у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суми страхових платежів на добровільне медстрахування необхідно відображати як додаткове благо, тобто з ознакою «126».

А чи буде для працівника оподатковуваним доходом сума страхової виплати, перерахованої страховиком у разі настання страхового випадку? Ні, не буде. Підтвердження тому знаходимо в абзаці четвертому п.п. «а» п.п. 165.1.27 ПКУ. Проте проведення такої виплати страховик зобов’язаний буде відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «151».

ЄСВ. Страхові внески, що сплачуються роботодавцем за договорами добровільного медичного страхування, не включаються до фонду оплати праці на підставі п. 3.5 Інструкції № 5 (тобто не входять до складу заробітної плати). Крім того, вони зазначені в п. 2 розд. II Переліку № 1170, серед виплат з яких не справляють ЄСВ. З наведеного вище виходить однозначний висновок:

суми страхових внесків за договорами добровільного медичного страхування не включають до бази для нарахування та утримання ЄСВ

Розібравшись з ЄСВ, переходимо до «новинки» цього року — до військового збору (далі — ВЗ).

ВЗ. Підпунктом 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ визначено, що ВЗ обкладають, зокрема:

— доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховують (виплачують, надають) платнику у зв’язку з трудовими відносинами;

— виплати і винагороди за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД). На думку податківців, до бази обкладення ВЗ повинні потрапляти не всі виплати за ЦПД, а тільки винагороди за ЦПД на виконання робіт, надання послуг (див. лист ГУ Міндоходів у м. Києві від 29.09.2014 р. № 9660/10/26-15-17-01-07).

Виходить, що нашим страховим виплатам як виплатам за ЦПД у переліку об’єктів обкладення ВЗ місця немає. Проте це зовсім не означає, що їх не потрібно обкладати ВЗ. Якраз навпаки! Потрібно! Податківці вважають, що роботодавець, який сплачує на користь працівників страхові внески за договорами добровільного медстрахування, що передбачено трудовим або колективним договором, зобов’язаний утримувати з таких виплат ВЗ (див. консультацію в підкатегорії 132.02). Таким чином,

суми страхових внесків слід обкладати ВЗ на загальних підставах, оскільки їх сплату здійснено у зв’язку з трудовими відносинами

Причому до бази обкладення ВЗ страховий платіж має потрапити в сумі, нарахованій у бухобліку (сума страхового платежу збільшена на «натуральний» коефіцієнт з ПДФО).

Ось так-то! Те, що не є зарплатою для ЄСВ, легко трансформується в зарплату для ВЗ.

Роботодавець — платник страхових внесків: податкові наслідки

Податок на прибуток. Витрати роботодавця з добровільного страхування здоров’я найманих працівників не включають до складу витрат. Це прямо зазначено в п.п. 140.1.6 ПКУ

ПДВ. Операції з добровільного медичного страху­вання працівників за рахунок коштів роботодавця не призводять до виникнення податкових зобов’язань з ПДВ (п.п. 196.1.3 ПКУ).

Як відобразити в бухгалтерському обліку роботодавця-страхувальника операції зі сплати страхових внесків за договорами добровільного медичного страхування? Розглянемо конкретний приклад.

Приклад. У листопаді 2014 року підприємство уклало договір добровільного медичного страхування зі страховою компанією на користь свого працівника — економіста Варченка О. О. (податковий номер — 2754545454). Згідно з угодою медичного страхування життя сплата страхового внеску здійснюється підприємством одноразово і становить 1500 грн. Заробітна плата працівника за листопад 2014 року — 3000 грн.

Бухгалтерський облік операцій з нарахування та сплати страхових внесків відобразимо в таблиці.

 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік (витрати)

дебет

кредит

Перераховано страховий внесок

654

311

1500,00

Нараховано дохід у вигляді страхового внеску за страховим договором (1500,00 грн. х 1,176471)

92

663

1764,71

Утримано ПДФО (1764,71 х 15 : 100*)

663

641/ПДФО

264,71

Перераховано ПДФО

641/ПДФО

311

264,71

Утримано ВЗ (1764,71 х 1,5 : 100)

663

642

26,47

Сплачено ВЗ

642

311

26,47

Здійснено залік заборгованості на підставі заяви працівника

661

663

26,47

Здійснено залік заборгованостей

663

654

1500,00

* Загальний дохід працівника, нарахований за листопад 2014 року, не перевищує 12180 грн. Тому застосовуємо ставку 15 %.

 

Форму Податкового розрахунку ГФСУ планує змінити. Припустимо, що таблична частина розрахунку не зазнає змін. Тоді підприємство відобразить дохід працівника за договором медичного страхування таким чином:

 

Фрагмент Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 4 квартал 2014 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<…>

12

2754545454

1764

71

1764

71

264

71

264

71

126

<…>

 

Після затвердження нового Податкового розрахунку за формою № 1ДФ, підприємство також відобразить у ньому ВЗ, утриманий із суми страхового внеску.

На завершення статті побажаємо вам, шановані читачі, міцного здоров’я і роботодавців, які б про це здоров’я піклувалися!

висновки

  • Сума страхових платежів за договором добровільного медичного страхування — оподатковуваний дохід працівника.

  • Із сум страхових платежів, перерахованих роботодавцем за договором добровільного медичного страхування, ЄСВ не справляють. Проте такі платежі обкладають ВЗ.

  • Витрати роботодавця за добровільним страхуванням здоров’я найманих працівників не включають до складу податкових витрат.
медичне страхування, працівник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті