(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 97

Допомога на лікування працівника підприємства

«Здоров’я дорожче за золото». Усю суть цього висловлювання В. Шекспіра починаєш розуміти тільки, коли захворієш. Дійсно, лікуватися сьогодні не просто дорого, а ну дуууже дорого. Тому в екстрених випадках, коли свої заощадження вже вичерпано, працівники звертаються за допомогою до роботодавців. Як документально оформити матеріальну допомогу на лікування, щоб мінімізувати податкове навантаження на працівника? Як надання допомоги на лікування відобразити в податковому та бухгалтерському обліку підприємства? Відповіддю на ці запитання буде наша стаття.

ПКУ передбачено два види пільгованої допомоги на лікування, яка може бути надана роботодавцем своєму хворому працівнику :

допомога на лікування та медичне обслуговування, що надається на підставі п.п. 165.1.19 ПКУ;

цільова благодійна допомога на лікування (п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ).

Розглянемо детально порядок та особливості надання кожної з них.

Допомога на лікування та медичне обслуговування

Роботодавець має право не обкладати ПДФО надану працівнику допомогу на лікування та медичне обслуговування, якщо щодо неї одночасно виконуються дві умови, прописані в п.п. 165.1.19 ПКУ. Що це за умови? Озвучимо їх.

Перша умова — працівник має надати роботодавцю підтвердні документи про понесені ним витрати на лікування/медобслуговування.

Друга— понесені працівником витрати на зазначені цілі не були компенсовані виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Проте система загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування на Україні поки що не запроваджена. Тому до моменту її запровадження, роботодавець для неоподаткування допомоги працівника зобов’язаний ураховувати тільки одне (перше) обмеження. Саме про нього ми з вами поговоримо детальніше.

На думку податківців, роботодавці мають право застосовувати положення п.п. 165.1.19 ПКУ виключно «…за фактом проведення дій з лікування та медичного обслуговування платника» (див. лист ДПСУ від 11.01.2013 р. № 351/6/17-1115 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 18). Що це означає? Що неоподатковуваною ця допомога буде тільки в тому випадку, якщо її

виплачують як компенсацію вже понесених працівником витрат на лікування і в сумі, що дорівнює сумі таких витрат

Підтвердити фактично понесені витрати на лікування працівник може договорами на медичне обслуговування, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (працівника), платіжними і розрахунковими документами тощо. Проте, беручи до уваги жорстку позицію податківців, озвучену вище, необхідно, щоб серед підтвердних документів, наданих працівником, був документ, що вказує на проведення плати за лікування (платіжний, розрахунковий документ).

Щоб отримати допомогу на лікування, працівник повинен подати роботодавцю відповідну заяву. До неї він додає документи, що підтверджують понесені ним витрати на лікування (див. вище). Надання допомоги оформляють наказом (розпорядженням).

Таким чином, увесь процес надання допомоги на лікування, що не обкладається ПДФО на підставі п.п. 165.1.19 ПКУ, зводиться до такого (див. рис. 1) :

 

 

Але як бути, якщо працівник не в змозі оплатити лікування самостійно, а роботодавець готовий надати йому допомогу? Можна вдатися до таких хитрощів. Видачу грошових коштів працівнику оформіть як видачу безвідсоткової позики*. Після того, як працівник оплатить послуги лікування, що буде підтверджено документально, оформіть повернення позики і видачу працівнику неоподатковуваної допомоги на лікування вже за фактом лікування на підставі п.п. 165.1.19 ПКУ.

* Про особливості надання безвідсоткових позик та їх відображення в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ, читайте тематичний номер «Облік позик» // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 95.

У Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ не оподатковувані суми допомоги на лікування та медичне обслуговування відобразите з ознакою доходу «143».

ЄСВ із суми допомоги на лікування та медичне обслуговування, що надається згідно з п.п. 165.1.19 ПКУ, не справляйте (п. 14 розд. I Порядку № 1170, п. 3.31 Інструкції № 5). Також, за усними роз’ясненнями податківців, не треба обкладати її військовим збором. Проте позиція податківців щодо параметрів, які визначають необхідність уключення тих чи інших виплат до бази обкладення ВЗ, дуже мінлива. Тому рекомендуємо в разі надання допомоги на лікування отримати індивідуальну податкову консультацію про необхідність обкладення її ВЗ.

До складу витрат підприємства сума неоподатковуваної матеріальної допомоги на лікування та медичне обслуговування не включається.

Бухгалтерський облік допомоги на лікування та медичне обслуговування розглянемо на прикладі.

Приклад 1. Працівник (податковий номер — 2754565456) звернувся до керівництва підприємства в листопаді 2014 року з проханням про надання йому матеріальної допомоги на лікування. До заяви було додано виписку з історії хвороби, призначення лікаря з переліком необхідних для лікування ліків, чек РРО аптечної установи про придбання таких ліків на загальну суму 3754,45 грн.

 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

дебет

кредит

Нараховано допомогу на лікування

949

685

3754,45

Виплачено допомогу на лікування

685

301

3754,45

 

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ підприємство відобразить видачу неоподатковуваної на підставі п.п. 165.1.19 ПКУ допомоги на лікування так:

 

Фрагмент уточнюючого Податкового розрахунку за формою № 1ДФ за 4 квартал 2014 року

1

2

3

4

5

6

7

8

9

<…>

1

2754565456

3754

45

3754

45

0

00

0

00

143

<…>

 

Цільова благодійна допомога на лікування

У цьому розділі ми поговоримо про допомогу, яка є цільовою. Що це означає? Її надають під певні умови та напрямки витрачання (п.п. 170.7.1 ПКУ).

Основні вимоги для необкладення ПДФО сум цільової благодійної допомоги на лікування працівника такі (п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ) :

1) благодійник — резидент України;

2) допомога надається в розмірі, що не перекривається виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (до запровадження системи загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування неоподатковуваною вважатиметься загальна сума (вартість) благодійної допомоги, отриманої набувачем на такі цілі за дотримання всіх необхідних умов);

3) допомога виплачується безпосередньо установі охорони здоров’я, яка здійснює лікування. Тобто

працівник на руки благодійну допомогу на лікування не отримує

4) допомога надається для компенсації вартості платних послуг лікування, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), медичних засобів і пристосувань, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2009 р. № 333. Виняток — витрати на косметичне лікування або косметичну хірургію (уключаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями), водолікування та геліотерапію, не пов’язані з хронічними захворюваннями, лікування і протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики і фарфору, аборти (крім абортів, що проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність стала наслідком зґвалтування), операції зі зміни статі; лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування), лікування тютюнової або алкогольної залежності.

Процес надання цільової благодійної допомоги на лікування представимо на рис. 2.

 

 

Важливо! Цільова благодійна допомога на лікування працівника, виплачувана відповідно до п.п. «а» п.п. 170.7.4 ПКУ, не обмежується в розмірі. Проте для неї п.п. 170.7.5 ПКУ встановлено граничний строк використання. Чому він дорівнює? Строку, установленому умовами такої допомоги, але не більше 12 місяців, наступних за місяцем її отримання.

Якщо цільова допомога на лікування не була використана і не повернена впродовж зазначеного строку роботодавцю-благодійнику, то вона має бути включена в частині невикористаної суми до річного оподатковуваного доходу працівника — набувача такої допомоги і відображена ним у річній декларації про майновий стан і прибутки.

Водночас, працівник може звернутися до податкового органу з проханням продовжити строк використання цієї цільової благодійної допомоги, зазначивши обставини, що свідчать про неможливість її повного використання у строки, установлені п.п. 170.7.5 ПКУ.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ неоподатковувану цільову благодійну допомогу на лікування відображайте з ознакою доходу «169».

ЄСВ з допомоги на лікування не справляйте (п. 14 розд. I Порядку № 1170 і п. 3.31 Інструкції № 5).

З роз’яснень податківців (див. консультацію в підкатегорії 132.02 БЗ) випливає, що суму цільової матдопомоги на лікування не треба обкладати військовим збором. Та все ж рекомендуємо у разі її надання отримати індивідуальну податкову консультацію про необхідність обкладення її ВЗ.

До складу витрат підприємства сума наданої цільової благодійної допомоги на лікування не включається.

Розглянемо на прикладі порядок нарахування та видачі цільової благодійної допомоги на лікування.

Приклад 2. Працівник звернувся до керівництва підприємства з проханням надати йому цільову благодійну допомогу на лікування. До заяви він додав виписку з амбулаторної карти, рахунок-фактуру на загальну суму 12500 грн.

Цільова благодійна допомога на лікування перерахована закладу охорони здоров’я, в якому працівник перебуває на лікуванні.

 

№ з/п

Зміст операції

Сума, грн.

Кореспондуючі рахунки

дебет

кредит

1

Нараховано цільову благодійну допомогу

12500,00

949

685/працівник

2

Перераховано цільову благодійну допомогу закладу охорони здоров’я

12500,00

377/заклад охорони здоров’я

311

2

Здійснено залік заборгованості

12500,00

685/працівник

377/заклад охорони здоров’я

 

висновки

  • ПКУ передбачено два види пільгованої допомоги на лікування, яка може бути надана роботодавцем своєму хворому працівнику :
    — допомога на лікування та медичне обслуговування (як правило, виплачують на руки працівнику);
    — цільова благодійна допомога на лікування (перераховують закладу охорони здоров’я).

  • Неоподатковувану допомогу на лікування та медичне обслуговування надають працівнику за фактом проведення дій з його лікування і медичного обслуговування.

  • У Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ відображають не оподатковувані суми:
    — допомоги на лікування та медичне обслуговування з ознакою доходу «143»;
    — цільової благодійної допомоги на лікування з ознакою доходу «169».

допомога на лікування, працівник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті