(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 98
  • № 97
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
6/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 99

ПДВ на межі, або Облік перехідних операцій

Якщо діяльність суб’єкта господарювання, як-то кажуть, «на мазі», то початок і закінчення деяких угод можуть торкатися одразу двох податкових життів — як ПДВшного на загальній системі, так і безПДВшного на єдиному податку. Тому приділимо увагу і ПДВ-наслідкам у перехідних операціях.

Відвантаження товару на загальній — оплату отримано на ЄП

Платник ПДВ відвантажив товар (підписав акт виконаних робіт (послуг)) у IV кварталі 2014 року, будучи на загальній системі оподаткування. З початку 2015 року платник переходить на спрощену систему оподаткування на ставку без сплати ПДВ (анулювавши ПДВ-реєстрацію) і в січні 2015 року планує отримати плату за раніше відвантажений товар (надані послуги).

Слід було нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ і скласти податкову накладну на дату першої події, ще тоді, коли платник сплачував ПДВ. У нашому випадку — на дату відвантаження/підписання акта (п.п. «б» п. 187.1, п. 201.4 ПКУ).

Постачання товарів (виконання послуг) візьме участь у ПДВ-обліку, оскільки податкові зобов’язання відображаються за першою подією

Далі, нагадаємо, що платник ПДВ з I кварталу 2015 року стане платником єдиного податку (ЄП) без ПДВ. Отже, отримавши плату за товар (послуги), суму ПДВ, що сидить у вартості товарів/послуг, відвантажених (поставлених) у період роботи на загальній системі, до прибутків уключати не треба (п.п. 7 п. 292.11 ПКУ).

Передоплата надійшла на загальній системі — товар відвантажили на ЄП

Платник ПДВ, перебуваючи на загальній системі оподаткування, у IV кварталі 2014 року отримав передоплату за товар (послуги). З початку 2015 року платник переходить на спрощену сис­тему оподаткування на ставку без сплати ПДВ (анулювавши ПДВ-реєстрацію). У січні 2015 року він планує відвантажити товар/підписати із замовником акт наданих послуг.

На дату першої події, у нашому випадку — дату отримання передоплати за товари/послуги, будучи ще платником ПДВ, слід було скласти податкову накладну і нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ (п.п. «б» п. 187.1, п. 201.4 ПКУ).

Потім, у січні 2015 року, коли вже переберетеся на спрощену систему і станете платником ЄП без ПДВ, відвантаження товару (підписання акта) в податковому обліку не відображайте.

Отримав товар (послуги) на загальній системі — сплатив на ЄП

Платник ПДВ, будучи на загальній системі оподаткування, у IV кварталі 2014 року отримав послуги (підписав акт). З початку 2015 року платник переходить на спрощену систему оподаткування на ставку без сплати ПДВ (анулювавши ПДВ-реєстрацію) і в січні 2015 року планує оплатити отримані товари/послуги.

Будучи платником ПДВ, на дату першої події, у цьому випадку — на дату отримання товару (підписання акта), платник має право відобразити податковий кредит, за умови, що таке придбання (ст. 198 ПКУ): (1) пов’язане зі здійсненням постачань, що обкладаються ПДВ, у межах його господарської діяльності і (2) підтверджене податковою накладною, належним чином оформленою та за необхідності зареєстрованою в ЄРПН.

Тобто, завдяки першій події, «розірвані» купівлі також візьмуть участь у ПДВ-обліку, але при наявності податкової накладної

Відобразивши податковий кредит, але не використавши такий товар (послуги) у господарській діяльності до переходу на ЄП без ПДВ (до групи 3 (4) за ставкою 5 % і до групи 5(6) за ставкою 7 %), платнику на дату ПДВ-анулювання (31 грудня 2014 року) доведеться визнати їх умовне постачання — нараху­вати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з їх звичайної вартості (п. 184.7 ПКУ).

Оплатив товар (послугу) на загальній системі — отримав на ЄП

Платник ПДВ, перебуваючи на загальній системі оподаткування, у IV кварталі 2014 року зробив передоплату за товари (роботи, послуги). З початку 2015 року платник переходить на спрощену систему оподаткування на ставку без сплати ПДВ (анулювавши ПДВ-реєстрацію). У січні 2015 року він планує отримати від постачальника товар (послугу, підписавши акт наданих послуг).

Будучи платником ПДВ на дату першої події, у цьому випадку — на дату перерахування передоплати за товар/послугу, платник має право відобразити податковий кредит. Головне, щоб таке придбання було (ст. 198 ПКУ): (1) пов’язане зі здійсненням постачань, що обкладаються ПДВ, у межах його господарської діяльності і (2) підтверджене податковою накладною, належним чином оформленою та за необхідності зареєстрованою в ЄРПН.

При відображенні податкового кредиту за оплаченими, але не отриманими товарами (послугами), на момент анулювання ПДВ у платника значитиметься дебіторська заборгованість. За нею на дату ПДВ-анулювання (31 грудня 2014 року) доведеться визнати умовне постачання — нарахувати податкові зобов’язання такої дебіторської заборгованості (п. 184.7 ПКУ).

Касовий метод на загальній — оплата на ЄП

Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи на загальній системі оподаткування, виконало підрядно-будівельні роботи, оподатковувані ПДВ за касовим методом. З початку 2015 року підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування на ставку без сплати ПДВ і в січні 2015 року отримало плату за раніше виконані підрядно-будівельні роботи.

У IV кварталі 2014 року в момент підписання акта виконаних будівельних робіт платник ПДВ, застосовуючи касовий метод, податкові зобов’язання з ПДВ не відображав.

На думку податківців, при анулюванні ПДВ-реєстрації платник ПДВ втрачає право застосування касового методу визначення дати податкових зобов’язань (див. підкатегорію 101.01.05 БЗ). Тому підприємство повинно не пізніше дати анулювання ПДВ-реєстрації нарахувати податкові зобов’язання на обсяг поставлених, але не оплачених підрядних будівельних робіт.

Далі, ураховуючи, що платник ПДВ з I кварталу 2015 року перейшов на сплату ЄП без ПДВ, то отримавши плату за виконані роботи, суму ПДВ, що сидить у вартості поставлених робіт, до прибутків уключати не потрібно (п.п. 7 п. 292.11 ПКУ).

Товар отримано на загальній системі — повернено на ЄП

Платник ПДВ, будучи на загальній системі оподаткування, у IV кварталі 2014 року отримав товар. З початку 2015 року платник переходить на спрощену систему оподаткування на ставку без сплати ПДВ (анулювавши ПДВ-реєстрацію) і в січні 2015 року планує повернути отриманий товар.

Будучи платником ПДВ на дату першої події, у цьому випадку — на дату отримання товару (підписання акта), платник має право відобразити податковий кредит, за умови, що таке придбання (ст. 198 ПКУ): (1) пов’язане зі здійсненням постачань, що обкладаються ПДВ, у межах його господарської діяльності і (2) підтверджене податковою накладною, належним чином оформленою та за необхідності зареєстрованою в ЄРПН.

Відобразивши податковий кредит, але не використавши такий товар (послуги) у господарській діяльності до переходу на ЄП без ПДВ (до групи 3 (4) за ставкою 5 % і до групи 5 (6) за ставкою 7 %), платнику на дату ПДВ-анулювання (31 грудня 2014 року) доведеться визнати їх умовне постачання — нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з вартості товарів/послуги (п. 184.7 ПКУ).

Зверніть увагу! Перегляд договірних зобов’язань, зокрема повернення запасів, вимагає від сторін договору коригування ПДВ. Порядок її проведення регулює ст. 192 ПКУ. Покупець за результатами звітного періоду, в якому відбулося повернення запасів, зменшує суму нарахованого раніше податкового кредиту з ПДВ.

Відбувається це тільки за умови, що на дату проведення коригування такий покупець (п.п. «б» п.п. 192.1.1 ПКУ) :

зареєстрований платником ПДВ;

спочатку збільшував податковий кредит у зв’язку з отриманням таких запасів.

Таке коригування здійснюється на підставі виписаного постачальником розрахунку коригування до отриманої раніше податкової накладної.

Якщо ж покупець на дату придбання запасів був платником ПДВ, а на момент їх повернення його ПДВ-реєстрація анульована, то коригування податкового кредиту йому проводити не треба. Такий податковий кредит по-своєму вже компенсовано нарахованими податковими зобов’язаннями за залишками такого товару при анулюванні ПДВ-реєстрації (п. 184.7 ПКУ).

висновки

  • Усі «розірвані» постачання візьмуть участь у ПДВ-обліку, оскільки податкові зобов’язання відображають за першою подією.

  • «Розірвані» купівлі так само візьмуть участь у ПДВ обліку, оскільки відображаються за першою подією, але з урахуванням наявності податкової накладної. Проте на дату анулювання ПДВ не забудьте визнати податкові зобов’язання за купівлями, що не взяли участі в госпдіяльності.

  • При анулюванні ПДВ-реєстрації податківці наполягають на скасуванні касового методу і нарахуванні податкових зобов’язань.
ПДВ, перехідні операції додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті