(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 98
  • № 97
  • № 96
  • № 95
  • № 94
  • № 93
  • № 92
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
9/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Грудень , 2014/№ 99

Зі спрощенців у загальносистемники: що чекає в дорозі?

Ви вже зрозуміли, до яких податкових наслідків слід готуватися тим, хто вирішив перейти із загальної системи на спрощену (див. с. 20). А чого чекати єдиноподатникам, які з власної ініціативи або досягнувши обмежувальних критеріїв, повертаються до лав загальносистемників? Давайте розбиратися.

Зміну системи оподаткування завжди супроводжують перехідні операції. Наше з вами завдання, шановані колеги, — з’ясувати, які податкові наслідки виникатимуть при переході підприємства зі сплати ЄП на загальну систему оподаткування. Цим зараз і займемося.

Отримання передоплати на ЄП, відвантаження товару/підписання акта — на загальній системі

Ситуація. Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи платником ЄП, отримало передоплату за товар (роботи, послуги).

З 1 січня 2015 року суб’єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування. У січні 2015 року він відвантажить товар (виконає роботи, надасть послуги).

Суму передоплату, отриману в періоді перебування на спрощеній системі, підприємство обліковує у складі єдиноподатного доходу і сплачує з неї ЄП (п.п. 2 п. 292.1 і п. 292.6 ПКУ).

При реалізації товару та виконанні робіт/наданні послуг (тобто підписанні акта) уже на загальній системі оподаткування повторно дохід від такої реалізації не відображайте (за аналогією з нормою з абз. першого п. 7 підрозд. 4 розд. XX ПКУ).

А що з витратами у вигляді собівартості реалізованого товару (виконаних робіт, наданих послуг), сформованої під час перебування на ЄП? Чи можна їх облікувати у складі податкових витрат після переходу на загальну систему оподаткування?

На превеликий жаль, ні

Витрати у формі собівартості реалізованого товару (виконаних робіт, наданих послуг) можуть відображатися тільки в момент отримання доходу від такої реалізації, отриманого в період роботи на загальній системі оподаткування (п. 138.4 ПКУ). А оскільки дохід ми не відображаємо, то і права на витрати у нас немає ☹.

Оптимістичніше йдуть справи при отриманні на ЄП часткової передоплати.

Отримання часткової оплати на ЄП, відвантаження товару/підписання акта та отримання доплати — на загальній системі

Ситуація. Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи платником ЄП, отримало передоплату за товар (роботи, послуги) у розмірі 40 %.

З 1 січня 2015 року суб’єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування. У січні 2015 року він відвантажить товар (виконає роботи, надасть послуги) у повному обсязі.

У квітні 2015 року покупець доплатить за товар (роботи, послуги) решту суми.

Суму отриманої передоплати за товар (роботи, послуги) у розмірі 40 % у періоді перебування на ЄП підприємство включає до складу єдиноподатного доходу і за підсумками IV кварталу 2014 року сплачує з неї ЄП (п.п. 2 п. 292.1 і п. 292.6 ПКУ).

Що потім? При реалізації товару (виконанні робіт, наданні послуг) уже на загальній системі підприємство визнає дохід від реалізації тільки тієї частини товару (робіт, послуг), за яку не отримано передоплату на спрощеній системі та вартість якої відповідно не потрапила до єдиноподатного доходу. Тобто в розмірі, що дорівнює 60 %.

Одночасно з визнанням доходу платник відобразить у складі податкових витрат собівартість реалізованого товару (виконаних робіт, наданих послуг), яка склалася в період перебування на ЄП.

Зробить він це пропорційно визнаному доходу (п. 138.4 і абз. третій п. 7 підрозд. 4 розд. XX ПКУ)

На це орієнтують і податківці (див. консультацію в підкатегорії 102.07.02 БЗ).

Отримання доплати за товар (роботи, послуги) ніяк не відобразиться на податковоприбутковому обліку підприємства.

Відвантаження товару/підписання акта на ЄП, отримання оплати — на загальній системі

Ситуація. Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи платником ЄП, відвантажило товар (виконало роботи, надало послуги).

З 1 січня 2015 року суб’єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування. У січні 2015 року він отримає плату за раніше відвантажений товар (виконані роботи, надані послуги).

Відвантаження товару (виконання робіт, надання послуг) не призводить до податкових наслідків за ЄП, оскільки під обкладення цим податком потрапляє дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) у грошовій формі (п.п. 2 п. 292.1 ПКУ).

При отриманні плати за такий товар (роботи, послуги) уже на загальній системі оподаткування підприємство має визнати дохід за цією операцією. Брати його треба без урахування ПДВ. Такий дохід на підставі п.п. 135.5.14 ПКУ класифікують як інший.

Одночасно з доходом платник має право відобразити витрати у вигляді собівартості цього товару (робіт, послуг), сформованої під час перебування на ЄП.

Отримання товару/підписання акта на ЄП, реалізація — на загальній системі

Ситуація. Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи платником ЄП, отримало товар (роботи, послуги).

З 1 січня 2015 року суб’єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування. У січні 2015 року він оплатить отриманий товар (роботи, послуги) і реалізує його покупцю.

Отримання підприємством товарів (робіт, послуг) у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування не впливає на величину його єдино­податного доходу.

Оплата отриманого товару (робіт, послуг) уже в періоді роботи на загальній системі також не викличе в нього жодних податкових наслідків.

А ось при реалізації товару «новоспечений» платник податку на прибуток за загальним правилом визнає дохід (п. 137.1 ПКУ)

Зауважте: одночасно в нього з’явиться право відобразити і витрати у вигляді собівартості такого товару, що склалася в періоді перебування на ЄП.

Собівартість отриманих робіт (послуг) такий платник зможе облікувати у складі податкових витрат у момент продажу продукції, для виготовлення якої вони придбані, або в момент підписання акта (для інших витрат). Таку умову містить п. 138.4 і абз. третій п. 7 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.

Отримання передоплати на ЄП, її повернення — на загальній системі

Ситуація. Підприємство в IV кварталі 2014 року, будучи платником ЄП, отримало від покупця передоплату за товар (роботи, послуги).

З 1 січня 2015 року суб’єкт господарювання переходить на загальну систему оподаткування. У січні 2015 року він поверне покупцю передоплату.

При отриманні передоплати в періоді роботи на спрощеній системі підприємство має відобразити єдиноподатний дохід і сплатити з цієї суми ЄП (п.п. 2 п. 292.1 і п. 292.6 ПКУ).

А що робити з поверненням такої переплати в періоді, коли платник уже залишив лави єдиноподатників? Чи допоможе в цій справі п. 292.11 ПКУ?

Ні, застосувати цей пункт, на жаль, не вийде, адже він поширюється тільки на платників ЄП, а в підприємства на момент повернення буде вже інший статус — платника податку на прибуток.

Може, тоді скористатися «податковоприбутковим» п. 140.2 ПКУ? Прикро, але і тут нічого не вийде ☹. Цей пункт, звичайно, установлює порядок перерахунку доходів і витрат при поверненнях. Але має ж на увазі він «податковоприбуткові» доходи та витрати. Однак ані такі доходи, ані такі витрати єдиноподатник при отриманні передоплати не відображав.

Який же вихід? Спробуйте подати уточнюючу декларацію платника ЄП до періоду, в якому було задекларовано дохід від отриманої передоплати. У результаті за особовим рахунком у вас з’явиться переплата, яку за заявою ви зможете зарахувати в рахунок сплати іншого податку (п. 87.1 ПКУ).

Але попереджаємо: таке коригування спочатку обов’язково погоджуйте з вашим податковим органом.

Детальніше про «єдиноподатні» повернення ви можете прочитати в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 21, с. 39.

Перехід з ЄП на загальну систему: як звітувати з податку на прибуток і чи сплачувати аванси?

Підприємства, які переходять з ЄП на загальну систему оподаткування, незалежно від того, відбувається це з 1 січня поточного року або в середині року, подають річну декларацію з податку на прибуток.

При цьому базовий звітний (податковий) період для них починається з дати переходу на загальну систему і закінчується 31 грудня поточного року

Ще приємний момент: такі підприємства в році переходу не сплачують авансові внески з податку на прибуток.

Так стверджують контролери у відповіді на запитання 16 Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році, затвердженої наказом ДПСУ від 21.12.2012 р. № 1171 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 12, с. 20). Це ж вони підкреслили і в консультації в підкатегорії 102.31 БЗ.

Тобто платники, які перейдуть з ЄП на загальну систему з 1 січня 2015 року (чи пізніше) :

— сплачуватимуть податок на прибуток на підставі декларації, поданої до контролюючих органів за 2014 рік :

— не будуть сплачувати авансові внески у 2015 році.

Як бачите, такі платники податку на прибуток не прив’язані до обсягу доходу і показника прибутку, що оподатковується, за 2014 рік, а фактично прирівняні до новостворених у 2014 році.

Ось, мабуть, і всі головні особливості переходу зі спрощеної системи на загальну. Легкої та успішної роботи вам у новому статусі!

висновки

  • Якщо підприємство в періоді перебування на ЄП уключило передоплату за товар до єдиноподатного доходу, то після переходу на загальну систему при відвантаженні цього товару податковий дохід воно не визнає.

  • Відвантаження товару на ЄП не призводить до податкових наслідків. Але при отриманні плати за такий товар уже на загальній системі дохід за цією операцією слід визнати.

  • Підприємства, що переходять з ЄП на загальну систему оподаткування, у році переходу не сплачують авансові внески з податку на прибуток.

Загальна система оподаткування, спрощена система оподаткування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті