(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/8
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Липень , 2014/№ 53

Довіреність і податкові документи

Серед запитань, що надходять від наших читачів на «Гарячу лінію», популярними залишаються запитання щодо «податкових документів», а саме податкової накладної та податкових декларацій. Як завжди, раді відповісти на них.

Підписання ПН: чи потрібна довіреність?

Платник ПДВ доручив своєму працівнику складати та підписувати податкові накладні. Чи потрібно додатково скласти на такого працівника довіреність, що підкріплює повноваження на підписання податкових накладних?

Відповідно до п. 201.1 ПКУ платник податків зобов’язаний надати покупцю на його вимогу підписану уповноваженою особою та скріплену печаткою податкову накладну.

Згідно з п. 18 Порядку № 10 усі примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, і скріплюються печаткою такого платника податку — продавця.

У процесі виконання трудових обов’язків працівник діє в інтересах та від імені роботодавця. Довіреність для цього не потрібна. Незважаючи на те що в законодавстві це правило зафіксовано тільки щодо юросіб (ч. 1 ст. 92, ч. 3 ст. 237 ЦКУ), але воно повинне діяти і для фізосіб-роботодавців. Адже :

1) роботодавців на фізосіб і юросіб КЗпП не поділяє;

2) до підприємницької діяльності фізосіб за загальним правилом застосовуються норми, що регулюють діяльність юросіб (ч. 1 ст. 51 ЦКУ).

Тобто будь-який платник ПДВ (як фізособа-підприємць, так і юрособа в особі директора підприємства) має право доручити своїм наказом працівнику підписувати будь-які документи. Більше того, навіть окремий наказ для цього можна не видавати: адже обов’язки працівника фіксуються в його посадовій інструкції. Якщо ж платник інструкцію не розробляв, то при визначенні переліку обов’язків конкретного працівника потрібно використовувати відомості, що зафіксовані у трудовому договорі та/або відповідають довіднику кваліфікаційних характеристик.

Працівнику платника ПДВ повноваження на виписування та підписання податкових накладних передаються без довіреності

Водночас щодо фізосіб-підприємців Міндоходів висловило таку думку: фізична особа, яка має нотаріально посвідчену довіреність на представлення інтересів платника податків у податкових органах та вчинення відповідних правочинів, є уповноваженою особою фізичної особи — підприємця і може підписати податкову накладну (див. лист Міндоходів від 11.04.2014 р. № 2259/Н/99-99-17-02-02-14 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 44, с. 7).

Одразу зазначимо: якщо в цій фразі малося на увазі, що «уповноваженою» може вважатися тільки та особа, яка діє за довіреністю, причому посвідченою нотаріально, то ми з цим не згодні. Аргументи ми вже навели.

 

 

Довіреність на подання звітності

Діяльність підприємства припинена, у зв’язку з чим прийнято рішення подавати звітність у паперовому вигляді. Займатися поданням звітності до податкової доручено окремому працівнику підприємства. Чи потрібно видати йому довіреність на це?

 

Одразу відповімо: на нашу думку, принести і фізично подати декларацію податковому інспектору може будь-яка особа без будь-якого підтвердження своїх повноважень. Головне обґрунтування: ПКУ не передбачає такої підстави для відмови у прийнятті декларації, як що її подає неуповноважена особа.

Щоправда, окремі фахівці все ж вбачають у приписах ПКУ вказівку на необхідність свої повноваження на подання декларації підтвердити. На їх думку, це випливає з п. 49.3 ПКУ, згідно з яким податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Кодексом, одним із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електрон­ній формі з дотриманням умови про реєстрацію електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Тобто якщо податкова декларація не надсилається поштою або засобами електронного зв’язку в електронній формі, то вона подається особисто платником податків або уповноваженою на це особою.

І тут «на підхваті» п. 19.2 ПКУ, згідно з яким представниками платника податків визнаються особи, які можуть представляти його законні інтереси та вести справи, пов’язані зі сплатою податків, на підставі закону або довіреності.

Тому виходить, що зі звітністю до контролюючого органу повинен завітати:

— або особисто керівник підприємства (інша особа, яка може діяти від імені юрособи без довіреності згідно із законом, — ч. 5 ст. 65 ГКУ);

— або ж інша особа, але обов’язково з підписаною керівником довіреністю.

Зауважимо, що такий порядок подання звітності юридичних та фізичних осіб іншою особою підтримує і Мінфін (див. лист від 08.04.2011 р. № 31-28020-03-29/9247). Більше того, в одній із консультацій податківці взагалі натякали, що така довіреність має бути нотаріально посвідчена (підкатегорія 135.02 БЗ)

Однак ще раз повторимо: до компетенції контролюючих органів не входить перевірка повноважень на подання звітності в особи, яка її подає.

Згідно з п. 49.8 ПКУ прийняття податкової декларації — обов’язок контролюючого органу. Приймаючи звітність, уповноважена особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити виключно (!) наявність і достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів звітності, передбачених пп. 48.3 і 48.4 ПКУ.

Перевіряти, хто саме фізично доставив декларацію, уповноважена особа контролюючого органу не зобов’язана

Та і податківці самі говорять, що їм байдуже, хто принесе звітність до канцелярії. Вимагати документи, що засвідчують особу, яка подається звітність, вони не мають наміру. Це не передбачено ПКУ. Принаймні, такі роз’яснення надав інформаційно-комунікаційний департамент Міндоходів. Подібні консультації наведені і в тій же підкатегорії 135.02 БЗ.

Тобто якщо суб’єкт господарювання або уповноважена особа особисто подає податкову звітність до контролюючого органу, то пред’являти документи, що засвідчують особу (паспорт, наказ, довіреність тощо), не потрібно.

Тому не хвилюйтеся і сміливо виряджайте свого працівника до податкової зі звітом. Довіреність від нього не вимагатимуть.

Хоча чимало платників, відправляючи до податкової «гінців» зі звітністю, усе ж прагнуть завжди бути напоготові й озброюють їх «до зубів» — вручивши їм підписану керівником довіреність. Тим більше, що таку довіреність не обов’язково посвідчувати нотаріально (детальніше див. на с. 12 цього номера).

висновки

  • У процесі виконання трудових обов’язків працівник діє в інтересах та від імені роботодавця. Довіреність для цього не потрібна.

  • Перевіряти повноваження на подання звітності в особи, яка доставила її, податківці не повинні.

Довіреність, Податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
8/8
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті