Ураховуючи кількість інформації щодо помилок, наведеної в цьому тематичному номері, не зайвим буде ще раз пригадати, які ж помилки належать до сумових. Це помилки, які виникли у зв’язку з:
— неправильним відображенням бази справляння ЄСВ (внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року), у тому числі з неправильним застосуванням максимальної величини бази справляння ЄСВ (максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду, — до 2011 року);
— застосуванням неправильного розміру ставок ЄСВ (внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року);
— необхідністю провести донарахування (зменшення) ЄСВ за попередні звітні періоди внаслідок збільшення (зменшення) класу професійного ризику виробництва.
Неправильно відображені раніше сумові показники коригуєте в чинній міндоходівській формі № Д4 за той звітний місяць, у якому були виправлені допущені помилки
Проте власне механізм виправлення відрізнятиметься для періодів сплати пенсійних внесків (помилки, допущені до 2011 року) та для періодів сплати ЄСВ (помилки, допущені за періоди починаючи із січня 2011 року).
Утім, є й загальні моменти. Так, виправляючи сумові помилки, ураховуйте такі правила:
1) розрахунок ЄСВ за минулі періоди слід проводити виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок (п.п. 4 п. 4.1 Інструкції № 455);
2) при визначенні бази справляння ЄСВ нарахований дохід порівнюється з максимальною величиною бази його справляння, що діяла в місяці нарахування зарплати (доходу);
3) для цілей порівняння з максимальною величиною бази справляння ЄСВ виплати слід ураховувати в такій послідовності:
— заробітна плата;
— винагороди за цивільно-правовими договорами;
— лікарняні та декретні (з 01.07.2013 р.).
Якщо помилку допущено у звітних періодах починаючи із січня 2011 року
Таку помилку виправляєте в міндоходівській формі № Д4, сформованій за місяць, у якому цю помилку було виявлено, через таблиці 1 і 6 (якщо помилка в базі нарахування та/або ставці ЄСВ у частині утримань).
У таблиці 1 звіту за формою № Д4 для цих цілей передбачені коригувальні рядки 6 (заповнюєте, якщо донараховуєте ЄСВ) і 7 (заповнюєте, якщо зменшуєте нарахований ЄСВ).
Важливо! Заповнюючи рядки 6 і 7, обов’язково вкажіть причину таких дій (рядок без номера «Зміст помилки»).
У таблиці 6 на працівника формуєте окремий рядок, зазначаючи серед іншого:
— у графі 10 — код типу нарахувань із переліку, наведеного у виносці до неї під табличною частиною (якщо помилку виявили самостійно і донараховуєте ЄСВ — проставляйте тут «2», якщо зменшуєте — «3»);
— у графі 11 місяць, у якому була допущена помилка, що виправлялася.
Майте на увазі! Якщо помилку допущено в розмірі ЄСВ у частині утримань, графи 17 і 18 заповнювати не потрібно!
Інші рядки форми № Д4 заповнюєте в загальному порядку*.
* Детально порядок заповнення міндоходівської форми № Д4 було розглянуто в тематичному номері «Заповнюємо звіт з ЄСВ» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 87).
Звіт подаєте до ДПІ.
Якщо помилку було допущено у звітних періодах 2010 року
Виправляти цю помилку слід через додаток до таблиці 1 і таблицю 6 (якщо помилка в базі нарахування та/або ставці ЄСВ у частині утримань) форми № Д4.
У додатку до таблиці 1 залежно від того, на що вплинула помилка, заповнюєте рядки 3.1 (3.1.1, 3.1.2), 3.2, 3.3 (3.3.1, 3.3.2), 3.4, 3.5, 3.6
У таблиці 6 на застраховану особу, дохід якої помилково було (не було) включено до бази справляння пенсійних внесків або з цього доходу неправильно було утримано внесок, формуєте коригувальний рядок. Як і у випадку, описаному вище:
— у графі 10 зазначаєте код типу нарахувань (якщо помилку виявили самостійно і донараховуєте пенсійні внески — проставляйте тут «6», якщо зменшуєте — «7»);
— у графі 11 указуєте період, за який виправляєте помилку щодо пенсійних внесків.
Якщо помилку допущено в розмірі ставки внеску в частині утримань, графи 17 і 18 заповнювати не потрібно!
Інші рядки форми № Д4 заповнюєте в загальному порядку.
Заповнену форму № Д4 подаєте до своєї ДПІ.
Якщо помилку було допущено у звітних періодах до 2010 року
Такі помилки ви виправляєте так само, як і помилки, допущені при формуванні звітів за місяці 2010 року (тобто через додаток до таблиці 1 і таблицю 6).
Звіт за формою № Д4 з коригуваннями подаєте до своєї ДПІ
Утім, якщо помилка вплинула на персоніфіковані дані працівника про його нарахування (помилки в базі справляння внеску, сумі внеску), то вам необхідно:
1) ініціювати проведення перевірки Пенсійним фондом (подаєте заяву в довільній формі). Адже виправлення помилкових даних за періоди до 2011 року пенсійники мають право зробити тільки після проведення перевірки (п. 3 постанови № 26-1).
2) заповнити форму ІНДАНІ (додаток 13 до Інструкції № 16-6) за звітний рік, у якому було допущено помилку. ІНДАНІ разом з ярликом-розпискою подаєте до свого Пенсійного фонду.
Завершивши з теорією, переходимо до практики.
Числовий приклад
Унаслідок збою в бухгалтерській програмі із суми лікарняних (1000,00 грн.), нарахованих у травні 2014 року працівнику Макарчуку Олегу Петровичу (податковий номер — 2924546585), ЄСВ не справлявся. У звіті за формою № Д4 цю виплату також не було відображено.
Помилку виявлено в червні 2014 року після закінчення граничного строку подання форми № Д4 за травень 2014 року.
У ситуації, описаній у прикладі, необхідно в таблиці 1 звіту за формою № Д4 відобразити донарахування сум ЄСВ, які мали бути:
— утримані із суми травневих лікарняних — 20,00 грн. (1000,00 грн. х 2 %). Це рядки 6, 6.3 і 6.3.5 таблиці 1;
— нараховані на суму лікарняних — 332,00 грн. (1000,00 грн. х 33,2 %). Це рядки 6, 6.1, 6.1.8 таблиці 1.
У таблиці 6 окремими рядками записуємо:
1) суму зарплати за червень 2014 року в загальному порядку;
2) суму травневих лікарняних, зазначаючи у графі 9 код категорії застрахованої особи «29» (виплати у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю), у графі 10 — код типу нарахувань «2» (самостійно донарахована сума єдиного внеску), а у графі 13 — кількість календарних днів тимчасової непрацездатності «5».
Помилка виправляється у звіті за формою № Д4 за червень 2014 року. Для наочності припустимо, що крім Макарчука О. П. , на підприємстві більше немає найманих працівників. У червні 2014 року йому нараховано зарплату в розмірі 3800,00 грн. (ЄСВ у частини утримань — 136,80 грн., ЄСВ у частини нарахувань (ставка 37,26 %) — 1415,88 грн.).
На завершення хотілося б побажати вам завжди заповнювати звіти правильно. Щоб серія статей цього тематичного номера, присвячена помилкам у пенсійній та ЄСВешній звітності, залишилася для вас тією теорією, яку так і не довелося застосувати на практиці.
висновки
-
Помилки в розмірі ставки в частини нарахувань, допущені у звітних періодах:
— до 2011 року, виправляєте в додатку до таблиці 1;
— починаючи з 2011 року, — через коригувальні рядки таблиці 1 звіту за формою № Д4. -
Помилки в базі справляння та/або розмірі ставки внеску в частини утримань, допущені у звітних періодах:
— до 2010 року, виправляєте через додаток до таблиці 1 і таблицю 6 звіту за формою № Д4. Також необхідно буде заповнити форму ІНДАНІ за той звітний рік, у якому було допущено помилку;
— 2010 року, — через додаток до таблиці 1 і таблицю 6;
— починаючи з 2011 року, — через таблиці 1 і 6 звіту за формою № Д4.