Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Кримчанин! Ти нам резидент чи ні?

Адамович Наталія, Ковенко Марина, Костюк Дмитро, Нестеренко Максим, Солошенко Людмила, Ушакова Лілія
Податки & бухоблік Листопад, 2014/№ 89
Друк
На нашому підприємстві працевлаштовано працівника з кримською пропискою в українському паспорті. Як тепер оподатковувати його зарплату? Як відображати його в таблиці 6 звіту з ЄСВ: як громадянина України чи ні?

Найімовірніше, Ваші запитання пов’язані з набуттям чинності 27.09.2014 р. Законом № 1636. Ним серед іншого були врегульовані питання оподаткування доходів фізичних осіб, які мають податкову адресу (місце проживання) на території вільної економічної зони «Крим» (далі — ВЕЗ «Крим»), а отри­мують доходи на іншій території України. Отже, п. 5.3 Закону № 1636 установлено, що такі особи з метою оподаткування прирівнюються до нерезидентів. Як це вплине на вашого працівника-кримчанина? Зараз розберемося. А почнемо з ЄСВ.

Платниками ЄСВ є працівники — громадяни України, іноземці* та особи без громадянства, працевлаштовані у суб’єктів господарювання (ч. 1 ст. 4 Закону № 2464). Документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України (див. п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 р. № 2235-III). Із Вашого запитання випливає, що він у працівника є. Тому із заробітної плати, що нараховується працівнику-кримчанину, продовжуєте справляти ЄСВ у загальному порядку. Суму такої зарплати відображаєте у графі 6 таблиці 6 звіту за формою № Д4 з кодом «1» — громадянин України.

* Якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України.

Тепер про ПДФО і ВЗ. Їх платниками є в тому числі, але не виключно, і фізичні особи — нерезиденти, котрі одержують доходи з джерела їх походження в Україні. ПДФО та ВЗ ви обкладаєте зарплату кримчанина за загальними правилами, установленими розд. IV ПКУ і п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ відповідно за місцезнаходженням роботодавця (див. п. 5.8 Закону № 1636).

Важливо! Ставши для цілей оподаткування нерезидентом, працівник втрачає право на податкову соціальну пільгу (далі — ПСП) із жовтня 2014 року. Це випливає з положень п.п. 169.3.4 ПКУ. Тут чітко прописано, що ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, в якому платник податків втрачає статус резидента. Оскільки Закон № 1636 набрав чинності у вересні 2014 року, то саме в цьому місяці ваш працівник перестав бути резидентом для цілей ПКУ.

Щоб отримати в подальшому право на ПСП, кримчанину необхідно задекларувати доходи, які мають джерело походження на території ВЕЗ «Крим», і подати декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (див. п.п. 5 п. 12.3 ст. 12 Закону № 1636).

Звертаємо увагу, що із положень п.п. 170.10.3 ПКУ випливає таке: якщо підприємство виплачує «українські» доходи нерезиденту, то воно зобов’язане вказати в договорі ставку податку, яку буде застосовано до таких доходів. Причому, на думку податківців, у договорі необхідно зазначити обидві ставки, установлені п. 176.1 ПКУ (15 і 17 %), що застосовуються залежно від суми нарахованої працівнику зарплати (лист ДПАУ від 07.02.2011 р. № 2544/6/17-0715). Тому якщо з працівником-кримчанином укладено трудовий договір (контракт), подивіться, чи зазначено там ставки оподаткування його заробітної плати. Якщо ні — доповніть такий договір цією інформацією. Якщо трудовий договір не укладався, то, на наш погляд, інформацію про ставки оподаткування можна відобразити у відповідному наказі (розпорядженні).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць