Сума комунальних платежів, яку компенсують орендодавцеві окремим платежем (не у складі орендної плати), буде для нього оподатковуваним доходом. В обліку такий дохід нараховують, не застосовуючи натуральний коефіцієнт. Чому? Тому що виплата здійснюється у грошовій формі. А натуральний коефіцієнт застосовують при нарахуванні (наданні) доходів у будь-якій негрошовій формі (див. п. 164.5 ПКУ). Тож на руки орендодавець отримає меншу суму, ніж було ним фактично понесено при сплаті комунальних платежів за приміщення, яке він надає в оренду (якщо інше не буде передбачене договором).
«Комунальну» компенсацію обкладаєте ПДФО за ставками 15 % і 17 %. У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображаєте її з ознакою доходу «127».
Із суми компенсації комунальних платежів ЄСВ справляти не потрібно. Чому? Ця виплата не потрапляє до бази справляння ЄСВ. З одного боку, вона не входить до фонду оплати праці, оскільки нараховується за цивільно-правовим договором. З іншого боку, сума компенсації не є платою за роботи чи послуги орендодавцю. Адже жодних послуг орендодавець орендарю не надає.
Якщо дотримуватися «логіки» останніх роз’яснень фіскалів, то з «комунальних» виплат також не слід утримувати військовий збір. Причина — це не плата за роботи/послуги, що виконувалися в межах цивільно-правового договору (відсутнє «трудове» підґрунтя). Однак оскільки роз’яснення податківців з питань ВЗ не завжди піддаються логічному поясненню, рекомендуємо отримати у своїй ДПІ індивідуальну податкову консультацію з цього питання.