Якщо ви залишилися без роботи, то пам’ятайте: час — один з важливих ваших союзників. Тривалі нарікання на несправедливість, апатія і неквапливість «з’їдають» вашу законну допомогу. Тому покваптеся. І почніть з найпростішого — відвідайте центр зайнятості (далі — ЦЗ).
«Безробітний» — не порок, а тільки статус
У принципі і без офіційного визначення зрозуміло, хто такий безробітний. Та все ж уточнимо, що такий статус присвоюють особі віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку як джерела існування, але готова і здатна стати до роботи (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону про зайнятість). Крім того, статус безробітного можуть отримати (ч. 1 ст. 43 Закону про зайнятість):
— працездатні особи до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку або іншого доходу, готові та здатні працювати;
— інваліди, які не досягли пенсійного віку, установленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, і отримують пенсію за інвалідністю чи державну соцдопомогу згідно із Законом № 2109 або Законом № 1727;
— особи молодші 16-річного віку, які працювали і були звільнені у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності (штату) працівників.
Таким чином, співробітник, який «іде в нікуди», — це потенційний безробітний. Проте щоб отримати офіційний статус і разом з ним допомогу по безробіттю, потрібно зареєструватися в ЦЗ.
До речі, для отримання допомоги ключову роль грає причина, за якою розривається трудовий договір. Про найбільш вигідну «звільнювальну» норму КЗпП (з точки зору допомоги по безробіттю) детально читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 86, с. 35.
Назвався безробітним — іди до ЦЗ
Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, здійснюється ЦЗ незалежно від місця прописки або місця перебування (ч. 2 ст. 43 Закону про зайнятість, п. 3 Порядку № 198).
Інакше кажучи, зареєструватися безробітним можна в будь-якому ЦЗ*.
* Знайти зручний ЦЗ допоможе офіційний сайт Державної служби зайнятості (http://www.dcz.gov.ua). Шукаємо в закладках «Головна → Інформація про державну службу зайнятості → Структура, адреси ЦЗ».
До уваги переселенців з АР Крим, а також жителів територій, де проводиться АТО!
За наявності підстав для отримання статусу безробітного ви можете звернутися до будь-якого зручного ЦЗ: без прив’язки до місця прописки і навіть місця перебування
Громадяни, які вже зареєстровані безробітними, також можуть отримувати допомогу в іншому, зручному для них ЦЗ. Причому для перереєстрації навіть не знадобиться подавати спеціальну заяву (як у загальному випадку). Важливо, що реєстрація безробітних, які переселилися з районів проведення АТО, не припиняється — про це йдеться в новій спеціальній нормі п. 311 Порядку № 198.
Зауважте: статус безробітного присвоюється з першого дня реєстрації в ЦЗ за умови, що для такої особи не знайшлося відповідної роботи (п. 5 Порядку № 198). У свою чергу, виплачують допомогу з 8-го або 91-го дня після реєстрації безробітним (подробиці — у тій самій статті з «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 86, с. 35).
«Безробітний» пакет документів
На прийомі у фахівця ЦЗ вам знадобляться певні документи: підготуйте їх заздалегідь. Підказку наводимо на с. 22 — 23.
Часу не гай, допомогу замовляй!
Чинним законодавством не передбачено граничних строків реєстрації громадянина в ЦЗ після звільнення з роботи. Але! Рекомендуємо не зволікати з візитом, адже від оперативності вашого звернення до ЦЗ залежатиме розмір допомоги по безробіттю. «Фішка» в наступному.
Шанс отримати більший розмір допомоги є в тих безробітних, які втратили роботу з не залежних від них причин, і при цьому протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали за трудовими договорами або виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами, здійснювали підприємницьку діяльність не менше 26 календарних місяців. Для них розмір допомоги визначають у відсотках від середньої зарплати залежно від страхового стажу та тривалості безробіття (п. 2.1 Порядку № 307). Назвемо її «повна допомога».
Так, «старанні» безробітні, які звернуться до ЦЗ протягом 6 місяців після звільнення, отримуватимуть повну допомогу*, тобто 100 % визначеної суми. Але протягом періоду безробіття розмір такої допомоги зменшуватиметься. Зауважте: розраховану суму повної допомоги порівнюють з прожитковим мінімумом. Якщо розрахункова величина менше 80 % прожиткового мінімуму, то безробітному призначають мінімальну допомогу. З 01.09.2014 р. його розмір становить 974,40 грн.**
* І за умови, що в безробітного вигідна стаття «звільнення».
** Суми мінімальної та наймінімальнішої допомоги зазначені в постанові правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю» від 12.04.2012 р. № 327.
Якщо ж «думати» більше 6 місяців після втрати роботи, то розраховувати можна тільки на наймінімальнішу допомогу, а її сума становить усього 544 грн.** (п.п. 3 п. 2.7 Порядку № 307). Як бачите, поквапитися — у ваших інтересах.
** Суми мінімальної та наймінімальнішої допомоги зазначені в постанові правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю» від 12.04.2012 р. № 327.
STOP-допомога. Коли можуть відмовити або позбавити допомоги
Звернення до ЦЗ не означає, що претенденту гарантовано буде присвоєно статус безробітного. В окремих випадках можна отримати відмову (п. 7 Порядку № 198). Найчастіші підстави для відмови — відсутність необхідних документів (основних або додаткових) чи встановлення факту зайнятості претендента.
Крім того, якщо не дотримуватися певних правил, то реєстрація безробітного в ЦЗ буде припинена (п. 37 Порядку № 198).
Важливо! Безробітний поплатиться реєстрацією, якщо укладе цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг) (п.п. 1 п. 37 Порядку № 198)
Табл. Документи, що надаються до ЦЗ
Пакет «Стандарт» — обов’язковий для всіх претендентів на статус безробітного | Пакет «Плюс» — додаткові документи від певних категорій громадян, які претендують на статус безробітного | |
Кого стосується (розповсюджені випадки) | Що потрібно надати/пред’явити додатково | |
Пред’являють (п. 3 Порядку № 198): Подають (п. 5 Порядку № 198): | Інваліди, які не досягли пенсійного віку, установленого ст. 26 Закону про пенсійне страхування, і отримують пенсію за інвалідністю або державну соцдопомогу згідно із Законом № 2109 або Законом № 1727 | Подають копію довідки до акта огляду МСЕК і за наявності пред’являють індивідуальну програму реабілітації |
Іноземці та особи без громадянства, які постійно живуть в Україні, визнані біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано притулок або тимчасовий захист в Україні, а також ті, хто отримав дозвіл на іміграцію*** | Пред’являють (залежно від статусу): | |
Один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дітей віком до шести років | Подає: | |
Один з батьків або особа, яка їх замінює і виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років | Подає: | |
Один з батьків або особа, яка їх замінює і виховує без одного з подружжя дитину-інваліда, утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства (незалежно від віку) та/або інваліда I групи (незалежно від причини інвалідності) | Подає: | |
Один з батьків або особа, яка їх замінює і виховує без одного з подружжя дитину-інваліда (до досягнення нею 18-річного віку) | Подає копію пенсійного посвідчення****, що містить запис про інвалідність | |
* В осіб, які за релігійними переконаннями відмовилися від отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомили про це ДФС, має бути відповідна позначка в паспорті. |
А ось надання в оренду власної нерухомості ніяк не відобразиться на виплаті допомоги (адже для цілей справляння ЄСВ вона не є послугою). Працівники місцевих ЦЗ підтверджують цей висновок.
Як бачите, втрата роботи ще не означає голодне існування. За грамотного підходу «прикрити тил» можна за рахунок допомоги по безробіттю. А там, дивись, і нова робота відшукається.
Документи статті
-
КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.
-
Закон про зайнятість — Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.
-
Закон про пенсійне страхування — Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
-
Закон № 2109 — Закон України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам» від 16.11.2000 р. № 2109-III.
-
Закон № 1727 — Закон України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» від 18.05.2004 р. № 1727-IV.
-
Порядок № 198 — Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою КМУ від 20.03.2013 р. № 198.
-
Порядок № 307 — Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової його виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Мінпраці від 20.11.2000 р. № 307.
-
Постанова № 327 — постанова правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю» від 12.04.2012 р. № 327.
- Наказ № 270 — наказ Мінсоцполітики «Про затвердження форм Персональної картки і додатків до неї, заяви про надання статусу безробітного та направлення на працевлаштування» від 16.05.2013 р. № 270.