(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
  • № 88
  • № 87
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/18
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2014/№ 94

Найменування покупця в ПН без лапок: чи є загроза для ПК?

Наше підприємство (ТОВ «Марічка») отримало від постачальника податкову накладну. У ній найменування покупця зазначено без лапок. Через це контролери вважають її недійсною і хочуть зняти в нас за нею податковий кредит з ПДВ. Чи мають вони рацію?

Ми твердо впевнені, що податківці в цьому випадку чинять неправомірно. І ось чому.

Як передбачає п. 201.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, у податковій накладній в окремих рядках мають бути наведені обов’язкові реквізити, зокрема:

— повна або скорочена назва, зазначена в установчих документах юрособи, або прізвище, ім’я та по батькові фізособи, зареєстрованої як платник ПДВ, — продавця товарів/послуг (п.п. «в»);

— повна або скорочена назва, зазначена в установчих документах юрособи, або прізвище, ім’я та по батькові фізособи, зареєстрованої як платник ПДВ, — покупця (одержувача) товарів/послуг (п.п. «д»).

Вимоги до написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу затверджено наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012 р. № 368/5.

У п. 3.1 і п.п. 3.2.3 цих Вимог зазначено, що в написанні найменування юридичної особи серед інших символів використовується й символ лапки (« »). При цьому назва юридичної особи береться в лапки і зазначається безпосередньо після організаційно-правової форми.

Там же, у Вимогах, зазначено, що використання лапок у найменуванні юридичної особи не є озна­кою для визначення тотожності найменувань.

З цього робимо висновок: наявність або відсутність лапок у назві не впливає на правильність її написання і відповідно не позначається на дійсності податкової накладної.

На наш погляд, лапки — така сама надумана фіскалами проблема, як і розмір літер, якими написано найменування продавця і покупця в податковій накладній. Пам’ятаєте цю історію?

Спочатку вони хотіли, щоб у полях «Особа (платник податку) — продавець» і «Особа (платник податку) — покупець» податкової накладної розмір літер, якими написано назву юридичної особи, відповідав «статутному» розміру (див. лист ДПСУ від 15.01.2013 р. № 534/6/15-3115 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 22, с. 7).

Проте пізніше податківці одумалися і дали зрозуміти, що розмір не головне ☺. Зазначені найменування можна вписувати до податкової накладної як великими буквами, так і великими, і маленькими буквами. Це не той випадок, коли податкова накладна втрачає свій дійсний статус, — оголосили контролери. Головне, щоб повні або скорочені найменування контрагентів відповідали найменуванням, зафіксованим у їх установчих документах (див. консультацію в підкатегорії 101.19 БЗ і лист Міндоходів від 29.04.2013 р. № 1883/6/99-99-19-04-01-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 49, с. 3).

До речі, про те, що найменування юридичної особи, написане прописними буквами, є тотожним найменуванню юридичної особи, написаному великими та малими літерами, якщо ці літери повніс­тю збігаються, зазначає і Держкомпідприємництва в листах від 16.02.2005 р. № 893 і від 31.08.2005 р. № 7507. Наприклад, найменування ТОВ «МАРІЧКА» ідентично найменуванню ТОВ «Марічка»: і те, й інше можна зазначити в податковій накладній.

Отже, відсутність лапок у найменуванні юрособи (або запис їх не у вигляді «ялиночок», а у іншому графічному вигляді) теж не повинна шкодити вашому податковому кредиту.

Але якщо на цьому ґрунті у вас з перевіряючими і далі виникатимуть проблеми, радимо натякнути їм, що суди з таких питань уже давно на боці платників податків. Досить пригадати п. 1.8 Рекомендацій ВГСУ від 09.12.2004 р. № 04-5/3358, ч. I Довідки ВАСУ про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами окремих норм Закону України «Про податок на додану вартість» від 15.04.2010 р., ухвали ВАСУ від 08.02.2012 р. № К-9189/08 і від 19.04.2012 р. № К-8063/09, постанову ВСУ від 21.02.2012 р., постанову ВАСУ від 13.03.2013 р. № К/9991/13733/11, ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2013 р. у справі № 2а-12226/12/2070.

Із перелічених судових рішень випливає, що незначні дефекти в заповненні податкової накладної, зокрема в назві покупця/продавця і навіть ІПН — це ще не вирок. Подібні помилки не завдають шкоди державі, адже податок сплачено до бюджету в повному обсязі.

Тому вимоги податківців про визнання такої податкової накладної недійсними є необґрунтованими. І крапка!

найменування покупця, Податкова накладна, податковий кредит додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті