(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 94
  • № 93
  • № 92
  • № 91
  • № 90
  • № 89
  • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2014/№ 95

Коли присвоїти гроші (строк позовної давності щодо ПФД)

Гарне запитання надійшло до редакції. Його автор цікавиться, коли можна присвоїти гроші, отримані у вигляді поворотнї фіндопомоги. Цитуємо: «Підприємство-загальносистемник отримало поворотну фіндопомогу строком на 1 рік. Проте рік уже минув, але позикодавець не наполягає на її поверненні. Який строк позовної давності за такою заборгованістю? Які податкові наслідки слід чекати після її закінчення?» Цей випадок, поза сумнівом, буде цікавим усім нашим читачам.

Яка давність і з якого часу?

Щодо договорів позики діє загальна позовна давність тривалістю у 3 роки (ст. 257 ЦКУ). Перебіг позовної давності починає з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка порушила його (ч. 1 ст. 261 ЦКУ).

Якщо в договорі позики чітко встановлено дату повернення одержувачем запозиченої суми, то саме вона буде точкою відліку строку позовної давності

Якщо певний строк повернення договором не встановлено/визначено моментом висунення вимоги, то позика має бути повернена позичальником протягом 30 днів з дня висунення позикодавцем вимоги про повернення (ч. 1 ст. 1049 ЦКУ). У разі неповернення позики у відведений 30-денний строк за боргом, що виник, розпочинається строк позовної давності. Детальніше про позовну давність див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 33, с. 5.

Чим закінчення строку позовної давності загрожує отримувачу?

Бухгалтерський облік

Якщо після закінчення строку позовної давності за договором позики керівник підприємства приймає рішення про те, що надалі заборгованість перед позикодавцем погашатися не буде, то така заборгованість у бухгалтерському обліку списується на підставі п. 5 П(С)БО 11. Сума такої заборгованості потрапляє до складу інших доходів звітного періоду і списується на субрахунок 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості». А що чекає отримувача в податковому обліку?

Податковий облік

Згідно з п.п. 14.1.257 ПКУ сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, не стягнута після закінчення строку позовної давності, класифікується як безповоротна фіндопомога. І в тому звітному періоді, в якому вона набула цього статусу, підлягає включенню до складу доходів позичальника (п.п. 135.5.4 ПКУ). У декларації з податку на прибуток її місце в ряд. 03.10 додатка ІД. Проте під одну гребінку підстригати фіндопомогу не радимо. Тут отримувачу слід згадати про статус позикодавця.

1. Якщо фіндопомогу отримано від платника податку на прибуток. Отримавши поворотну фіндопомогу (ПФД), отримувач на кінець кожного звітного періоду на суму неповерненої фіндопомоги повинен нараховувати умовні відсотки
(п.п. 14.1.257 ПКУ).

Як роз’яснюють податківці (див. підкатегорію 102.06.03 БЗ), якщо поворотна фіндопомога не була повернена після закінчення дії договору і договір не було продовжено, то отримувач:

припиняє нараховувати умовні відсотки на суму такої фіндопомоги у день закінчення дії договору;

— після закінчення строку позовної давності (1095 днів) з дати закінчення договору включає суму неповерненої фіндопомоги до доходу і відображає його в ряд. 03.10 додатка ІД.

Від себе додамо таке. Хоча податківці й пояснили, що умовні відсотки слід припинити нараховувати з дня закінчення договору, проте безпечніше припинити нараховувати їх із дня, наступного за днем закінчення строку позовної давності за цим договором. Або ж отримати в податковій індивідуальне роз’яснення, пославшись на ліберальну консультацію з БЗ.

2. Якщо фіндопомогу отримано від нестандартного платника/неплатника податку на прибуток. Отримавши поворотну фіндопомогу і дотримуючись норм п.п. 135.5.5 ПКУ, отримувач на кінець звітного періоду повинен був суму неповерненої фіндопомоги включити до доходу.

Далі, після закінчення строку позовної давності, на наш погляд, повторно відображати суму поворотної фіндопомоги, що перетворилася на безповоротну, у складі доходу не потрібно.

Суми, що потрапили вже раніше до доходу, не підлягають повторному включенню до складу доходів (п. 135.3 ПКУ)

Інакше буде задвоєння податкових зобов’язань.

Для зручності порядок обліку фіндопомоги в загальносистемника, не поверненої ним після закінчення строку позовної давності, подамо схематично (див. рисунок).

 

Рис. Фіндопомога не повернена після закінчення строку позовної давності

висновки

  • Щодо договорів позики діє загальна позовна давність тривалістю у 3 роки.

  • Якщо в договорі чітко встановлено дату повернення фіндопомоги, то саме вона буде відправною точкою відліку строку позовної давності.

  • Після закінчення строку позовної давності неповернену фіндопомогу отримувачу належить уключити до доходу, якщо вона була отримана від нестандартного платника податку на прибуток.
строк позовної давності, Поворотна фіндопомога додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті