(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 83
  • № 82
  • № 81
  • № 80
  • № 79
  • № 78
  • № 77
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2014/№ 84

Відпустка на дітей: три відповіді для Попелюшки

Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за другою дитиною, звільняється у зв’язку з переведенням на інше підприємство, не виходячи на роботу. Чи потрібно їй при звільненні виплачувати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей? Чи можна перерахувати компенсацію за невикористану відпустку на дітей на інше підприємство? Чи втратить працівниця право на відпустку на дітей за відповідний рік, якщо така відпустка не була нею використана до закінчення цього року?

Право на оплачувану додаткову відпустку мають жінка, яка працює і має двох чи більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або всиновила дитину, одинока мати, батько, який виховує дитину без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), особа, яка взяла дитину під опіку, а також один із прийомних батьків (ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Отже, щоб у вашої працівниці, шановний читачу, виникло право на таку відпустку, їй недостатньо мати дітей віком до 15 років. Вона ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов’язки)! Якщо ж вона весь календарний рік перебувала у відпустці для догляду за другою дитиною і не працювала, то право на відпустку на дітей у неї за такий рік не виникло, тому компенсувати нема чого. Це підтверджують фахівці Мінсоцполітики (див. лист від 20.10.2011 р. № 307/13/133-11 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 97, с. 5).

Водночас, якщо в поточному календарному році після переведення на інше підприємство ця жінка вийде на роботу (у тому числі й на умовах неповного робочого часу), то в неї виникне право на додаткову відпустку на дітей за такий рік. Однак, щоб скористатися цим правом, їй потрібно буде отримати відповідну довідку на вашому підприємстві (тобто на тому, з якого вона звільняється). У цій довідці слід зазначити, що такій працівниці при звільненні не виплачувалася компенсація за невикористану відпустку на дітей за поточний рік, оскільки в неї не виникло право на таку відпустку в період роботи на вашому підприємстві (позаяк вона перебувала у відпустці для догляду за дитиною і не працювала).

Навіщо такі складнощі? Уся річ в особливому порядку надання додаткової відпустки на дітей новоприйнятим працівникам у перший рік їх роботи. Розглянемо його.

1. Працівниця у поточному календарному році (наприклад, у 2014 році) до працевлаштування працювала у іншого роботодавця і мала право на додаткову відпустку на дітей. У цьому разі нинішній роботодавець додаткову відпустку на дітей за поточний (2014) календарний рік не надає, незалежно від того, скористалася вона на попередньому місці роботи своїм правом на відпустку на дітей за цей рік чи ні. Адже в цьому випадку обов’язок із нарахування та виплати компенсації за невикористану додаткову відпустку на дітей за 2014 рік покладається на попереднього роботодавця.

2. Працівниця, яка має право на додаткову відпустку на дітей, у поточному (2014) календарному році до влаштування на це підприємство ніде не працювала, або працювала у іншого роботодавця, але права на отримання додаткової відпустки на дітей тоді ще не мала і таке право виникло на новому місці роботи. У такій ситуації нинішній роботодавець зобов’язаний надати їй додаткову відпустку на дітей за поточний (2014) рік. Підставою для її надання саме і буде ваша довідка та заява працівниці.

Розібравшись з першим питанням, переходимо до наступних.

Стаття 24 Закону про відпустки дозволяє за бажанням працівника, який звільняється у зв’язку з переведенням на інше підприємство, перераху­вати його новому роботодавцю грошову компенсацію тільки за невикористані ним дні щорічних відпусток. Додаткова відпустка на дітей є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних відпусток. Отже, компенсація за невикористані дні додаткової відпустки на дітей має бути виплачена працівнику в день звільнення. Іншого не дано ☹.

Надають додаткову відпустку на дітей за календарний рік, а не за відпрацьований робочий рік. Тож, відпрацювавши хоча б один день (у тому числі на умовах неповного робочого часу), працівниця матиме право на додаткову відпустку на дітей за такий рік повної тривалості. Зауважимо, що з 1 січня 2010 року тривалість такої відпустки становить 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів, перелічених у ст. 73 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. За наявності декількох підстав для надання такої відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (ст. 19 Закону про відпустки).

Якщо ж працівниця, яка має право на відпустку на дітей, з якихось причин не скористалася цим правом у будь-якому році або ж за декілька попередніх років, то вона має право використати цю відпустку пізніше. Річ у тім, що строк давності, після якого втрачається право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не передбачений (див. лист Мінпраці від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 29, с. 18).

Майте на увазі: якщо ви надаєте невикористані відпустки на дітей за роки, що передують 2010 року, їх тривалість визначаєте згідно з нормами законодавства, які діяли у той час. Інформацію про тривалість додаткової відпустки на дітей у період з 1997 року і дотепер шукайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2013, спецвипуск № 4, с. 64.

відпустка для догляду за дитиною, звільнення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті