Бажаєте перерахувати інвалюту? А от вам — дзуськи! (Про обмеження НБУ зовнішекономрозрахунків в інвалюті і спроби їх подолання) З відомих причин останнім часом нам надходить чимало запитань від читачів, пов’язаних з розрахунками в іноземній валюті. Зокрема, нас просять дати відповіді/поради: як розраховуватися з партнерами-нерезидентами в умовах дії обмежень розрахунків в інвалюті, передбачених постановою НБУ № 540? Як погасити непроплачені заборгованості за імпортними контрактами, ввезення товарів до України за якими сталося більше 180 днів тому? Як проплатити нерезиденту за послуги, які банк теж відмовляється оплачувати? І так далі, і тому подібне. Сьогодні ми спробуємо вам допомогти, виклавши деякі міркування із цього приводу.
Податкова малоцінка: амортизація, утримання, ремонт і поліпшення Представляємо чергову статтю з циклу «Податкова малоцінка». У попередній ми приділили увагу правилам визнання та оцінки малоцінних необоротних матеріальних активів (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 80, с. 20). Наразі поговоримо про те, як амортизувати податкову малоцінку та відображати витрати на її утримання, ремонти та поліпшення в бухгалтерському та податковому обліку.
Незалежна професійна діяльність: реєстрація Цією статтею ми відкриваємо цикл публікацій, присвячених діяльності самозайнятих осіб. А почнемо з азів: з’ясуємо, хто такі «незалежні професіонали», і розберемося з тим, як таким трудівникам побудувати відносини з податковими органами.
«Вода, вода, кругом вода»: про розрахункову вартість води та інші питання плати за надра З «легкої руки» законодавців у підприємств, які видобувають підземні води для власних потреб, враз виникли проблеми з розрахунком плати за користування надрами. Адже з 01.04.2014 р. Почали діяти відносні (у відсотках) ставки цієї плати. Проте, як саме таким надрокористувачам визначити вартість видобутої підземної води для цілей розрахунку податкових зобов’язань із плати за надра, ПКУ прямо не встановлено. Тому розбиратися з проблемою, що виникла, нам потрібно самотужки. Перший крок у цьому напрямі ми вже зробили (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 56, с. 33). Давайте продовжимо.
Переходимо на ЄП протягом року: коли подавати фінзвітність? Підприємство, пропрацювавши на загальній системі, з IV кварталу 2014 року переходить на спрощену систему оподаткування. Яку фінансову звітність слід подати разом з декларацією з податку на прибуток? І чи потрібно взагалі її подавати?
Подібні запитання часті в нашій редакційній пошті, особливо зараз, під час звітної кампанії. Поспішимо відповісти на них, поки є час, щоб ви, шановані читачі, не оминули жоден важливий нюанс.
«Ліміт реєстрації» ПН, або Арифметика — ваша мати, любіть арифметику!.. Ви, звичайно, уже в курсі очікуваних ПДВ-новацій (у тому числі тих, що стосуються податкових накладних), які почнуть діяти з 1 січня 2015 року згідно із Законом № 1621*.
Мабуть, одне з «найболючіших» нововведень — це заборона на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) такої податкової накладної (далі — ПН), сума ПДВ у якій перевищує певний «ліміт реєстрації». Цей ліміт розраховуватиметься автоматично і конкретно для кожного платника ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ за формулою з п. 200.3 ПКУ**.
Ось ця формула і стала предметом нашої пильної уваги.
«Новачок» переходить на ЄП: перша декларація з податку на прибуток Підприємство було створено 08.07.2014 р. та зареєстровано платником податків на загальній системі. З IV кварталу 2014 року підприємство перейшло на спрощену систему оподаткування. Підкажіть, за який період потрібно подавати першу декларацію з прибутку: за 9 місяців чи за рік?
Відпустка на дітей: три відповіді для Попелюшки Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за другою дитиною, звільняється у зв’язку з переведенням на інше підприємство, не виходячи на роботу. Чи потрібно їй при звільненні виплачувати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки працівникам, які мають дітей? Чи можна перерахувати компенсацію за невикористану відпустку на дітей на інше підприємство? Чи втратить працівниця право на відпустку на дітей за відповідний рік, якщо така відпустка не була нею використана до закінчення цього року?