(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 73
  • № 72
  • № 71
  • № 70
  • № 69
  • № 68
  • № 67
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2014/№ 74

Розрахунок для Звіту (обчислюємо суму пільги з ПДВ у експортера)

Сьогодні в цій рубриці відповімо на запитання з форуму сайта «Податки та бухгалтерський облік». Причому, судячи з дзвінків на «гарячу лінію» та електронних листів, що надходять до нашої редакції, відповідь буде цікава не тільки форумчанам. Отже, підприємство здійснює експорт товарів, який обкладається ПДВ за ставкою 0 %, і бухгалтера цікавить правильність розрахунку суми пільги з ПДВ. Зокрема, як слід визначати суму пільги з ПДВ при експорті: з націнки чи обсяг експортного постачання помножити на 0,2?

Певно, запитання навіяне консультацією, розміщеною в підкатегорії 101.30 БЗ, у якій зазначено, що сумам ПДВ, сплаченим постачальникам експортованого товару, у Звіті про пільги не місце.

Одразу зізнаємося, що сума пільги для Звіту розраховується, так би мовити, з націнки. Як це зрозуміти? Давайте розбиратися разом.

Експортер? Відзвітуй про пільгу

Згідно з п. 30.6 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) суб’єкти господарювання — платники податків, які не сплачують до бюджету суми податків і зборів у зв’язку з отриманням податкових пільг, зобов’язані вести облік цих сум. Такий облік ведеться відповідно до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233 (далі — Порядок № 1233). Його основні вимоги до «пільговиків» — складання та подання до податкового органу Звіту про суми податкових пільг (далі — Звіт) за формою, наведеною в додатку до цього Порядку.

Відповідно до п. 8 Порядку № 1233 податкова пільга визначається у тому числі й за операціями з постачання товарів та/або послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою. А згідно з п.п. 195.1.1 ПКУ до операцій, оподатковуваних за нульовою ставкою, серед інших належить і вивезення товару за межі митної території України в митному режимі експорту.

Така пільга в Довіднику № 71/2 інших податкових пільг (див. лист Міндоходів від 26.06.2014 р. № 71/2) виділена за кодом 14010394.

Але перш ніж відобразити пільгу у Звіті, її слід визначити! Правила такого розрахунку розглянемо прямо зараз.

Особливий розрахунок

Ми повністю згодні з висновками податківців із консультації, розміщеної в підкатегорії 101.30 БЗ, що у Звіті платник ПДВ — експортер суми ПДВ, які сплачені постачальникам за матеріально-технічні ресурси та підлягають відшкодуванню з бюджету, не відображає.

Суму ПДВ, сплачену за товар, який йде на експорт, брати в чистому вигляді та зазначати у Звіті не можна

Суми ПДВ, не сплачені платником податку до державного бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, розраховуються «по-особливому» (п. 4 Порядку визначення сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, затвердженого наказом ДПАУ від 29.03.2011 р. № 167;далі — Порядок № 167).

Так, сума пільги за експортними операціями, оподатковуваними за ставкою 0 %, визначається за формулою, наведеною в п. 3 ч. 2 розд. ІІ Порядку № 167:

СП = (V пост. нульов. - V прид.) х розмір ставки податку,

де СП сума пільг;

V пост. нульов. обсяги операцій з експорту товарів та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою;

V прид. обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використовуються в операціях з експорту товарів та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, що оподатковуються за нульовою ставкою. Такі обсяги повинні братися без ПДВ.

На те, що саме цією формулою слід користуватися для розрахунку суми пільги для експортних операцій, оподатковуваних за ставкою 0 %, звертають увагу і податківці (див. ще одну консультацію в підкатегорії 101.30 БЗ).

Зверніть увагу! При розрахунку суми пільги слід брати обсяги постачання товарів (послуг) того звітного податкового періоду, за який подається Звіт про суми пільг. Тобто, оскільки Звіт подається наростаючим підсумком (за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців — п. 2 Порядку № 1233), то і обсяги для розрахунку беруться за відповідний період.

Як розрахувати суму пільги для Звіту експортеру — платнику ПДВ, розглянемо на прикладі.

Приклад. Підприємство — платник ПДВ за дев’ять календарних місяців 2014 року відвантажило на експорт за зовнішньоекономічними контрактами з покупцем-нерезидентом товар на суму 600000 грн. (у тому числі ПДВ — 0 грн.). Купівельна вартість товару дорівнює 480000 грн. (у тому числі ПДВ — 80000 грн.). На підставі наведених даних визначимо суму пільги.

У ситуації, що розглядається, величина V пост. нульов. дорівнює 600000 грн., а V прид. — 400000 грн. Отже, сума ПДВ, не внесена до бюджету в результаті застосування нульової ставки, становить:

СП = (600000 грн. - 400000 грн.) х 20 % = 200000 грн. х 20 % = 40000 грн.

Зауважимо! Хоча подається Звіт за дев’ять календарних місяців 2014 року, в полі «Звітний податковий період» доведетьсявказати, що квартал — III, а рік — 2014.

Табл. Фрагмент заповнення Звіту за 9 календарних місяців 2014 року

Код податку, збору

Найменування податку, збору

Код пільги згідно з довідником пільг

Найменування податкової пільги

Сума податкових пільг, гривень

Строк користування податковими пільгами у звітному періоді

Сума податкових пільг, що використана за цільовим призначенням, гривень

усього

у тому числі з державного бюджету

дата початку

дата закінчення

усього

у тому числі з державного бюджету

14010000

Податок на додану вартість

14010394

За нульовою ставкою оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту

40000

40000

01.01.2014

30.09.2014

 

Звітний період для Звіту

Строки подання Звіту про пільги встановлені п. 3 Порядку № 1233. Так, цей Звіт подається суб’єктом господарювання за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового періоду.

Звіт про пільги потрібно подавати поквартально наростаючим підсумком

Але ці правила діють не для всіх. Під виняток потрапляють платники податку на прибуток, які мають пільгу з цього податку і для яких базовим (звітним) податковим періодом є календарний рік.

Річ у тім, що сума пільги з податку на прибуток розраховується платником податку на підставі даних декларації (додатка ПЗ), яка подається річниками один раз за підсумками року. Тому податківці дозволили платникам податку на прибуток — річникам Звіт про пільгу з податку на прибуток подавати у строки подання річної декларації з податку на прибуток (див. підкатегорію 102.30.01 БЗ).

Нагадаємо, що подавати декларацію з податку на прибуток річники повинні протягом 60 календарних днів, наступних за звітним (податковим) роком(п.п. 49.18.3 і п. 57.1 ПКУ).

Однак майте на увазі: це стосується виключно пільги з податку на прибуток!

Для пільг з ПДВ діють звичайні строки подання Звіту — протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового періоду, — три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців.

Тому, навіть якщо ви річник з податку на прибуток, але користуєтеся ще й пільгою з ПДВ, то подавати Звіт із розрахунком суми пільги з ПДВ вам доведеться щокварталу.

висновки

  • Розраховувати суму пільги з ПДВ експортеру слід «по-особливому». Чистий ПДВ, сплачений постачальникам при придбанні товару, що експортується, у Звіті не вказується.

  • Звіт із розрахунком суми пільги з ПДВ слід подавати щокварталу.

ПДВ, пільга, експортер додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті