Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Закупівля сільгосппродукції в населення за готівку

Ковенко Марина
Податки & бухоблік Вересень, 2014/№ 75
Друк
Наше підприємство займається виробництвом фруктових соків і пюре. Для цього воно регулярно купує фрукти в населення. Як правильно здійснювати за них готівкові розрахунки? Якими документами необхідно оформляти закупівлю таких фруктів?

Закупівля сільськогосподарської продукції в населення здійснюється, як правило, через підзвітну особу. Для придбання такої продукції їй видають із каси готівку на підставі видаткового касового ордера (п. 3.4 Положення № 637). Отримані кошти можуть перебувати в розпорядженні підзвітної особи не більше 10 робочих днів починаючи з дня їх видачі під звіт. На це прямо вказує п. 2.11 Положення № 637. Щоправда, у ньому є одне застереження: якщо закупівля сільгосппродукції здійснюється у відрядженні, то строк, на який видається готівка, може бути продовжений до закінчення відрядження.

Зверніть увагу: на розрахунки при закупівлях сільгосппродукції у фізосіб-непідприємців за готівку поширюється 150-тисячне обмеження, передбачене постановою НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210. Це означає, що підприємство (підзвітна особа), яке придбаває сільгосппродукцію, має право розраховуватися готівкою з фізособою-непідприємцем протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами лише в межах 150 тис. грн.

Після придбання необхідної сільгосппродукції підзвітна особа складає Звіт про використання грошових коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі — Звіт) за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» від 05.12.2012 р. № 1276 (абзац перший п.п. 170.9.2 ПКУ). Для того щоб подати такий Звіт до бухгалтерії, в нього є 5 банківських днів, наступних за днем, коли підзвітна особа вперше купила сільгосппродукцію в населення (або завершила відрядження, п.п. 170.9.2 ПКУ). Але майте на увазі: якщо розрахунки здійснювалися готівкою, знятою з корпоративних платіжних карток (у тому числі, з особистого спеціального платіжного засобу - принаймні, так вважають податківці), то Звіт слід здати до закінчення 3-го банківського дня після закінчення відрядження (п.п. «а» п.п. 170.9.3 ПКУ, лист Міністерства доходів і зборів від 03.07.2013 р. № 6091/6/99-99-22-02-04-15/169 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 60).

Разом з авансовим звітом подаються й первинні документи, що підтверджують закупівлю сільськогосподарської продукції. Саме ці документи і будуть підставою для відображення господарської операції в бухгалтерському обліку та збільшення витрат у податковому обліку (п. 138.2 ПКУ). Такими документами можуть бути:

закупівельний акт (якщо закупівля відбувається в однієї фізичної особи);

відомість (у разі придбання сільськогосподарських товарів у кількох фізичних осіб).

Форма закупівельного акта міститься в додатку 5 до п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо впровадження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у сфері громадського харчування і побутових послуг, гармонізованих з міжнародними стандартами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 17.06.2003 р. № 157, і має рекомендаційний характер. Цю форму можна взяти за основу, доповнивши її додатковими реквізитами, наприклад, реєстраційним номером продавця, паспортними даними, реквізитами Довідки* про наявність у фізичної особи земельних ділянок (форми № 3ДФ), затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 р. № 32.

* Ця довідка є підставою для неутримання ПДФО з доходів, отриманих фізособою від реалізації власної сільгосппродукції.

Що стосується відомості, то її форму взагалі не встановлено. Щоправда, певні вимоги до неї все ж можна знайти в п. 3.4 Положення № 637, а саме:наявність інформації про прізвище тих, хто здавав, їх адресу, обсяги зданої продукції та суму виплаченої грошової готівки, посвідчені підписом здавача. Окрім цього, відомість в обов’язковому порядку повинна містити реєстраційний номер облікової картки фізичної особи (або серію і номер паспорта, п. 70.12 ПКУ), дані про суми утриманого ПДФО (якщо він утримувався) і суму нарахованого доходу. До речі, діяти таким чином рекомендували й податківці в консультації, опублікованій у журналі «Вісник податкової служби України», 2012, № 20.

Усі перелічені реквізити підприємство може внести до власної відомості, складеної на основі відомості на виплату грошових коштів за формою додатка 1 до Положення № 637. Детальніше про це і багато що інше можна прочитати у статті «Купуємо сільгосппродукцію в населення: усі особливості від документального оформлення до оподаткування», опублікованій у «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 62, с. 32.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі