(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 75
  • № 74
  • № 73
  • № 72
  • № 71
  • № 70
  • № 69
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2014/№ 76

Реорганізація підприємства та звільнення працівників: коли індексація зберігається

На підприємстві проводиться реорганізація. Деякі працівники були звільнені з посад на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, а потім прийняті на роботу, інші ж — звільнені за переведенням (п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Чи збережеться за прийнятими працівниками фіксована сума індексації, якщо підвищення заробітної плати не відбувається?

Перш за все зауважимо: ст. 36 КЗпП установлює, що у випадку зміни власника підприємства, установи, організації, а також реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу можливе тільки в разі скорочення чисельності або штату працівників згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

Таким чином, згадана ст. 36 вказує на те, що в усіх перелічених вище випадках звільнення працівників здійснюватися не повинне, якщо при цьому не відбувається скорочення чисельності або штату працівників.

Якщо при реорганізації підприємства, установи, організації у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці працівник звільнений за переведенням на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП, то право на індексацію його заробітної плати зберігається.

Так, «переведеним» працівникам новим п. 102 (чинний з 21.06.2012 р.) Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078), надано можливість на новому місці роботи отримувати збережену за ними суму індексації в разі, якщо підвищення зарплати на новій посаді буде менше від можливої суми індексації в місяці переведення.

Пунктом 102 Порядку № 1078 установлено таке: якщо в результаті переведення сума збільшення зарплати менша, ніж сума індексації, яка має нараховуватися за відповідний місяць, то сума індексації зберігається. При цьому слід ураховувати положення п. 5 згаданого Порядку. В іншому випадку (коли сума збільшення зарплати більша, ніж сума можливої індексації) місяць стає базовим.

Таким чином, якщо в результаті переведення працівника його зарплата на новому місці роботи:

а) не збільшується (або зменшується), то суми індексації, які визначені за попереднім місцем роботи, зберігаються. При цьому залишається старий базовий місяць;

б) збільшується, але на суму меншу, ніж сума індексації, що нараховувалася раніше за поперед­нім місцем роботи, то в цьому місяці працівнику слід визначити фіксовану суму індексації (якщо її ще не було визначено). У разі коли працівник має право на фіксовану суму індексації, вона в нього збережеться. Місяць переведення вважається базовим;

в) збільшується, але на суму більшу, ніж сума індексації, що нараховувалася раніше за поперед­нім місцем роботи, то такий місяць переведення вважається базовим та індексація не нараховується (працівник втрачає право на індексацію).

Якщо ж у результаті реорганізації підприємства у зв’язку зі змінами виробництва та праці працівника звільнено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, а надалі прийнято на роботу на інше підприємство, то індексація його зарплати проводиться як для новоприйнятих працівників. Згідно з п. 101 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації новоприйнятих працівників здійснюється з місяця їх прийняття на роботу. Тому для таких працівників про збереження суми індексації не йдеться.

підприємство, реорганізація, звільнення, індексація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті