(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 78
  • № 77
  • № 75
  • № 74
  • № 73
  • № 72
  • № 71
  • № 70
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2014/№ 76

Чи може філія сплатити ПДВ за головне підприємство?

Головне підприємство — платник ПДВ розташоване в зоні АТО і сьогодні не має доступу до свого банківського рахунка. Чи можна сплатити до бюджету ПДВ за головне підприємство з банківського рахунка його філії?

Почнемо з констатації факту, що на практиці «філією» підприємства частенько називають усе що завгодно, і, зокрема, як відокремлені, так і структурні його підрозділи… До речі, про всі нюанси класифікації підрозділів підприємства «відокремлений-структурний» читайте в тематичному номері «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 74.

Нехай у запитанні прямо і не звучить, який саме статус у вашої філії, проте наявність у неї банківського рахунка дозволяє стверджувати, що це — так би мовити «фактична» філія, тобто така, що відповідає визначенням власне «філії» з ч. 1 ст. 95 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV та «відокремленого підрозділу юридичної особи» з абзацу другого ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон № 755). Зауважимо, що до цих визначень апелює і п.п. 14.1.30 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, не вводячи при цьому власної дефініції терміна «відокремлений підрозділ».

Чому ми стверджуємо, що філія? Та тому, що згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі — Інструкція № 492), відкривати рахунки в банках мають право, зокрема, як юрособи-резиденти, так і саме відокремлені (але не структурні!) підрозділи юр- осіб-резидентів. Наприклад, ті ж філії, що не мають статусу юрособи і здійснюють свою діяльність від імені відповідної юрособи-резидента (абзац другий п. 1.2 Інструкції № 492). Тут ми говоримо про резидента і далі про це не повторюватимемо.

До речі, якщо в юрособи є відокремлений підрозділ (тобто філія), то згідно з абзацом двадцять четвертим ч. 2 ст. 17 Закону № 755 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР) мають бути внесені відповідні дані про таку філію, і зокрема — її окремий (від коду власне юрособи!) код ЄДРПОУ (ч. 2 ст. 28 Закону № 755). Відзначимо це. Позаяк, наприклад, при відкритті юрособою рахунка в банку «через свій відокремлений підрозділ» (а саме таке формулювання використовується в Інструкції № 492) мають бути надані, зокрема: копія виписки з ЄДР з відомостями про такий відокремлений підрозділ (а отже, і код ЄДРПОУ останнього), а також копія положення про нього. Тож давайте далі оперувати одним терміном для позначення саме відокремленого підрозділу вашого підприємства — «філія».

Виявляється, що з точки зору порядку заповнен­ня платіжних документів (хоча зараз нас цікавить конкретно платіжне доручення) Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22 (далі — Інструкція № 22), навіть формально (див. визначення «підприємства» в її абзаці тридцять сьомому п. 1.4) взагалі не робить відмінностей між власне юрособою та філією (хоча при цьому так само формально в абзаці дванадцятому п. 1.4 називає власником рахунка в банку все-таки «особу», тобто юрособу — головне підприємство).

Тож у будь-якій ситуації (і у вашій зокрема) при заповненні платіжного доручення філія повинна згідно з п. 2 додатка 8 до Інструкції № 22 серед інших обов’язкових реквізитів платіжного доручення зазначати в полі 8 такого платіжного документа «Код платника» саме свій (а не головного підприємства) код ЄДРПОУ. При цьому згідно з абзацом другим п. 2.4 Інструкції № 22 той банк, у якому відкрито рахунок філії, дуже суворо перевіряє відповідність цього коду і в разі порушення просто поверне таку платіжку без виконання (п. 2.5 Інструкції № 22).

Нагадаємо, що поле 19 платіжки (згідно з п. 2 додатка 8 до Інструкції № 22) «Призначення платежу», зокрема при сплаті ПДВ до бюджету, заповнюється відповідно до Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міндоходів від 22.10.2013 р. № 609 (далі — Порядок № 609, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 96, с. 5). Тож згідно з наведеним саме для випадку сплати ПДВ прикладом «а» п. 3 Порядку № 609 у полі 3 реквізиту платіжки «Призначення платежу» слід зазначати «код ЄДРПОУ платника, який здійснює оплату».

Треба сказати, що взагалі-то Порядок № 609 не передбачає ситуацій, коли відокремлений підрозділ сплачує податок за юрособу, а от навпаки — передбачає (див. приклад «б» п. 3 Порядку № 609). Але в нашому контексті важливо ось що — у принципі, у полі 3 реквізиту «Призначення платежу» однієї і тієї ж платіжки на сплату податку до бюджету може вказуватися код ЄДРПОУ інший, ніж код ЄДРПОУ, зазначений у полі 8 «Код платника» такої платіжки!

При цьому, до речі, згідно з абзацом другим п. 3.8 Інструкції № 22 відповідальність за всі дані, що зазначаються в полі платіжки «Призначення платежу», цілком покладається на платника. Мало того (див. друге речення цього ж абзацу), «банк перевіряє заповнення цього реквізиту… лише за зовнішніми ознаками»! А якщо «за зовнішніми», то читай: були б якось заповнені — і гаразд…☺ Отже, якщо філія в платіжці на сплату ПДВ укаже в полі 8 «Код платника» свій код ЄДРПОУ, а в полі 3 реквізиту «Призначення платежу» — код ЄДРПОУ юрособи (головного підприємства), то виконанню такої платіжки банком може завадити хіба що недоречна цікавість операціоніста: «А чому така сплата ВПЕРШЕ?»… ☹ Хоча формальних підстав для відмови банк, найімовірніше, шукати не стане (адже як не крути, а власник рахунка — юрособа — про це див. вище).

Нарешті, згідно з п. 5 розд. IV Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються при митному оформленні товарів, затвердженого наказом Міндоходів від 05.12.2013 р. № 765, дані про надходження податку відображаються в інтегрованій картці платника на підставі отриманого від держказначейства реєстру розрахункових документів.

Тож, якщо звернутися до Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Міндоходів та Мінфіну від 04.12.2013 р. № 760/1031, то зі структури інформаційного рядка спеціального файлу (табл. 2 додатка 1) видно, що в зазначеному реєстрі податківці бачать тільки один код ЄДРПОУ — зазначений у полі платіжки «Призначення платежу». Тобто ваш платіж буде зарахований саме юрособі — платнику ПДВ (до речі, ані відокремлений, ані структурний підрозділи юрособи згідно з ПКУ не можуть бути зареєстровані платниками ПДВ у принципі).

І буквально одне слово про бухоблік…

Якщо філія веде окремий баланс (зрозуміло, що «включається» до балансу юрособи — див. п. 7 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Мінфіну від 07.02.2013 р. № 73), то «передати» обговорюваний платіж на баланс юрособи досить просто: у філії — Дт 683 — Кт 311, а в головного відповідно — Дт 641 — Кт 683 на суму сплаченого ПДВ.

І, як мовиться, немає проблем!..

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
філія, ПДВ, головне підприємство додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті