(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 27
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 21
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
18/22
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 28

Заповнення ПН при перевищенні мінімальної бази

Періодично доводиться дещо продавати нижче ціни придбання (залежалий товар, акційні продажі тощо). Виходить, що з 01.01.2015 р. ми повинні виписувати податкову накладну (ПН) на перевищення ціни придбання над договірною ціною постачання. Підкажіть, будь ласка, як правильно заповнити цю додаткову ПН (шапку, номенклатуру)? Чи обов’язково її реєструвати в ЄРПН?

Дійсно, з 01.01.2015 р. платники ПДВ при формуванні податкових зобов’язань мають зважати на мінімальну базу, установлену п. 188.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ). Розмір мінімальної бази залежно від категорії активів, що продаються, див. у таблиці 1.

На багато запитань за складовими мінімальної бази ми відповіли в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 14. Тепер пояснимо нюанси запов­нення додаткової ПН. Ми назвали її додатковою тому, що в такій ситуації платник повинен виписати дві ПН.

Таблиця 1. Мінімальна база для нарахування податкових зобов’язань

Категорія активів/вид операцій

Нижня планка для нарахування ПЗ

Для купованих товарів/послуг

не нижче ціни придбання

Для необоротних активів:

— юросіб

не нижче балансової вартості за даними бухобліку на початок звітного періоду

— приватних підприємців

не нижче звичайної ціни

Для самостійно виготовлених товарів/послуг

не нижче собівартості

 

Першу (назвемо її основною) — на договірну вартість. Цю ПН платник віддає покупцеві, покупець за нею відобразить податковий кредит.

А от другу (уже назвали її додатковою) — на перевищення мінімальної бази над договірною вартістю. Вона залишається у продавця.

У принципі, особливості заповнення такої додаткової ПН прописано в пп. 15 і 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 22.09.2014 р. № 957 (далі — Порядок № 957). Те, що там недописане, податківці дороз’яснили в БЗ (підкатегорія 101.19). Зокрема, це стосується рядків «Вид цивільно-правового договору» і «Форма проведених розрахунків». Проте, хочемо звернути увагу на дуже важливий момент: заповнення графи 3 «Номенклатура товарів/послуг продавця».

Якщо чітко дотримуватися п.п. 2 п. 15 Порядку № 957, то у графі 3 додаткової ПН необхідно перелічити номенклатуру товарів, за якими нараховуються додаткові ПЗ, а вже потім написати відповідну фразу типу «перевищення ціни придбання над фактичною ціною постачання товарів/послуг, указаних в податковій накладній № _______». Зверніть увагу, у цій нормі наявний сполучник «також».

А ось якщо ми звернемося до БЗ (101.19), то в консультації з цього питання податківці цей сполучник опустили, і за їх роз’ясненнями вийшло, що у графі 3 додаткової ПН треба написати тільки фразу «перевищення ціни придбання над фактичною ціною…» без переліку номенклатури.

Ми радимо вам діяти згідно з Порядком № 957: зазначати у графі 3 додаткової ПН номеклатуру + вищенаведену фразу.

Для наочності порядок заповнення рядків додаткової ПН подамо в таблиці 2.

Таблиця 2. Заповнення полів ПН з додатковими ПЗ

Назва рядка ПН

Постачання нижче мінімальної бази

купованих товарів/послуг

необоротних активів

виготовлених товарів/послуг

(тип причини)

«15»

«16»

«17»

(п. 9 Порядку № 957)

Особа (платник податку) — продавець

найменування продавця (п. 20 Порядку № 957)

Особа (платник податку) — покупець

Місцезнаходження (податкова адреса) продавця

адреса продавця (п. 20 Порядку № 957)

Місцезнаходження (податкова адреса) покупця

Номер телефону

телефон продавця (п. 20 Порядку № 957)

Вид цивільно-правового договору

не заповнюється (БЗ 101.19)

Форма проведених розрахунків

Номенклатура товарів/послуг продавця (графа 3)

Перелік номенклатури і фраза (п.п. 2 п. 15 Порядку № 957):

«перевищення ціни придбання над фактичною ціною постачання товарів/послуг, указаних в податковій накладній № _______»*

«перевищення балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною постачання необоротних активів, указаних в податковій накладній № _______»*

«перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг, указаних у податковій накладній № _______»*

* Наводиться порядковий номер першої (основної) ПН, складеної на фактичну договірну вартість таких товарів/послуг/необоротних активів.

 

Тепер про реєстрацію в ЄРПН. З одного боку, додаткові ПН потрібно реєструвати. Адже з 01.02.2015 р. поголовної реєстрації всіх ПН вимагає п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

З іншого боку, штрафні санкції за нереєстрацію додаткових ПН продавцю не загрожують. Адже штрафи зі ст. 1201 ПКУ (див. її назву) стосуються тільки тих ПН, які видають покупцям. Про це зазначали й податківці в листі ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17 («Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 8, с. 3). Теоретично може загрожувати тільки адмінштраф за порушення порядку ведення податкового обліку (за ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X).

мінімальна база, податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті