(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
6/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 32

Повернення авансу та єдиний податок

Усе зараз змінюється дуже швидко, у тому числі й економічні умови. Можливо, тому все частіше до редакції стали надходити запитання, що стосуються розірвання договорів і, як наслідок, — повернення отриманих від контрагентів минулорічних передоплат за постачання товарів, робіт чи послуг, що не відбулося цього року. Сьогодні ми поговоримо про те, як такі операції відображати в податковому обліку платникам єдиного податку групи 3 — юридичним та фізичним особам.

Стандартна історія з продавцем-єдинником (юр- чи фіз-): отримав передоплату минулого року — товар подорожчав — за новими цінами покупцю стало нецікаво — повернув передоплату в першому кварталі цього року. Тепер прийшов час звіту, і перед єдинником постало питання, як операцію повернення такої передоплати йому відобразити в податковій звітності.

Відповідаємо окремо для юр- та фізєдинників. Але спочатку нагадаємо необхідний нам для відповіді п.п. 5 п. 292.11 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ), згідно з яким до складу доходу єдинників (як юр-, так і фізосіб) не включаються:

суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів

Норма, звичайно, не ідеальна, бо щодо перед­оплати, яка повертається(-нена) єдинником, було б корректніше написати «зі складу доходу виключаються», але дякуємо і на тому. До речі, якщо буквально трактувати це «не включаються», то можна стверджувати, що норма спонукає єдинника до уточнення того звітного періоду, в якому передоплата була ним отримана та включена до доходу…

Відображення юрособою

Те, що зменшувати суму ЄП-доходу потрібно, сумнівів ні в кого викликати не повинно (див. вище). Коли отримання та повернення передоплати відбулися в одному податковому періоді, то і проблем з таким зменшенням немає — просто взагалі не відображаємо таку передоплату у складі ЄП-доходу згідно із зазначеним п.п. 5 п. 292.11 ПКУ.

А ось коли отримання та повернення єдинником передоплати відбуваються в різних роках, то актуалізується питання: яким способом відображати таке повернення? Чи то коригуванням ЄП-показників звітного періоду, в якому повернули передоплату, чи то коригуванням суми доходу періоду її отримання...

Як ми вже зазначили, ПКУ при буквальному прочитанні підштовхує нас до другого варіанта. А як вважають головні фіскали? У категорії 108.01.05 БЗ вони пропонують на вибір платника два варіанти відображення: здійснювати перерахунок шляхом подання уточнень до раніше поданої податкової декларації платника ЄП — юридичної особи або уточненням показників у складі звітної податкової декларації за поточний податковий період. У другому випадку з декларацією за поточний період обов’язково заповнюється і подається додаток — «Розрахунок податкового зобов’язання з єдиного податку за минулий період, що уточнюється»*.

* Форми декларації та додатка затверджено наказом Мінфіну від 21.12.2011 р. № 1688.

Таким чином, юрособа-єдинник може в подібній ситуації або подати уточнюючу декларацію (УД) за відповідний період 2014 року, або відкоригувати «минуле» ПЗ у складі декларації за 1 квартал 2015 року.

У першому випадку відображення переплати в особовому рахунку станеться за датою подання УД. У другому — коригування врахується при обробці показників декларації за 1 квартал 2015 року (тобто після 12 травня)

Отже, юрособи-єдинники можуть робити вибір і проводити коригування, як і коли їм зручніше.

Зазначимо також, що для цілей такого пере- рахунку при поверненні авансу, отриманого в інвалюті, від доходу віднімається сума у гривнях за тим самим курсом, за яким її уключали до доходу (тобто на дату отримання, а не повернення передоплати).

Відображення фізособою

У єдинників-фізосіб підхід до коригування інший, і ясності з цією справою дещо менше. Раніше для них теж була консультація в БЗ «на задану тему», але з 1 січня податківці її анулювали, а нового поки нічого не видали.

Хоча навряд чи їх підхід радикально змінився, а тому є сенс проаналізувати це роз’яснення.

Отже, для ФОП-єдинників підхід фіскалів у подібній ситуації (коли отримання та повернення передоплати відбулися в різних податкових періодах, у тому числі роках) виглядав так. У цій скасованій консультації фіскали основний наголос робили на відображенні сум поверненої передоплати у Книгах обліку доходів (і витрат) ФОП-єдинника**, де для відображення повернених передоплат передбачено спеціальну графу 3.

** Ідеться про дві форми книг для ФОП-єдинників (безПДВшників і ПДВшників), затверджених наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1637.

Вони зауважили, що показник зазначеної графи 3 враховується при визначенні скоригованої суми доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги (графа 4 Книги) і загальної суми доходу (графа 7 Книги). Якщо повертався аванс в інвалюті, то сума у графі 3 Книги визначається у гривнях за офіційним курсом НБУ на дату отримання авансу. Єдинник-ПДВшник відображає в цій графі суму повернення за вирахуванням ПДВ.

Показники із Книги використовуються єдинником для заповнення податкової декларації платника єдиного податку. Тобто згідно з думкою фіскалів загальна сума доходу від здійснення діяльності, визначена за вирахуванням суми повернених коштів за товар (роботи, послуги), переноситься до відповідного рядка податкової декларації.

Таким чином, податківці для ФОП (на відміну від «юриків»), зробивши натиск «на Книгу», педалювали тільки один, «поточний», варіант відоб­раження повернення (виключивши «ретро-варіант» — через УД). Однак при цьому досить кумедно буде виглядати декларація єдинника, в якій сума доходу (і єдиного податку) через таке вирахування матиме від’ємне значення.

Водночас податківці (див. у категорії 107.07 БЗ) вважають, що показники графи 4 і 7 Книги не можуть мати від’ємне значення, фіскально звужуючи тим самим можливості зменшення ЄП минулих періодів. ☹

Хотілося б, щоб фіскали в новому, очікуваному, роз’ясненні на цю тему змінили свій незаконний підхід і дозволили проводити коригування через УД.

єдиний податок, аванс, повернення додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті