(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 32

ЄП-перехідні штучки

У 2014 році наше підприємство — платник єдиного податку 4 групи без сплати ПДВ (ставка 5 %) відвантажило товари покупцю, які до кінця року не були оплачені. З 1 січня 2015 року підприємство стало платником ПДВ і працює вже в новій, 3 групі платників ЄП. У 1 кварталі 2015 року цей відвантажений у 2014 році товар покупець оплатив. Як (і за якою ставкою) має оподатковуватися така перехідна операція?

Що стосується ПДВ, то обкладатися цим податком ані під час надходження оплати, ані взагалі така операція не повинна. Адже перша подія (відвантаження товарів) відбулася ще до того, як ваше підприємство стало платником ПДВ*.

* Зрозуміло, якщо тільки не йдеться про постачання, за яким ПДВ повинен обчислюватися за касовим методом.

Але читача, схоже, більше хвилює питання єдиного податку, і конкретно — ставки, за якою його нараховувати/сплачувати.

Нагадаємо, що згідно з  п. 292.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) дохід у єдинників відображається за датою надходження оплати. Отже, у такій ситуації дохід для цілей обкладення ЄП відображатися повинен у 1 кварталі 2015 року і оподатковуватиметься він уже за новими правилами (і ставками).

На нашу думку, уся сума отриманих у поточному році оплат за товари, відвантажені минулого року, має обкладатися ЄП за ставкою 2 % (а не, скажімо, 4 або 5).

По-перше, застосування ставки зав’язане на тому, чи є конкретний єдинник платником ПДВ, а не на тому, чи обкладається конкретний продаж цим податком.

А по-друге, оскільки ПКУ не містить спеціальних норм, як оподатковувати такі перехідні операції, керуємося загальними нормами.

Адже нікого б не здивувало, що такий єдинник-ПДВшник доходи від операцій, не оподатковуваних ПДВ (у тому числі пільгованих), повинен буде обкладати ЄП за ставкою 2 % (а не 4)…

 

 

Наше підприємство перейшло з 2015 року зі спрощеної системи оподаткування на загальну.

Чи оподатковуватимуться в нас товари відвантажені, роботи виконані у 2014 році (на спрощеній системі), оплата за які надійшла у 2015 році (на загальній системі)?

(м. Скадовськ)

 

На наш погляд, такі операції випадають з-під обкладення не тільки єдиним податком, а й податком на прибуток. Адже в чинній редакції ПКУ вже не містяться спеціальні норми, що передбачають обкладення податком на прибуток таких перехідних операцій, — на зразок п.п. 135.5.14 ПКУ, що з 01.01.2015 р. втратив чинність.

А із зазначеної дати — згідно з новою редакцією розд. ІІІ ПКУ — об’єкт обкладення податком на прибуток визначається згідно з даними бухобліку. Згадані ж у запитанні операції у минулому, 2014-му, році вже потрапили в бухгалтерському обліку до доходів (і до фінансового результату). Тому вони не можуть вплинути на бухгалтерські та податкові фінансові результати 2015 року.

Не поширюється на ці випадки й перехідна норма, що міститься в  п. 18 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Адже в ній йдеться тільки про операції, які до 2015 року обкладалися за касовим методом саме податком на прибуток.

Загалом, доки ці перехідні моменти не врегульовано, «Гуляй, рванина, от рубля и выше!», як співав колись В. С. Висоцький…

єдиний податок додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті