(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
  • № 27
  • № 26
  • № 25
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/14
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2015/№ 32

Чи подавати податкові декларації з прокресленнями, якщо немає діяльності?

Наше підприємство є місячним платником ПДВ. Але з початку 2015 року воно не здійснює господарську діяльність, тому операцій з постачання чи придбання товарів (послуг) зараз немає. Чи повинні ми за таких умов надавати декларацію з ПДВ з прокресленнями? Чи потрібно буде за підсумками 2015 року подати податківцям порожню декларацію з податку на прибуток, якщо до того часу підприємство так і не почне працювати?

Щоб відповісти на ці запитання, давайте звернемося до п. 49.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Він свідчить, що платник податків зобов’язаний подавати податкові декларації з кожного окремого податку, платником якого є, за кожен установлений ПКУ звітний період, в якому:

— виникають об’єкти оподаткування

або

— є показники, що підлягають декларуванню.

З початку 2015 року ви не ведете господарську діяльність і відповідно у вас не виникають об’єкти обкладення ПДВ, тому, взагалі-то, могли б розраховувати на звільнення від подання порожніх декларацій.

Проте знайте: щодо декларації з ПДВ таким звільненням ви маєте право скористатися тільки в разі, якщо у звітному (податковому) періоді у вас відсутня не тільки госпдіяльність, а й суми від’ємного значення ПДВ попередніх періодів. Тобто коли немає показників, які потрібно задекларувати в ПДВ-декларації за звітний період.

Зовсім інша справа, якщо у звітному (податковому) періоді на додачу до поточної бездіяльності йде «старий» від’ємний ПДВ, що підлягає відображенню в ПДВ-декларації за цей звітний період. У такому разі декларацію подати доведеться обов’язково. Податківці з нетерпінням чекатимуть її від вас. Про це вони попередили в консультації з підкатегорії 101.22 БЗ.

Дещо, звичайно, непокоїть норма п. 9 розд. III Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на прибуток, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. № 966. Вона, нагадаємо, вимагає подавати ПДВ-декларацію незалежно від того, працював платник у звітному періоді чи простоював.

Але тут, на щастя, контролери виявилися на висоті. У тій самій консультації вони цілком справедливо розсудили: якщо показників, які треба відображати в декларації, немає, подавати її не треба. Ось і чудово!

Як ви розумієте, «старий» мінус — це показник.

Отже, якщо він «вискочив» у вас в декларації за грудень 2014 року (ряд. 19) і ви при цьому заповнили ряд. 20.2 і ряд. 24, то від подальшого подання ПДВ-декларації вам не відкараскатися.

Це тому, що суми із ряд. 20.2 і 24 грудневої декларації ви повинні були перенести відповідно до ряд. 21.1 і 21.2 січневої декларації. Отже, показники, що підлягають декларуванню в січні 2015 року, у вас були. А оскільки так, то січневу декларацію потрібно було подати, навіть незважаючи на те, що в цьому періоді ви не здійснювали госпдіяльність і операцій з постачання чи придбання товарів (послуг) не було.

Те ж саме з ПДВ-деклараціями за лютий, березень та інші місяці 2015 року. Без їх подання не обійтися, якщо у вас є залишки «старого» від’ємного ПДВ.

Як бачите, тут пряма залежність: оскільки є «старий» ПДВ-«мінус» — має бути ПДВ-декларація. Загалом, логіка в цьому є — так ви щомісячно нагадуєте податківцям, що володієте від’ємним ПДВ-запасом, яким можете скористатися за першої необхідності.

Тепер про декларацію з податку на прибуток. Тут теж усе побудовано на взаємозв’язках. Не напружувати себе поданням порожньої податковоприбуткової декларації за 2015 рік ви зможете тільки за умови, що у вас протягом цього періоду не тільки заморожена госпдіяльність, а й немає показників, які треба відображати в цій формі звітності.

Які показники ми маємо на увазі? Цілком можливо, у вас з минулого року тягнуться збитки. Раніше в подібних ситуаціях такі «хвости» треба було включати до податковоприбуткової декларації за звітний період. Візьміть хоча б декларацію за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 872. У ній для відображення перехідних збитків передбачено спеціальний рядок 06.5.

Звичайно, нову форму звітності з податку на прибуток розробники нам з вами ще не пред’явили, але, швидше за все, вони не відступлять від традицій і введуть аналогічний «збитковий» рядок у ній теж. Думаємо, чекати на новинку залишилося недовго. З’явиться вона, імовірно, ближче до першого строку подання цього року — за півріччя*.

* Цей строк подання податковоприбуткової декларації встановлено для платників, які торік спрацювали в «0» або у збиток, а в I кварталі цього року отримали прибуток ( п. 57.1 ПКУ).

Тому, навіть якщо весь поточний рік у вас не буде діяльності, але висітимуть минулорічні збитки, то їх в нову декларацію доведеться перенести. А отже, від її подання (хоч в останніх рядках і фігуруватимуть прокреслення) ухилитися, на жаль, не вдасться. ☹

Вас ще непокоїть, що, простоюючи цілий рік, ви все одно «засвітите» якісь показники у фінзвітності за 2015 рік? Думаєте, чи загрожує вам подання порожньої декларації з податку на прибуток у цьому випадку?

Однозначно, ні! Якщо, звичайно, в рядку 2290 «Фінансовий результат до оподаткування» Форми № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» у вас буде прокреслення і всі рядки для показників податковоприбуткової декларації порожні.

Те, що дані Форми № 2 є базою для розрахунку оподатковуваного прибутку, зовсім не означає, що в підприємства мають бути ще й нулі у Формі № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)».

Дивно, що податківці досі не розібралися в цьому легкому питанні. Вони чомусь вважають, що подавати чи ні порожню податковоприбуткову декларацію, залежить від наявності у фінзвітності платника показників не тільки за доходами та витратами, а й за іншими операціями (див. лист ДПІ в м. Полтаві від 10.02.2015 р. № 2606/10/16-01-11-01-30). Це цілком неправильний підхід.

Якби все було саме так, то жодному суб’єкту підприємництва не посміхнулося б щастя подати декларацію з прокресленнями. Адже важко уявити підприємство без статутного капіталу (його суму наводять у ряд. 1400 Форми № 1). Та й на наявності основних засобів (а це ряд. 1010 Балансу) зупинка діяльності позначається не завжди. Найчастіше об’єкти консервують, щоб не нараховувати на них амортизацію і тим самим уникнути додаткових витрат у період тимчасових труднощів. Але остаточно позбавлятися від них поспішають не всі. Адже справи от-от можуть піти вгору. Так навіщо ж продавати будівлі, обладнання чи механізми, за допомогою яких можна отримувати дохід?

До речі, за незаконсервованими об’єктами амортизацію в бухобліку вам усе одно нараховувати доведеться. А отже, за відсутності інших витрат і будь-яких доходів від’ємний результат у Формі № 2 у вас таки з'явиться. Тому декларацію в цьому випадку все одно доведеться подати.

А ось якщо якісь показники у фінзвітності у вас «живуть», але при цьому фінрезультат дорівнює нулю і відсутні перехідні показники в податковоприбутковій декларації, будьте спокійні. Вам нічого не загрожує. Про подання декларації з податку на прибуток можете забути до кращих часів.

Сподіваємося, контролери встигнуть на початок звітної кампанії зрозуміти, що і як насправді, і все стане на свої місця. На щастя, час для цього ще є. ☺

декларація, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті