Лікарняні для новачка: якщо в розрахунковому періоді премія

В обраному У обране
Друк
Весніна Олена, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Грудень, 2015/№ 104
Працівниця, яка була прийнята на роботу 23.11.2015 р., захворіла 14 грудня. Як розрахувати їй суму лікарняних? Чи буде в розрахунку брати участь сума місячної премії, нарахованої наприкінці грудня за фактично відпрацьовані дні цього місяця?

Перше, що потрібно зробити: визначитися з розрахунковим періодом. У загальному випадку середню зарплату для оплати періоду тимчасової непрацездатності обчислюють за розрахунковий період, що дорівнює 12 календарним місяцям роботи (з 1-го до 1-го числа). Але якщо працівник відпрацював на підприємстві менше року, розрахунок середньої зарплати здійснюють за фактичну кількість повністю відпрацьованих календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю настання страхового випадку.

Проте в ситуації, описаній у запитанні, немає жодного повністю відпрацьованого календарного місяця. Отже, керуватимемося п. 27 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266. Для такого випадку він визначає розрахунковий період як фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку. Таким чином, розрахунковим періодом для працівниці буде період з 23.11.2015 р. по 13.12.2015 р. включно.

Для того, щоб розрахувати середньоденну заробітну плату, необхідно поділити суму заробітної плати, нараховану їй за фактично відпрацьований час перед настанням тимчасової непрацездатності, на кількість календарних днів у розрахунковому періоді (пп. 3 та 32 зазначеного вище Порядку). Причому, на нашу думку, в розрахунку середньоденної заробітної плати повинна брати участь не тільки сума винагороди за виконану роботу, розрахована виходячи з окладу (тарифної ставки), а й сума щомісячної премії, що нараховується пропорційно відпрацьованому часу наприкінці місяця. Обґрунтуємо наші висновки на прикладі.

Приклад. Використовуючи умови запитання, припустимо, що працівниця хворіла з 14 грудня по 25 грудня 2015 року. Її оклад згідно зі штатним розписом — 3720,00 грн. На підприємстві всім працівникам виплачується щомісячна премія (30 % від окладу з урахуванням фактично відпрацьованого часу). Працівниці нараховано зарплату за фактично відпрацьовані дні:

— листопада в сумі 1381,72 грн., у тому числі премія — 318,86 грн.;

— грудня в сумі 2733,39 грн., у тому числі премія — 630,78 грн.

Страховий стаж — 14 років. Крім того, з наданих працівницею відомостей із Пенсійного фонду (форма ОК-7) випливає, що її страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності більше 6 місяців.

У розрахунку середньоденної зарплати братимуть участь листопадна зарплата (1381,72 грн.) і частина грудневої зарплати, нарахованої за 9 фактично відпрацьованих днів до початку хвороби, у сумі 1892,35 грн. (2733,39 грн. : 13 роб. дн. х х 9 роб. дн.).

Середньоденна зарплата дорівнює:

(1381,72 + 1892,35) : 21 = 155,91 (грн.),

де 21 — кількість календарних днів у розрахунковому періоді.

Загальна сума виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю:

155,91 х 12 = 1870,92 (грн.),

де 12 — кількість календарних днів тимчасової непрацездатності.

Як бачите, якщо викинути грудневу премію з розрахунку тільки на тій підставі, що вона нарахована наприкінці місяця після надання листка непрацездатності, то створюється дивна ситуація, за якої листопадна премія бере участь у розрахунках, а груднева — ні, хоча умови праці працівника не змінилися. Вважаємо таку ситуацію неприпустимою.

На наш погляд, при розрахунку середньоденної зарплати для працівника, який до початку хвороби перебував у трудових відносинах менше ніж календарний місяць, слід ураховувати всі складові заробітної плати, що нараховані за фактично відпрацьовані дні в розрахунковому періоді.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити