(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 12

«Злютневі» новинки реєстрації в ЄРПН

Не встигли й оком змигнути, а лютий уже й тут. А з ним і обов’язкова поголовна реєстрація ПН і РК в ЄРПН. До цієї дати дозріли довгоочікувані зміни до кабмінівського Порядку № 1246*. Нові правила КМУ намалював практично в останній день. А працюють вони з 01.02.2015 р. Давайте їх розбирати.

Напевно, ви вже зрозуміли, що мова піде про постанову КМУ від 30.01.2015 р. № 20.

Головне гасло, що з’явилося в Порядку № 1246, це те, що з 01.02.2015 р. реєстрації в ЄРПН підлягають усі (!) ПН/РК, незалежно від суми ПДВ, зазначеної в одній ПН/РК. Сюди обов’язково потрапляють і ПН, складені:

— для себе — не видаються отримувачеві товарів/послуг (залишаються у постачальника). Це стосується ПН: підсумкових, для неплатників, за умовними постачаннями, за фактом перевищення звичайної ціни, заниження мінімальної бази, виписаних на отримані від нерезидента послуги, що обкладаються ПДВ;

— на виконання угод про розподіл продукції;

— за операціями постачання товарів/послуг, звільнених від ПДВ.

Не забудьте, стосується це й РК до них.

На замітку! Фінсанкції за ст. 1201 ПКУ  за несвоєчасну реєстрацію ПН  не застосовуються в разі нереєстрації ПН/РК, що не видаються покупцю (див. лист ДФСУ від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 8, с. 3; далі — лист № 1403).

Хто реєструє ПН/РК

Як правило, хто склав ПН, той і реєструє її в ЄРПН. Так, у разі отримання послуг від нерезидента з місцем постачання на митній території України складає і реєструє ПН платник ПДВ — отримувач послуги (абз. другий п. 3 Порядку № 1246). З ПН усе зрозуміло.

* Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

А що з реєстрацією РК? Почнемо з РК до ПН, виписаних для себе. Оновлений порядок свідчить, що РК, складений вами:

(1) до ПН, що не видається отримувачу, а також

(2) до ПН, складеної при отриманні послуг від нерезидента, з місцем постачання на території України, зареєструвати доведеться саме вам — його «авторові-укладачу».

А ось реєстратором у ЄРПН РК до ПН, переданих покупцям, не завжди буде їх укладач-постачальник

Тут усе залежить від того, в який бік проводиться коригування суми компенсації вартості товару**. Так, при:

збільшенні суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь такого постачальника (зокрема, підвищенні ПЗ) або коригуванні кількісних і вартісних показників, що в результаті не змінює суму компенсації, — реєструє РК постачальник;

зменшенні суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їх постачальника (зниженні ПЗ) — реєструє РК отримувач.

** Нагадаємо, що до 01.02.2015 р. реєстрацію всіх РК, виписаних до ПН, переданих покупцям, проводив виключно постачальник (продавець) товарів/послуг (див. лист № 1403, оновлений п. 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 р. № 957).

Зауважимо, що при зменшенні суми компенсації за пільговою ПН або «нульовою» ПН складений постачальником РК формально реєструє отримувач (покупець).

Давайте поглянемо, як реалізується порядок реєстрації РК отримувачем. Постачальник складає РК, у верхній лівій частині якого робить позначку «Х» навпроти поля «Підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем»; накладає електронний цифровий підпис (ЕЦП). Як тепер прописано в абзаці шостому п. 5 Порядку № 1246, ЕЦП постачальником накладається в загальному порядку: першим — ЕЦП бухгалтера або керівника, другим — ЕЦП — аналог печатки (за наявності!). Далі постачальник відправляє такий РК отримувачу (покупцю).

Покупець, отримавши від постачальника РК, у свою чергу накладає свій ЕЦП (у тому ж порядку, що й постачальник) і реєструє його в ЄРПН.

Вернулися ні з чим

Будьте уважні! Додали нові причини відмови в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (п9 Порядку № 1246). Одна з них — недотримання ліміту реєстрації згідно з п. 2001.3 ПКУ. Важливо! Ураховуючи те, що система електронного адміністрування до 01.07.2015 р. діє в тестовому режимі, запрацює ця причина відмови для ПН/РК тільки після зазначеної дати.

Друга причина — порушення вимог п. 201.1 ПКУ і п. 192.1 ПКУ. Так, наприклад ПН/РК не зареєструють, якщо ідентифікують недостовірно заповнений реквізит.

Підтвердження реєстрації

Підтвердить реєстрацію ПН/РК квитанція в електронній формі. Вона повинна прийти «реєстратору» ПН/РК. У ній будуть реквізити документа, відповідність електронного документа формату (стандарту), результати перевірки ЕЦП, інформація про постачальника, дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається ПН/РК.

Звірка даних

Зробивши запит, ви, як платник ПДВ, тепер безоплатно можете «замовити» не тільки витяг з ЄРПН про ПН/РК, а й повідомлення про реєстрацію ПН/РК і відповідно саму ПН/РК в електронному вигляді.

Наприклад, це знадобиться продавцю, якщо РК зареєстрував покупець. Надіславши запит до ЄРПН, постачальник безоплатно отримає повідомлення про реєстрацію РК в ЄРПН і сам РК в електронному вигляді. Майте на увазі, такий РК вважається зареєстрованим в ЄРПН та отриманим продавцем (п. 201.10 ПКУ).

РК до «долютневих» ПН

Якщо ви після 01.02.2015 р. вирішите виписати РК до ПН, складеної до 01.02.2015 р. на суму до 10 тис. грн. і не зареєстрованої в ЄРПН, то вам доведеться протягом доби:

1) зареєструвати в ЄРПН саму ПН (незалежно від дати її складання з урахуванням строків давності, установлених ст. 102 ПКУ);

2) зареєструвати РК до неї.

висновки

  • З 01.02.2015 р. в ЄРПН реєструємо усі ПН/РК.

  • Реєструвати РК в ЄРПН не завжди буде постачальник (продавець). Якщо приводом для коригування є зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) — реєструє РК в ЄРПН отримувач (покупець).

  • Постачальник, який не реєструє РК, може надіслати в електронному вигляді запит до ЄРПН, за яким безоплатно отримає повідомлення про реєстрацію РК в ЄРПН і сам РК в електронному вигляді.

  • З 01.02.2015 р. по 01.07.2015 р. реєстрація ПН/РК в ЄРПН здійснюється без урахування ліміту реєстрації, що визначається згідно з п. 2001.3 1 ПКУ.

  • При виписці РК до незареєстрованої ПН (складеної до 01.02.2015 р.), протягом доби спершу реєструємо ПН і одразу ж (отримавши квитанцію про реєстрацію ПН) реєструємо РК.
ЄРПН, реєстрація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті