(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 11
  • № 10
  • № 9
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 12

Корінь в квадраті, або Як філіям сплачувати податок на прибуток

Податкова реформа поставила з ніг на голову чимало звичних для нас речей. Але найбільших змін зазнали правила справляння податку на прибуток — їх переписали практично повністю. І одним із відкритих запитань є проблема філій, які до податкової реформи самостійно сплачували податок на прибуток. Та й з консолідованою його сплатою також не все зрозуміло… Що чекає на філії у новій податковоприбутковій реальності? Розберемося…

Почнемо з історії… Для того, аби зрозуміти ту неоднозначну ситуацію, у яку потрапили філії — самостійні платники податку на прибуток, нам обов’язково треба розглянути передумови цієї ситуації. Отже, в якому стані ці філії підходили до нового року? Спочатку поговоримо про це.

Вперед у минуле!

Давайте згадаємо нещодавнє «податковоприбуткове» минуле філій. Отже, редакція ПКУ, чинна станом на 31.12.2014 р., передбачала, що окремими платниками податку на прибуток можуть бути відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у п.п. 133.1.1 ПКУ, визначені відповідно до розд. I ПКУ (п.п. 133.1.5 ПКУ).

У той час платник, який мав у своєму складі філії, міг вибрати, як сплачувати податок на прибуток — окремо чи консолідовано. Припустимо, платник приймав рішення, що певна його філія буде сплачувати податок на прибуток самостійно. Тоді філії мали також самостійно вести податковий облік своєї діяльності, складаючи та подаючи декларацію з податку на прибуток до податкових органів за своїм місцезнаходженням. Тобто керуючись загальними нормами ПКУ (більш детально читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 74, с. 15).

Цю можливість закріплював спеціальний п. 152.4 ПКУ. Саме він встановлював порядок, за яким нараховувався податок на прибуток юрособами, в складі яких є структурні підрозділи.

Зокрема, у ньому встановлювалося таке «залізне» правило: якщо філія діє на початок поточного року — перейти на консолідовану сплату податку на прибуток можна було лише з наступного року. А от змінювати порядок сплати податку на прибуток протягом звітного року суворо заборонялося. Докладніше про це див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 50, с. 17, а також «Вісник податкової служби України», 2013, № 22, с. 69.

Зник рівно опівночі!

Шановні читачі, ви не подумайте! Це не фрагмент із казки про Попелюшку. Це ми про дивне, майже містичне (під покровом ночі!) зникнення вищезгаданого «податковоприбуткового» порядку. Щойно стрілки годинника пробили 00:00 — в ніч з 31.12.2014 р. на 01.01.2015 р. із розд. ІІІ ПКУ зник­ла будь-яка згадка про особливості сплати податку на прибуток відокремленими підрозділами. Тобто звичний для нас п. 152.4 ПКУ безслідно щез!

Більше того, в новій редакції ст. 133 ПКУ більше не говориться про те, що відокремлені підрозділи можуть бути самостійними платниками податку на прибуток! Водночас ПКУ тепер не містить норми про консолідовану сплату!

Що це означає? А те, що

з 2015 року взагалі не буде ніякого механізму, за яким ви раніше розраховували частку філії в консолідованому податку на прибуток

Відповідно, не може бути й мови про те, аби ця частка податку на прибуток сплачувалася за місцезнаходженням відповідної філії. Чого ж тоді слід чекати?

Світло в кінці тунелю

Одразу зауважимо: податкова реформа ніяк не вплине на податковоприбутковий облік і сплату податку на прибуток у 2014 році. Ті філії, які вели його окремо, будуть сплачувати податок на прибуток за 2014 рік окремо. Ті, які сплачували податок консолідовано з головним підприємством, будуть сплачувати його консолідовано. Цей самий принцип стосується також і декларації з податку на прибуток за 2014 рік. Для неї вам взагалі потрібно повернутися до редакції ПКУ, яка діяла станом на 31.12.2014 р.

А що ж буде у 2015 році? Звичайно, ви можете сказати, що зараз це не так важливо, бо декларацію за 2015 рік потрібно буде подавати аж через рік — до 01.06.2016 р. Це так, але є кілька питань, які турбують філії вже зараз. Розглянемо їх окремо для філій як самостійних і як консолідованих платників.

«Постконсолідовані» платники. Ідеться про ті філії, які за 2014 рік сплачують консолідований податок на прибуток і за які податкову звітність подає головне підприємство. Для таких філій, по суті, мало що зміниться. Оскільки механізму консолідованої сплати податку на прибуток більше немає — не буде розрахункової частки податку на прибуток, яка припадає на певну філію. А отже

весь податок на прибуток буде сплачуватися головним підприємством тільки за його місцезнаходженням

Тобто, за задумом законодавця, в податковоприбутковому обліку головне підприємство і філії мають блискавично злитися в одне ціле.

«Постсамостійні» платники. Із цими філіями ситуація дещо складніша. Оскільки філія більше не може бути самостійним платником податку на прибуток, то і вести самостійний податковий облік їй немає сенсу. Імовірно, для таких філій законодавець розробить якісь додаткові механізми інтеграції з головним підприємством. Але жити «уособлено» у них вже не вийде. Щодо того, як таким філіям сплачувати податок на прибуток, — це на сьогодні дуже віддалена перспектива. Допоки вона наблизиться до обрію — ми (сподіваємось!) почуємо думку податківців.

Для того аби уявити собі трансформацію консолідованого податку на прибуток після податкової реформи — погляньте на рисунок.

 

Назад у майбутнє

Із прочитаного вище ви вже знаєте: за 2014 рік платники податку на прибуток будуть звітувати і платити в бюджет за «дореформаційними» правилами. Звітність і сплата за новими правилами настане лише у 2016 році. Але є принаймні два важливі питання, про які потрібно сказати вже зараз. Для того, аби уявляти, що з вами станеться у новій реальності.

Податкові збитки. Перше питання, що вже сьогодні постає як цілком очевидна річ — питання податкових збитків. Припустимо, що у філії, яка була окремим платником податку на прибуток, у декларації за 2014 рік показано збитки. Чи зможе ці збитки показати у своїй декларації за 2015 рік головне підприємство?

З одного боку, здоровий глузд говорить про те, що філія — це не інша, а та ж сама юрособа, тому збитки філії мають бути враховані в декларації головного підприємства. Тим паче тоді, коли в нас податкова реформа ввела таку всебічну «інтеграцію» філій з головним підприємством. З іншого боку, всі ми пам’ятаємо епопею з урахуванням податкових збитків за 2010 рік у 2011 році («Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 77, с. 29).

Авансові внески. Це друге вельми важливе питання, яке постає перед платниками податку на прибуток просто зараз. Причому постає воно як для філій, які сплачували податок на прибуток консолідовано з головним підприємством, так і для тих філій, які були самостійними платниками.

Щодо перших ми вже маємо роз’яснення податківців (див. лист ДФСУ від 29.01.2015 р. № 2707/7/99-99-19-02-01-17 на с. 5). Вони зазначають, що визначення щомісячних авансових внесків, які підлягатимуть сплаті у березні 2015 року — травні 2016 року, у Розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2014 рік не провадиться. Натомість загальна сума таких авансових внесків визначається в цілому щодо платника податку — юридичної особі в декларації з податку на прибуток, що подається такою особою за 2014 рік.

Причому сплачувати щомісячні авансові внески за «екс-консолідовані» філії слід так:

— у січні — лютому 2015 року — за правилами минулого року. Тобто авансові внески платять як за місцем реєстрації головного підприємства, так і за місцем реєстрації філій. Суму авансових внес­ків при цьому визначають виходячи з податкової звітності за 2013 рік;

— у березні 2015 року — травні 2016 року — авансові внески сплачуються тільки за місцем реєстрації головного підприємства і у сумі, що розрахована у податковій декларації за 2014 рік.

Це щодо колишніх «консолідованих» філій. Тепер щодо тих, які у 2014 році були самостійними платниками на прибуток. Виходячи із роз’яснень податківців, можна передбачити, що ці філії:

— у січні — лютому 2015 року будуть самостійно сплачувати щомісячні авансові внески (виходячи із декларації за 2013 рік);

— починаючи з березня 2015 року авансові внес­ки за них має сплачувати головне підприємство.

На цьому можна поставити трикрапку у наших міркуваннях про майбутнє консолідованої сплати податку на прибуток. Але до цієї теми ми ще повернемось. Як тільки з’являться нові роз’яснення від податківців.

висновки

  • У 2015 році у ПКУ більше не передбачено звичного механізму консолідованої сплати податку на прибуток.

  • Ті філії, які сплачували податок на прибуток консолідовано з головним підприємством за своїм місцезнаходженням, тепер будуть сплачувати податок у складі головного підприємства і за його місцезнаходженням.

  • Філії, які у 2014 році сплачували податок на прибуток самостійно, більше не зможуть цього робити. Їм потрібно інтегрувати свій податковий облік із головним підприємством.

  • Спірним залишається питання про долю податкових збитків філії — самостійного платника податку на прибуток — за підсумками 2014 року. Головному підприємству, можливо, доведеться поборотися за право врахувати їх у своїй декларації за 2015 рік.

  • Якщо філії сплачували податок на прибуток консолідовано з головним підприємством — у січні-лютому 2015 року щомісячний авансовий внесок сплачується як за місцем реєстрації головного підприємства, так і за місцем реєстрації філій. Починаючи з березня 2015 року авансові внески сплачуються тільки за місцем реєстрації головного підприємства.
податок на прибуток, філія додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті