(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 13

«Святкова» премія

Вечір був в самому розпалі… Раптом Тарас Богданович промовив: «А тепер попрошу усіх вийти на вулицю! На нас чекає сюрприз»!
— Який ще сюрприз? — без особливого ентузіазму буркнула завгосп.
— Ну як, який? Зараз буде феєрверк! — пояснила весела секретар Варвара Степанівна.
— Ще чого… гроші на вітер. Краще б премію виписали…
— А це другий сюрприз — сказав тихенько Тарас Богданович, проходячи повз. — Чекайте до найближчої зарплати!

Кожен роботодавець знає, що преміювання — один з інструментів стимулювання працівників. Проте мало хто ним користується, а даремно. Упевнені, що «святкова щедрість» окупиться роботодавцю сторицею. А розібратися з організаційно-податковими питаннями, звичайно ж, допоможемо ми.

Як оформити?

У вас на підприємстві усе чинно, благородно та укладено колективний договір? У такому разі розміри та умови надання «святкових» премій мають бути передбачені в ньому. Нерідко можливість надавати премії до свят прописують у Положенні про преміювання, що є додатком до колективного договору.

Якщо колдоговір не укладали (таке цілком може бути), питання преміювання погоджуйте з виборним органом первинної профорганізації (профспілковим представником). Немає профспілки? Не біда. Питання можна вирішити з уповноваженим трудовим колективом представником. Можливість преміювання до святкових і пам’ятних дат у цьому випадку передбачають у локальному акті роботодавця (наприклад, Положенні про преміювання, затвердженому наказом керівника) або трудовому договорі з працівником, якщо він укладений у письмовій формі, контракті.

У документі про преміювання передбачте: категорії працівників, які мають право на «святкові» премії (не зазначаємо тільки у трудовому договорі або контракті), розміри премій (наприклад, залежно від основи преміювання розмір премії може бути різний), умови та строки виплати.

Рішення про преміювання до свята оформляють наказом (розпорядженням) керівника підприємства

Потім за справу береться бухгалтер: на підставі наказу (розпорядження) керівника він повинен нараху­вати премію до свята. І, звичайно, треба знати, які податки та внески нарахувати і сплатити з такої премії.

Як оподаткувати?

Премія до свята входить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних і компенсаційних виплат (п.п. 2.3.2 Інструкції № 5). Тому оподатковуйте таку виплату як зарплату: нарахуйте ЄСВ, утримайте ЄСВ, ПДФО та ВЗ.

Розраховуючи ПДФО, пам’ятайте, що до зарплати застосовують диференційовані ставки. Так, якщо з урахуванням премії база оподаткування зарплати виявилася більше 10 мінзарплат, установлених на 1 січня звітного року (у 2015 році — 12180 грн.), то до частини бази оподаткування застосовуйте ставку 15 %, до суми перевищення — 20 %. Базу оподаткування визначайте як різницю між нарахованою сумою та сумою утриманого ЄСВ і ПСП (за наявності права на неї).

Увага! Якщо ваш працівник користується правом на ПСП, то загальну суму зарплатиза місяць, у тому числі «святкову» премію, у порівнюйте з граничним розміром доходу, що надає право на ПСП (у 2015 році — 1710 грн., для «дитячої» ПСП для одного з батьків — 1710 х кількість дітей).

Премія до свята включається у базу справляння ЄСВ того місяця, в якому її нараховано. ЄСВ нараховуйте та утримуйте за тими самими ставками, що і для зарплати.

Без ВЗ тепер нікуди: утримаєте його в тому числі й із суми «святкової» премії за ставкою 1,5 %.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ та у звіті з ЄСВ святкову премію відображайте як зарплатну виплату.

Як облікувати?

У бухгалтерському обліку нарахування премії до свята відображайте проводкою Дт 94 (92, 93) — Кт 661, нарахування ЄСВ: Дт94 ( 92, 93) — Кт 651. Якщо підприємство використовує рахунки класу 8, то нарахування таких премій проводиться за дебетом субрахунку 816 з наступним списанням на відповідні рахунки класу 9. Оскільки з 01.01.2015 р. об’єктом оподаткування на прибуток є фінансовий результат підприємства, визначений згідно з П(С)БО або МСФЗ і скоригований на різниці шляхом його збільшення або зменшення (для тих, у кого річний дохід понад 20 млн грн.), усі витрати на зарплату та нарахований ЄСВ, відображені у бухобліку, знайдуть відображення і в податковому обліку.

Премія до свята в розрахунку середньої зарплати

Лікарняні та декретні. При розрахунку середньої зарплати для визначення розміру таких виплат керуємося Порядком № 1266. Премія до свята бере участь у розрахунку лікарняних і декретних. Проте порядок уключення її суми до розрахунку середньої зарплати особливий, якщо премія до свята нарахована в місяці, що не відпрацьований повністю з поважних причин :

1) тимчасова непрацездатність;

2) відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;

3) відпустка для догляду за дитиною до 3 років, а також до 6 років (за медичним висновком).

Адже «святкова» премія — це заохочувальна виплата згідно з п. 2.3 Інструкції № 5 (див. абзац другий п. 9 Порядку № 1266). Про те, як уключати до розрахунку середньої зарплати «святкову» премію залежно від ситуації, див. у таблиці.

Відпускні, військові, відрядні. Середню зарплату для розрахунку таких виплат ви розраховуєте згідно з Порядком № 100. А в ньому є чіткі вказівки: премію до свята до розрахунку середньої зарплати не включати (див. п.п. «и» п. 4 Порядку № 100).

Табл. Порядок уключення премії до свята до розрахунку середньої зарплати

Ситуації

Розрахунок середньої зарплати для:

лікарняних, декретних

(Порядок № 1266)

відпускних, військових, відрядних

Порядок № 100)

1

2

3

Премію до свята нараховано в місяці, в якому працівник :

Уключайте в повній сумі

Не включайте до розрахунку

— відпрацював усі дні;

— частину місяця перебував у відпустці і частину місяця працював,

— перебував у відпустці;

— і працював, і був відсутній з поважних причин;

— і працював, і перебував у відпустці, і був відсутній з поважних причин

Уключайте пропорційно відпрацьованим дням (годинам)*

— і перебував у відпустці, і був відсутній з поважних причин, і немає жодного відпрацьованого дня;

— не відпрацював жодного дня з поважних причин

Не включайте до розрахунку

 

*Незважаючи на те що декретні розраховують виходячи з календарних днів, суму «святкової» премії, нарахованої в «неповному» місяці розрахункового періоду, визначайте так, як і для лікарняних, пропорційно робочим дням (годинам).

 

Зверніть увагу, що премія до свята не індексується, оскільки це разова виплата.

Бажаємо веселих свят! І нехай «святкова» премія стане приємним доповненням до них.

висновки:

  • Святкову премію обкладайте ПДФО, ЄСВ і ВЗ у складі зарплати.

  • Премія до свята не бере участі в розрахунку середньої зарплати за Порядком № 100

  • У розрахунку лікарняних і декретних «святкова» премія візьме участь у повній сумі, якщо в місяці їх нарахування не було днів, не відпрацьованих з поважних причин.
премія додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті