(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 13

Прощені позики і списаний борг: хто сплачує ВЗ

http://tinyurl.com/y42jqewg
Підприємством прийнято рішення анулювати борг фізичної особи до настання строку погашення частини позики, що залишилася. Крім того, підприємство списує суму заборгованості іншої фізособи за цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує 609 грн. Чи потрібно підприємству утримувати ПДФО та військовий збір із суми прощеної позики та списаного боргу?

З 01.01.2015 р. об’єкт обкладення ПДФО та військовим збором (далі — ВЗ) співпадає. До нього включаються доходи, визначені ст. 163 ПКУ* (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Відповідно, до переліку доходів, з яких сплачуються ПДФО і ВЗ, потрапляють доходи, перелічені в п. 164.2 ПКУ. Доходи, що не потрапляють під обкладення ПДФО і ВЗ, перелічені, в тому числі, але не виключно, у ст. 165 ПКУ.

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Так, основна сума боргу фізособи, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у випадку якщо його сума перевищує 50 % однієї мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного податкового року, уключається до об’єкта обкладення ПДФО і ВЗ, оскільки вона зазначена в п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ. Сума списаної заборгованості, що не перевищує 50 % однієї мінзарплати, установленої на 1 січня звітного податкового року, не включається до загального оподатковуваного доходу фізособи на підставі п.п. 165.1.55 ПКУ.

У зазначеному п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ сказано, що позикодавець зобов’язаний повідомити боржника про анулювання боргу шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору або надання повідомлення боржнику особисто під підпис. Крім того, кредитор відображає суму прощеного (анульованого) боргу, у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ за підсумками звітного періоду, в якому борг було прощено. У цьому випадку ПДФО і ВЗ сплачує платник податків самостійно за підсумками декларації.

При цьому фізособа отримала чистий грошовий дохід, сума якого у 2015 році дорівнює сумі прощеного боргу, що перевищує 609 грн. Для утримання ПДФО необхідно визначити суму нарахованого доходу. Для цього треба застосувати відповідний коефіцієнт, розрахований таким чином: 100 : (100 - 15 (20)). Тільки в такому разі ми виконаємо вимоги п.п. 168.1.1 ПКУ і утримаємо ПДФО за рахунок оподатковуваного доходу, а не за рахунок інших джерел.

Оскільки для ВЗ об’єкт оподаткування фактично аналогічний об’єкту обкладення ПДФО, то визначена таким чином сума доходу буде й об’єктом обкладення ВЗ.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ сума неоподатковуваного анульованого (прощеного) боргу відображається з ознакою доходу «127», а оподатковувана сума — з ознакою «126».

Що стосується списання суми заборгованості фізособи за укладеним з нею цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує 50 % місячного прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2015 р. — 609 грн.), то ПДФО і ВЗ за таким списаним боргом фізособа зобов’язана сплатити самостійно за підсумками річної декларації (п.п. 164.2.7 ПКУ).

У Податковому розрахунку за формою № 1 ДФ уся сума списаної заборгованості (оподатковувана та неоподатковувана частини) відображається з ознакою доходу «107».

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
прощена позика, списаний борг, військовий збір додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті