(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/23
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 16

«Комусь нічого не дісталось, а в інших аж занадто пхалось!» (про оподаткування неприбуткових організацій з 2015 року)

На початку року неприбуткові організації отримали «сюрприз» від законодавців. І сюрприз цей — повна невизначеність з тим, як тепер оподатковується їхній дохід. Раніше всі правила були чітко визначені*, але з нового року вони безслідно зникли, начебто вивітрилися. А що натомість? Спробуємо прояснити ситуацію — настільки, наскільки це взагалі зараз можливо.

* Див. ст. 157 ПКУ в редакції станом на 31.12.2014 р.

Прибуток неприбуткових

Неприбуткові організації створюються не для отримання прибутку, а для інших цілей, наприклад: благодійність, реабілітація інвалідів тощо (п.п. 14.1.121 ПКУ). Але це не означає, що вони зовсім не можуть отримувати прибуток. Ще й як можуть! Єдина відмінність від звичайних суб’єктів господарювання: цей прибуток вони не розподіляють «по кишенях» засновників**, а витрачають на те, задля чого й були створені, тобто на благодійну допомогу, культурну, оздоровчу, наукову діяльність тощо.

** Як зазначалося раніше в п. 157.10 ПКУ, прибуток не можна розподіляти між засновниками і членами неприбуткової організації (крім кредитних спілок). Такі доходи можуть бути витрачені виключно на діяльність організації — з метою досягнення цілей, для яких вона створювалась. Інакше організація втрачає статус неприбуткової (див. також лист ДПСУ від 26.03.2013 р. № 1790/Щ/15-14-14).

Оскільки такі благі цілі підтримуються у всіх цивілізованих країнах, то доходи неприбуткових організацій звичайно не обкладаються податком на прибуток. Так було і в нас ще в минулому році:

— доходи, отримані від основної діяльності (наприклад, пожертвування, благодійні або пайові внески, фінансова допомога, проценти, дивіденди, роялті тощо), взагалі не обкладалися податком на прибуток;

— а решта доходів, тобто отримані від неоснов­ної діяльності (наприклад, доходи від здавання в оренду приміщень, доходи від продажу товарів, що пропагують цілі неприбуткової організації, пожертвування, використані не за цільовим призначенням, тощо) обкладалися податком на прибуток. Оподаткуванню підлягала сума доходу за вирахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних з таким доходом (але не більше суми доходу).

Як ми вже сказали, всі ці правила були зазначені в ст. 157 ПКУ. Але з 01.01.2015 р. вона з ПКУ виключена. Що ж маємо на сьогодні?

ПКУ назвав щасливчиків

Жодна нова норма поки що не зайняла місце ст. 157 ПКУ. Єдине, що ми маємо, — перелік тих неприбутківців, які не є платниками податку на прибуток. Отже, щасливчиками виявилися (п.п. 133.1.1 ПКУ):

бюджетні установи;

громадські об’єднання;

політичні партії;

релігійні, благодійні організації;

пенсійні фонди.

Як і раніше, метою цих організацій не можуть бути отримання та розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Важливо! Є обов’язкова умова для несплати податку на прибуток: організація обов’язково має бути включена до Реєстру неприбуткових установ і організацій.

До зазначеного Реєстру неприбутківці вносилися й раніше. Отже, знову подавати документи на включення до цього Реєстру сенсу немає. Разом з тим, якщо ви є в такому Реєстрі, але не зазначені в п.п. 133.1.1 ПКУ (наприклад: кредитна спілка, гаражний кооператив, ОСББ тощо), то податок на прибуток вам все одно доведеться платити. Крім того, із згаданого Реєстру вас, імовірно, скоро виключать. Бо у зв’язку з останніми змінами в ПКУ Реєстр неприбутківців планують переформатувати.

Оскільки жодних інших правил оподаткування неприбуткових організацій в законодавстві більше немає, напрошується такий висновок:

бюджетні установи, громадські організації, політичні партії, релігійні, благодійні організації та пенсійні фонди з 01.01.2015 р. не зобов’язані сплачувати податок на прибуток зі своїх доходів

Разом з тим, податківці в усних консультаціях уточнюють, що планується такий підхід до оподаткування «щасливчиків»:

дохід від діяльності, яка записана в статуті (наприклад, оренда або продаж основних фондів), не обкладатиметься податком на прибуток, а сама діяльність не вважатиметься комерційною;

дохід від діяльності, яка в статуті не значиться, обкладатиметься податком на прибуток на загальних підставах.

При цьому абсолютно неясно, чи можна буде зменшити такий дохід на суму витрат. І якщо так, то на які саме витрати.

Отже, рекомендуємо вже зараз ще раз уважно вивчити свій статут і якщо потрібно — внести туди якомога більше видів діяльності, щоб охопити всі госпвідносини, які можуть у вас виникнути.

Але навіть якщо неприбутківцям і доведеться сплачувати податок на прибуток, то не відразу. Вперше це потрібно буде зробити за підсумками 2015 року — на підставі річної декларації з податку на прибуток.

Протягом року ніяких платежів з податку на прибуток робити не потрібно

На це націлює вас абзац сьомий п. 57.1 ПКУ.

Невдахи-неприбутківці

У п.п. 133.1.1 ПКУ наведено перелік неприбуткових організацій, які не є платниками податку на прибуток. І цей перелік вичерпний!

Усі інші неприбутківці з тих, що були такими раніше (наприклад: кредитні спілки, гаражні кооперативи, ОСББ тощо), є платниками податку на прибуток на загальних підставах

Звичайно, цю реформу складно назвати продуманою. І не дивно, адже приймалися зміни до ПКУ спонтанно в самий переддень нового року. Але в результаті маємо те, що маємо: всі «дореформені» неприбутківці, які не потрапили до «постреформенного» переліку з п.п. 133.1.1 ПКУ, тепер є платниками податку на прибуток на загальних підставах. Тобто ці організації склад доходів і витрат формують за тим самим принципом, що і звичайні платники податку на прибуток. Без жодних поблажок і звільнень, подібних до тих, що були раніше в ст. 157 ПКУ. Звітний період у них — рік (п. 57.1 ПКУ).

А як їм бути з авансовими внесками? У п. 57.1 ПКУ згадується, що неприбуткові організації не сплачують авансові внески з податку на прибуток, а сплачують цей податок за річною декларацією. Але ті невдахи-неприбутківці, яких немає в п.п. 133.1.1 ПКУ, не можуть скористатися цією нормою, оскільки з нового року вже не вважаються неприбутковими організаціями. Отже, сплачувати?

Вважаємо, що ні. По-перше, тому, що незрозуміло, на яку величину доходу з їхнього минулорічного «неприбуткового» звіту вони мають орієнтуватися. А по-друге, навіть якщо така величина і знайдеться, то в цьому ж звіті аванси на березень 2015 — червень 2016 рр. слід було ще задекларувати. А такого обов’язку у колишніх неприбутківців не було. Та й сама форма звіту нічого подібного не припускала.

Отже, їхня доля — залягти, як той собака в грубі ☺, вважаючи себе «новоствореними», тобто такими, яким аванси платити не потрібно, адже в них відсутня база їх нарахування за минулий рік і неможливо задекларувати їх суму.

Важливе послаблення: невдахам-неприбутківцям також потрібно мати на увазі, що за наслідками діяльності в 2015 році штрафні (фінансові) санкції за порушення порядку обчислення податку на прибуток, правильності заповнення декларації щодо нього і повноти його сплати не застосовуються. Отже, незважаючи на нові «суворі» умови оподаткування, хоча б про штрафи їм можна не турбуватися.

Чи є шанси в майбутньому повернутися в минуле

На сьогодні «неприбуткова» громадськість не мовчить, а на повний голос заявляє про невдоволення новою реформою, прямо називаючи її дискримінаційною. Тож нещодавно кілька парламентарів ініціювали подання до ВРУ законопроекту № 2049, згідно з яким пропонується:

— відновити колишній (що діяв у 2014 році) перелік організацій, які не є платниками податку на прибуток;

— дозволити підприємствам, які створюються неприбутковими організаціями (у статутному капіталі є частка, що належить неприбутківцям), працювати на спрощеній системі, навіть якщо ця частка перевищує 25 %;

— запровадити пільги з податку на нерухомість для громадських об’єднань, благодійних організацій.

Залишається сподіватися, що ця ініціатива буде підтримана рештою депутатів і для неприбутківців усе повернеться на круги своя.

висновки

  • З 01.01.2015 р. бюджетні установи, громадські організації, політичні партії, релігійні, благодійні організації та пенсійні фонди не зобов’язані сплачувати податок на прибуток.

  • Усі інші неприбутківці (наприклад: кредитні спілки, гаражні кооперативи, ОСББ тощо) зобов’язані сплачувати податок на прибуток на загальних підставах.

  • Невдахам-неприбутківцям можна не турбуватися хоча б щодо штрафів: за наслідками діяльності в 2015 році штрафи за порушення порядку обчислення податку на прибуток, правильності заповнення декларації за ним і повноти його сплати застосовуватися не будуть.
неприбуткова організація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті