(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
  • № 11
  • № 10
  • № 9
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
23/23
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2015/№ 16

«Татко може все що завгодно…» Навіть узяти лікарняний

У сім’ї захворіла дитина (7 років). Обоє батьків працюють. Лікарняний листок вигідно взяти батьку. Чи може батько оформити лікарняний листок для догляду за хворою дитиною?

Так, може. В описаній ситуації обоє батьків мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворою дитиною. Лікарняний листок може бути оформлено як на матір, так і на батька дитини. Ви хочете підтверджень? Зараз будуть.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати (доходу), у разі потреби догляду за хворою дитиною (п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV*, далі — Закон № 1105).

* З 01.01.2015 р. Закон викладено в новій редакції. Дякуємо за це Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообовязкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 р. № 77-VIII.

Підставою для виплати лікарняних є листок непрацездатності, оформлений належним чином. При цьому для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видає лікуючий лікар одному з працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка фактично здійснює догляд (п. 3.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455, далі — Інструкція № 455). Жодних вказівок, що лікарняний листок обов’язково має бути оформлено на маму хворої дитини, чинне законодавство не містить.

Як зазначено в запитанні, обоє батьків працюють (і, отже, є застрахованими особами). Тож оформити лікарняний може будь-хто з батьків, хто фактично доглядатиме хвору дитину. Якщо залишитися вдома з дитиною може батько, то він має право це зробити. Більше того, лікарняний може взяти навіть працююча бабуся, якщо саме вона фактично поїтиме мікстурою хворенького онука.

Зауважте: жодних додаткових документів ані батько, ані мати надавати не повинні. Зустрічаються ситуації, коли від мами, наприклад, вимагають надати пояснювальну, чому вона не може доглядати маля. Але це вигадки чистої води: нічого подібного законодавство не вимагає.

Чому ж така проста ситуація викликає занепокоєння? Найімовірніше, карти сплутало суворе роз’яснення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФТВП) (див. лист від 12.12.2013 р. № 04-06/А-3118з-1285 // «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 14, с. 16). Але! Там описана зовсім інша ситуація: у сім’ї більше однієї дитини, причому мама знаходиться у відпустці для догляду за дитиною до 3 років або дитиною-інвалідом до 18 років, а старша (якій більше 3 років) захворіла. У такій ситуації спеціалісти ФТВП до лікарняного для батька висувають певні вимоги.

У ситуації, описаній у запитанні, підводного каміння немає, що підтверджують в усних консультаціях працівники ФТВП. Єдине, що потрібно враховувати: «дитячий» лікарняний (хворіє дитина до 14 років) оплачується за рахунок коштів ФТВП з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше ніж за 14 календарних днів (абзац перший ч. 3 ст. 22 Закону № 1105).

А втім, краще нехай ваші дітки будуть здоровими!

лікарняний додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті