(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 104
  • № 103
  • № 102
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/20
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Січень , 2015/№ 6

ІмпАтентність з ускладненнями

Торгові патенти і пов’язані з їх використанням питання тривалий час залишалися острівцем відносної стабільності в бурхливому морі оподаткування. І ось каламутний потік податкової реформи у вигляді новорічного Закону № 71* змив цей острівець геть! Так-так, у сьогоднішній редакції ПКУ вже не залишилося і сліду ані від торгових патентів**, ані від колишньої ст. 267, що встановлювала збір за здійснення деяких видів підприємницької діяльності (а по суті — «збір за торговий патент»). Ані від самого цього збору, зрозуміло, теж. По-перше, добре це чи погано? Запитайте в місцевих бюджетів… По-друге, сліду-то немає, але, як в анекдоті, «осад залишився»… І від цього осаду поки що не смішно.
торгові патенти
«всьо» ☺

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII.

** Узагалі-то, цей термін таки застряг у ст. 191 і 20 ПКУ.

Звичайно, торгові патенти (що придбавались на ведення діяльності в пунктах продажу товарів, побутових послуг, валюти та у сфері розваг) — це стара пісня, тому ви напевно вже в курсі всіх подробиць. Якщо раптом знадобиться освіжити цю тему — перечитайте «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 24, с. 15.

Наше завдання — заглибитися тут у проблемне перехідне запитання: як повернути збір, що сплачений наперед?

Ви добре знаєте, що в кодексні часи нечітке формулювання п.п. 267.5.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) податківці по-старому трактували так: у момент первинного придбання торгового патенту суб’єкт сплачує одразу як мінімум за два періоди — перший та останній місяці (для «розважальників» — квартали) дії такого патенту. ☹

Таким чином, у результаті раптової зміни редакції ПКУ з 1 січня 2015 року переважна більшість патенто­власників уже встигли сплатити наперед:

(1) за останній місяць (квартал) дії торгового патенту — при придбанні торгового патенту;

(2) за січень (І квартал) поточного року — не пізніше 15.12.2014 р.

І тут раптом патентів не стало… Що далі?

Поглянемо, як «урегулював» цю проблему законодавець.

А ось як (див. п. 27 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ):

Установити, що за результатами провадження господарської діяльності за останній звітний (податковий) період 2014 року платники збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності <…> подають податкові декларації (розрахунки) з таких <…> зборів у порядку, установленому цим Кодексом

І все. Ви запитаєте: і що з цього виходить? І ми теж запитаємо: чи відомо законодавцю, що щодо збору за здійснення деяких видів підприємницької діяльності жодної податкової декларації і тим більше порядку її подання «цим Кодексом» не встановлено? ☹

Адже ми з вами знаємо точно: суми такого збору потрапляють не «на село дідусеві», як фактично приписав законодавець, а прямо до додатка ТП до декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 872. Усі подробиці такої процедури — чесно кажучи, для попередньої форми декларації — ви вже знаєте з «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 9, с. 24. Але оскільки відмінності цих форм незначні — ви знаєте все. ☺ До речі кажучи, додаток ТП до прибуткової декларацію за 2014 звітний (податковий) рік (а в декого — за IV квартал цього року) ви складатимете відповідно до попередніх правил.

Таким чином, ви знаєте, що до рядків А5, Б5, В5 і Г5 додатка ТП до цієї декларації потраплять тільки ті суми збору за торговий патент, які саме до цього звітного (податкового) періоду належать! Про це, по-перше, чорним по білому написано в самих рядках А5, Б5, В5 і Г5, а по-друге, прямо зазначено в підкатегорії 502.07.19 БЗ, де наразі розміщені «патентні» консультації, нечинні з початку нового року.

Також вам відомо, що ці суми зменшать:

увага раз! — суму податку від тієї патентованої діяльності, на яку придбано конкретний торговий патент;

увага два! — саме податку, а не прибутку;

увага три! — тільки в межах сум податку від конкретної патентованої діяльності. Інакше кажучи, якщо сума податку за певний звітний (податковий) період від конкретної патентованої діяльності менше суми збору «за конкретний торговий патент», що припадає на цей самий період, то «вершок» сплаченого збору просто пропадає… Як завжди.

Так, але це хоча б «реалізовані» періоди використання торгового патенту у 2014 році! Цих грошей не так шкода… ☺ Але викинути гроші на вітер за періоди після 1 січня 2015 року? Ну вже ні! Який же вихід?

Перше — щодо суми збору (1), сплаченої при первинному придбанні торгового патенту за останній місяць (квартал) його дії, — якщо такий «останній» припав уже на 2015 рік. На нашу думку, тут можна скористатися колишнім порядком, установленим для випадку анулювання торгового патенту до закінчення строку його дії. Наприклад, у зв’язку з припиненням патентованої діяльності. Дивіться: де-юре ваш торговий патент 1 січня 2015 року анульований? Так. А для такого випадку колишній п.п. 267.7.5 ПКУ передбачав повернення суб’єкту — увага! — надмірно сплаченої суми збору. І нехай сьогодні цього підпункту вже немає в ПКУ, але статус надмірно сплаченої така сума не втратила. При цьому в нинішній редакції ПКУ збереглися в попередньому вигляді: по-перше — поняття «надмірно сплачені грошові зобов’язання» (п.п. 14.1.115); по-друге — право на залік або повернення надмірно сплачених сум податків, зборів, пені та штрафів (п.п. 17.1.10); по-третє — як умови, так і порядок повернення переплат (ст. 43).

Чинний Порядок, згідно з яким відбувається повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затверджений спільним наказом Міндоходів і Мінфіну від 30.12.2013 р. № 882/1188. До речі, у підкатегорії 135.04 БЗ серед видів переплат платежів, які мають особливий статус таких, що не повертаються, збір за здійснення деяких видів підприємницької діяльності відсутній! В іншій консультації з цієї самої підкатегорії 135.04 БЗ описано реальний порядок дій платника, який бажає повернути свої кревні. Нагадаємо його нижче.

Друге  що стосується «поточноЇ» суми збору (2), сплаченої наперед, тобто за такі, що стали раптом безпатентними, січень чи I квартал 2015 року, то тут доречніше звернутися до визначення з п.п. 14.1.182 ПКУ:

помилково сплачені грошові зобов’язання — суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від <…> осіб, що не є платниками таких грошових зобов’язань

Зрозуміло, що після 01.01.2015 р. ви вже не можете бути платником збору, якого немає… ☺ Порядок повернення такої суми аналогічний варіанту (1). Ось він у стислому викладі.

Обов’язковою умовою повернення вважається подання заяви — причому не пізніше 1095 днів з дати виникнення переплати (п. 43.3 ПКУ). Отже, не зволікайте із цим! ☺

Таку заяву ви подаєте до своєї податкової — важливо! — у довільній формі. У ній обов’язково зазначте, чи хочете ви отримати повернення на поточний рахунок чи перекинути цю суму на погашення іншого податкового платежу (п. 43.4 ПКУ).

Рідна податкова не пізніше п’яти робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання вашої заяви готує висновок і передає його казначейству для виконання повернення. На повернення встановлено граничний строк теж у п’ять робочих днів. При цьому знайте, що фіскали відповідають тільки за своєчасність передачі самого висновку, але не за повернення грошей (п. 43.5 ПКУ).

До речі, ці гроші повертають з того самого бюджету, куди ви їх сплатили (п. 43.6 ПКУ).

Загалом, борітеся — поборете! А все тому, що бухгалтер — це інформований оптиміст!

висновки

  • «Патентний» додаток ТП до прибуткової декларації за 2014 звітний (податковий) рік (а в декого — за IV квартал цього року) складається відповідно до старих правил.

  • Усі сплачені наперед суми збору за торгові патенти, що належать до 2015 року, підлягають поверненню в порядку, передбаченому ст. 43 ПКУ.

  • Найголовніше — своєчасно подати до своєї податкової заяву — у довільній формі — на повернення грошей.

торговий патент додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті