(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 52
  • № 51
  • № 50
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/29
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Липень , 2015/№ 53

ПСП для працівників-інвалідів

Ми звикли вважати інвалідами людей з обмеженими фізичними можливостями. Однак такі люди також мають право працювати та отримувати зарплату. Як «сортує» інвалідів ПКУ для цілей застосування ПСП? Розбираємося в питанні.

Інвалідність буває різна. Залежно від ступеня обмеження життєдіяльності (та інших факторів) її поділяють на три групи. Основні правила застосування ПСП до зарплати інвалідів такі:

інвалідам I або II групи, у тому числі з дитинства ( п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ) надають пільгу в підвищеному розмірі (у 2015 році — 913,50 грн.);

інвалідам I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону № 3551 ( п.п. «б» п.п. 169.1.4 ПКУ), належить пільга в максимальному розмірі (у 2015 році — 1218 грн.);

працівники-інваліди III групи мають право на ПСП тільки на загальних підставах (у 2015 році — 609 грн.). Такого висновку дійшли податківці в консультації з підкатегорії 103.08.01 БЗ.

При цьому право на пільгу у працівників-інвалідів виникає в разі виконання таких умов:

1) дохід у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій і відшкодувань) за звітний місяць не повинен перевищувати граничний розмір (у 2015 році — 1710 грн.) ( п.п. 169.4.1 ПКУ);

2) протягом звітного податкового місяця одночасно із заробітною платою не були отримані доходи у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, які виплачуються з бюджету ( п.п. 169.2.3 ПКУ).

Увага! Інваліди мають право на державну соцдопомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам» від 16.11.2000 р. № 2109-III і Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» від 18.05.2004 р. № 1727-IV. Виплата такої допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Проте вона не названа в п.п. 169.2.3 ПКУ серед виплат, отримуючи які працівник не має права на застосування ПСП до зарплати. Отже, незважаючи на джерело виплати допомоги, вона не впливає на порядок надання ПСП працівникам-інвалідам;

3) подано заяву про застосування пільги та відповідні документи. Детально це питання ми розглядали на с. 19. Зауважимо, що працівникам-інвалідам необхідно періодично оновлювати копії підтвердних документів, а роботодавцям чітко — відстежувати період дії пільги.

Тож, як бачите, умови для застосування ПСП — стандартні.

Нагадаємо також, що ПСП застосовується з місяця отримання заяви та підтвердних документів. Надання ПСП, передбаченої п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ, припиняється з податкового місяця, наступного за місяцем, в якому платник податків втрачає статус інваліда I або II групи.

Приклад. Працівник підприємства — інвалід II групи подав у червні 2015 року заяву про застосування ПСП і документи, що підтверджують його право на ПСП у розмірі, установленому п.п. «ґ» п.п. 169.1.3 ПКУ. Зарплата працівника за червень 2015 року склала 1500 грн.

Оскільки сума заробітної плати, нарахованої працівнику-інваліду за червень 2015 року (1500 грн.), не перевищила граничного розміру доходу (1710 грн.), то при визначенні бази оподаткування її сума буде зменшена на ПСП у розмірі 913,50 грн.

Розрахуємо суму ЄСВ, що буде утримана з доходу працівника за червень 2015 року:

1500 х 3,6 : 100 = 54 (грн.).

Сума ПДФО, що підлягає утриманню з доходу працівника за червень 2015 року, дорівнює:

(1500 - 54 - 913,50) х 15 : 100 = 79,88 (грн.).

Не забувайте, що із зарплати інвалідів ВЗ утримують на загальних підставах (у цьому випадку він становитиме 22,50 грн. (1500 грн. х 1,5 : 100).

висновки

  • Претендувати на ПСП у підвищеному розмірі можуть інваліди I і II групи.
  • Інваліди III групи мають право на ПСП на загальних підставах.
  • Соцдопомога з бюджету, яку виплачують інвалідам, не впливає на право користуватися ПСП.
ПСП, інваліди додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті