«Вільний заплив» для офшорних витрат?

В обраному У обране
Друк
Бобро А., Гуль Т., Дзюба Н., Клиженко Я., Костюк Д., Нестеренко М., Павленко О., Савченко О., Скрипкіна К., Солошенко Л., Ушакова Л., Хмелевська О.
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2015/№ 57
Чи є наразі у ПКУ обмеження щодо витрат, понесених у зв’язку з придбаннями у офшорних нерезидентів?

Різниці

Донедавна у ПКУ була спеціальна норма, яка обмежувала витрати у випадку придбання у тих нерезидентів, які мають офшорний статус.

Колишній п. 161.2 ПКУвизначав, що у разі придбання у офшорних нерезидентів «податкові» витрати можна відображати лише в межах 85 % від вартості придбання. Докладно про це — у «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 72, с. 28.

Зараз такої норми у ПКУ немає. Поняття офшорних нерезидентів лише один раз згадується у новій редакції розд. ІІІ ПКУ. В абзаці десятому п.п. 141.4.9 ПКУ, де дається визначення офшорним нерезидентам, в цілому аналогічне тому, яке раніше містилося у п. 161.3 ПКУ.

Проект форми нової декларації з податку на прибуток* не передбачає рядка для відображення витрат від офшорних нерезидентів лише у межах ліміту. Немає у зазначеному проекті також і додатка ВО, у якому зазвичай відображалися придбання у офшорних нерезидентів.

* Див.: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2015-rik/63722.html.

Тобто можна подумати, що усі виплати таким нерезидентам підприємство-резидент уключає до витрат без будь-яких обмежень.

Проте не все так безхмарно — у п.п. 140.5.4 ПКУ все ж таки є своєрідний бар’єр. Його сенс у тому, що у високодохідних платників* бухобліковий фінрезультат збільшується на 30 відсотків вартості товарів (у тому числі необоротних активів), робіт чи послуг, придбаних у нерезидентів, зареєстрованих у державах і на територіях, які відповідають критеріям п.п. 39.2.1.2 ПКУ (ср. 025069200). Які це конкретно держави — зазначено у спеціальному Переліку**. Зауважимо, що у цьому Переліку — не тільки держави і території, які раніше визнавалися офшорними зонами, новий Перелік — значно ширший. Тож перевірте вашого нерезидента уважно!

* Та у малодохідних платників, які вирішили коригувати фінрезультат за власним бажанням.

** Про які держави і території тут ідеться — дивіться у Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 ПКУ, затвердженому розпорядженням КМУ від 14.05.2015 р. № 449-р.

Виняток із цього правила п.п. 140.5.4 ПКУ встановив лише для процентів, роялті та контрольованих операцій, сума витрат за якими відповідає рівню звичайних цін. Для них передбачено особливий облік.

Більш детально про податкові наслідки взаємовідносин із специфічними нерезидентами ви можете дізнатися із «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 55, с. 18.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити