Надання субсидій: немає меж досконалості

В обраному У обране
Друк
Олександра Ольховська, експерт з питань оплати праці Ксенія Бондаренко, експерт із соціальних питань
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2015/№ 60
Розмови про оформлення субсидії не вщухають. Це цілком зрозуміло — підвищені тарифи, на жаль, ніхто не скасовував, а субсидія допомагає їх «потягнути» та зберегти сімейний бюджет. Ви вже знаєте, що з 01.05.2015 р. діє спрощена процедура надання такої пільги (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 28, с. 22). При її апробації у реальних умовах виявили недоліки. Уряд до них прислухався і поспішив усунути негативні моменти. Що з цього вийшло? Поговоримо прямо зараз — у запропонованій статті.

Тема для розмови — постанова КМУ «Про спрощення порядку призначення та надання населенню житлових субсидій» від 26.06.2015 р. № 475 (далі — постанова № 475). Нею був відкоригований механізм надання субсидій для сплати ЖКП, визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою КМУ від 21.10.95 р. № 848 (далі — Положення № 848). Оновлені правила запрацювали з 11.07.2015 р. Найбільш «хітові» з них ми розглянемо далі.

Додатковий дохід — не перешкода для призначення субсидії

З 11.07.2015 р. скасовано норму п.п. 6 п. 5 Положення № 848. Нагадаємо, що в цьому підпункті йшлося про відмову у призначенні субсидії, якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором з’ясувалося, що будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб має додатковий дохід, не зазначений у декларації про надання субсидії: від здачі у найм (оренду) житлового приміщення (будинку) або його частини, від неоформлених трудових відносин, від утримання худоби, птиці, інших тварин, народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса.

Якщо особа отримує хоча б один із перелічених видів доходу (наприклад, дохід від здачі в оренду квартири), підтверджений документально (наприклад, є оформлений договір про надання в оренду квартири), то вона повинна зазначити цей дохід у декларації про надання субсидії.

Розрахунок субсидії —
за кількістю фактично
зареєстровано-проживаючих осіб

Порядок № 848 і раніше, як варіант, передбачав оформлення субсидії на підставі кількості зареєстрованих осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні. Такий «бонус» застосовували у разі одночасного виконання двох умов: є «добро» від комісії* про це + у житловому приміщенні використовують індивідуальні засоби вимірювання.

* Мається на увазі рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації та виконкому міської, районної у місті ради або утвореної ними комісії.

А ось з 11.07.2015 р. для розрахунку субсидії за вказаними параметрами вимога про використання індивідуальних засобів вимірювання більше не актуальна. Головне у такій справі: кількість зареєстрованих осіб у будинку (квартирі), які фактично проживають у ньому < кількості зареєстрованих осіб у житловому приміщенні + є відповідне рішення комісії (абзац третій п. 7 Положення № 848). Більш того, оновленим порядком надання субсидії передбачається: на підставі згаданого рішення комісії підприємства — виробники/виконавці ЖКП не нараховуватимуть плату за послуги на осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні.

Доходи, що не включаються до сукупного доходу
для призначення субсидії

Обчислення доходу сім’ї — найважливіша справа у визначенні права на субсидію. Те, що найпоширеніші види доходу (зарплати, пенсії) беруть участь у такому розрахунку, не викликало сумніву. А ось при погляді на менш поширені виплати виникали запитання — вказувати їх чи ні у декларації про надання субсидії та чи врахують їх у сукупному доході для визначення суми субсидії.

Основним орієнтиром у визначенні видів доходів, що не враховують при обчисленні субсидії, є п. 8 Положення № 848 (див. схему на с. 22 цього номера).

Порядок визначення розміру доходу для підприємця-єдиноподатника

Із визначенням доходу таких категорій підприємців виникали непорозуміння, які врешті-решт вирішено. Тепер для них розроблено порядок підрахунку розміру доходу, який враховують у сукупному доході домогосподарства для визначення субсидії. У такому випадку відштовхуються від розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи у місяцях, за які визначається сукупний дохід для призначення субсидії. Такий показник складає: для фізичних осіб — єдиноподатників I групиодин прожитковий мінімум у відповідних місяцях, для фізичних осіб — єдиноподатників II групидва прожиткових мінімуми у відповідних місяцях, для фізичних осіб — єдиноподатників III групитри прожиткових мінімуми у відповідних місяцях.

Розмір доходу не треба наводити у декларації про призначення субсидії

Для оформлення субсидії громадянин повинен подати (у загальному випадку) тільки два документи: заяву та декларацію за формами, наведеними у додатках 1 і 2 до постанови КМУ від 28.02.2015 р. № 106. Заповнення розділу про доходи декларації — справжнє випробування. Що ж, ті з користувачів ЖКП, які заповнюватимуть декларацію після 11.07.2015 р., — збережуть свої нерви! Справа у тому, що із вказаної дати застосовується форма декларації у редакції постанови № 475. Вона, як і раніше, містить розділ про доходи, але із суттєвим поліпшенням.

Важливо! В оновленій декларації про призначення субсидії не треба вказувати розмір отриманого доходу

У розділі II оновленої декларації про призначення субсидії необхідно лише прописати вид отриманого доходу і джерело виплати. І все! Далі спеціалісти органу соцзахисту населення самостійно запитають інформацію про розмір доходу, отриманого громадянином, і суму сплаченого з нього ПДФО в ДФС, ПФУ, фондах соцстрахування, вищих навчальних закладах.

Якщо ж особа отримувала доходи, відомості про які відсутні у перелічених органах, але які приймають до уваги при розрахунку субсидії, вона повинна разом із декларацією подати довідку про доходи (див. розділ на с. 22).

Увага! Декларації, подані за старою формою, органи соцзахисту населення розглянуть у загальному порядку. А от із 11.07.2015 р. подавати декларації треба у редакції постанови № 475. До речі, бланки заяви і декларації за оновленою формою знову повинні розіслати до вересня і листопада 2015 року. Так сказано у п. 3 постанови № 475.

Наш приклад заповнення розділу II декларації див. нижче. Перш ніж ви на нього поглянете, поділимось своїми враженнями: заповнювати його без вказівки про розмір доходу — набагато швидше та легше. Тепер у загальному випадку не треба звертатися до джерела виплати, щоб дізнатися про розмір доходу. А це суттєва економія часу!

Приклад. Сім’я бажає скористатися субсидією на підставі доходів, отриманих у 2014 році. У квартирі зареєстровані і фактично проживають: Максименко Т. О. — отримує зарплату і аліменти на дитину, Максименко В. С. — підприємець — єдиноподатник I групи, Коваль А. С. — студентка вищого навчального закладу, Стус П. А. — пенсіонер.

Прізвище, ініціали

Відомості про доходи

Вид доходу

Найменування організації, де отримує дохід (для фізичних осіб — підприємців —
група платника єдиного податку)

Максименко Т. О.

Заробітна плата

Товариство з обмеженою відповідальністю «Люкс»

Максименко Т. О.

Аліменти на дитину

Коваль С. І.

Максименко В. С.

Дохід від підприємницької дільності

Фізична особа — платник єдиного податку I групи

Коваль А. С.

Стипендія

Харківський національний університет міського господарства ім. О. М. Бекетова

Стус П. А.

Пенсія

Управління ПФУ в Київському районі м. Харкова

Доходи беремо за 12 місяців
або за 3 місяці

У загальному випадку для оформлення субсидії у декларації вказують доходи за попередній календарний рік. Тобто при оформленні субсидії у 2015 році в декларації прописують доходи, отримані у 2014 році. Але є й виняток із цього правила.

Зверніть увагу! З 11.07.2015 р. за бажанням громадян субсидія для сплати ЖКП може бути призначена на підставі доходів, отриманих за 3 календарні місяці, що передують місяцю, з якого призначають субсидію

До цієї дати існував варіант із розрахунку субсидії, виходячи із доходів за 6 календарних місяців.

Важливо! Якщо для обчислення субсидії беруться доходи за 3 календарні місяці, то розмір пенсії враховують на рівні місяця, що передував місяцю призначення субсидії.

Підстави для перерахунку субсидії

Залишилась норма щодо автоматичного розрахунку органом соцзахисту населення субсидії на наступний період для домогосподарств, які користувались такою пільгою у попередньому періоді.

Разом із тим тепер у п. 14 Положення № 848 розширені випадки, коли орган соцзахисту населення здійснює перерахунок субсидії. До внесення останніх змін такий перерахунок здійснювали: при зміні цін і тарифів на послуги, на оплату яких призначено субсидію; у разі установлення КМУ нового розміру витрат громадян на оплату ЖКП; при законодавчих змінах у частині надання окремим громадянам пільг на оплату ЖКП; у разі отримання уточнюючих даних про доходи осіб; коли дата початку опалювального сезону, прийнята рішенням виконкому місцевої ради, відрізняється від дати початку опалювального сезону, передбаченого порядком для призначення субсидії (ця підстава відкоригована останніми змінами, але, по суті, вона використовувалась і раніше).

З 11.07.2015 р. до цих підстав для перерахунку субсидії додались ще такі: отримання уточнюючих даних про склад осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, та про забезпеченість громадян житловою площею і комунальними послугами; проведення перерахунку розміру плати за ЖКП в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.

Увага! Звернутися за призначенням субсидії можна у будь-який місяць року. У такому випадку субсидія на оплату ЖКП розраховується з місяця звернення за її призначенням на 12 місяців.

Відповідальність
за недостовірно вказані дані

З 11.07.2015 р. у разі подання документів для призначення субсидії з недостовірними даними або неповідомлення про суттєві зміни у них громадянин повинен повернути субсидію в одинарному розмірі (п. 20 Положення № 848). До останніх змін передбачалася більш висока відповідальність за такі порушення — повернення субсидії у подвійному розмірі.

Довідка про доходи:
коли і як заповнювати

Як ми вже з’ясували, для оформлення субсидії подають тільки два документи: заяву та декларацію. Працівники зверталися до своїх роботодавців з проханням видати їм довідки для оформлення субсидії. У загальному випадку вони були їм необхідні для заповнення графи про розмір доходу розділу II декларації. Тож роботодавець цілком міг видати довідку про доходи у довільній формі.

Але в окремих випадках для реалізації права на таку пільгу надання довідки про доходи (разом з іншими документами) — обов’язкова вимога для нарахування субсидії. Тут роботодавцям знадобиться офіційно затверджена форма довідки. До недавнього часу форма цієї довідки залишалася у редакції, не адаптованій до сучасного механізму надання субсидії. Тому на практиці роботодавці видавали довідку про доходи у довільній формі + у ситуації, коли для призначення субсидії враховували доходи за 6 календарних місяців, прикріплювали офіційно затверджену довідку у редакції наказу Мінпраці від 27.08.2004 р. № 192.

Зауважимо, що з 11.07.2015 р. додавати довідку про доходи до заяви і декларації про призначення субсидії необхідно, зокрема, у таких випадках:

— субсидію призначають на підставі доходів за 3 місяці;

— особа отримувала доходи, на підставі яких розраховують субсидію, відомості про які відсутні у ДФСУ, ПФУ, фондах соцстраху, вищих навчальних закладах.

Тепер роботодавець має видавати лише довідку для оформлення субсидії у редакції наказу Мінсоцполітики від 05.06.2015 р. № 591,
що діє з 14.07.2015 р. Якраз у ній передбачена графа для відображення суми ПФДО, утриманого із доходу.

Теги субсидії
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити