Вдень — робота, увечері — лікарняний. Особливості оплати

В обраному У обране
Друк
Яна Клиженко, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2015/№ 60
Після закінчення робочого дня (22.06.2015 р.) працівник звернувся до лікувального закладу у зв’язку з погіршенням стану здоров’я. Цього ж дня йому було відкрито листок непрацездатності. Як оплатити перший день лікарняного? (м. Тернопіль)

У такій ситуації за згодою працівника лікарняний можна було відкрити наступним днем (п. 2.6 Інструкції № 455*). У цьому випадку працівнику належать зарплата за фактично відпрацьовані дні, уключаючи день, коли працівник звернувся за меддопомогою, оплата перших п’яти днів хвороби за рахунок підприємства та допомога за рахунок соцстраху починаючи з шостого дня хвороби.

* Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455.

Але «карта лягла» інакше, і лікарняний відкрили в день, який працівник повністю відпрацював. Як же бути? Дуже просто. Оскільки працівник відпрацював повний робочий день, то за 22.06.2015 р. йому потрібно виплатити зарплату. Додатковим аргументом слугує Табель обліку робочого часу, адже в ньому буде проставлена класична «вісімка» з кодом «Р» («01»). А зарплата нараховується на підставі штатного розпису і такого Табеля.

Починаючи з 23.06.2015 р. працівнику належать лікарняні. Але! Відлік п’яти календарних днів непрацездатності, які оплачує роботодавець, у цьому випадку починається з 22.06.2015 р. — із дня відкриття лікарняного листа. Інакше кажучи, лікарняні за рахунок підприємства працівник отримає за робочі дні з 23.06.2015 р. по 26.06.2015 р. Тобто за повністю відпрацьований день, з якого відкрито лікарняний і який роботодавець ураховує як день непрацездатності, виплачується зарплата, а не лікарняні. Такий висновок підтверджують і фахівці ФТВП (див. лист від 02.02.2015 р. № 5.2-32-254). Увага! Страховий випадок стався до 04.07.2015 р., тому суму лікарняних визначають за «старими» правилами («Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 56, с. 10).

Зазначимо, що отримати зарплату в окремих випадках для працівника вигідніше. Наприклад, якщо його страховий стаж становить від 3 до 5 років, лікарняні оплачують у розмірі 60 % середньої зарплати. Тоді як за відпрацьований день працівник отримає свій денний заробіток у повному обсязі.

А ось іще ситуація: працівник відпрацював півдня, відчув себе зле і звернувся до лікаря. Як наслідок, цього дня йому відкрито лікарняний. Зауважимо, що листок непрацездатності видається в день установлення непрацездатності та обчислюється в календарних днях. Часткової оплати днів непрацездатності (декількох годин) не передбачено. Тому за відпрацьований день виплачується або зарплата, або лікарняні.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити