(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2015/№ 46

Утікаємо від РРО: переходимо з групи 3 до групи 2 ЄП

Більшість єдиноподатників групи 3 досі ні морально, ні матеріально не готові придбавати РРО і проводити через нього всі свої розрахункові операції, тож замислилися про те, щоб хоч на якийсь час утекти в молодшу групу 2. Адже другогрупникам без РРО можна працювати до кінця року*, а там хтозна, яким боком обернеться до єдиноподатника наше законодавство. Про те, як вирішити це завдання і що при цьому потрібно врахувати, розповімо далі.

* Про деякі інші варіанти РРО-уникнення ви можете дізнатися з «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 42, с. 21.

Кому в групі 2 горить зелене світло

Перш ніж перебиратися до групи 2, підприємцеві потрібно вирішити, чи підійде вона йому для роботи, а також чи підійде їй він сам (його діяльність).

 

 

Додатково ПКУ** ( п. 291.4) забороняє для групи 2:

1) посередництво при купівлі, продажу, оренді та оцінці нерухомого майна, код 68.31 за КВЕД-2010.

Зверніть увагу! Займатися такою діяльністю не як посередник можна (наприклад, здавати в оренду власну нерухомість). При цьому єдиноподатник групи 2 не може здавати в оренду нерухомість підприємцям-загальносистемникам та юрособам — платникам податку на прибуток;

2) виготовлення, продаж оптом і вроздріб ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів/каміння.

** Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Ставка ЄП для групи 2 становить до 20 % мінзарплати (залежно від виду діяльності), конкретний розмір ставки затверджується місцевою радою.

Періодичність сплати ЄП — щомісяця (авансом), не пізніше 20-го числа поточного місяця.

Переходи в межах спрощенки

Єдиноподатник має право курсувати в межах спрощеної системи з групи в групу скільки завгодно разів.

Якщо, наприклад, ФОП на початку року був у групі 2, в другому кварталі перейшов до групи 3, а з другого півріччя хоче знову повернутися до групи 2 — це не заборонено.

Інша річ, якщо ФОП цього року вже покидав спрощенку (перейшов після першого або другого кварталу на загальну систему). В цьому випадку повернутися на ЄП можна тільки з 01.01.2016 р.

Як перейти до групи 2

Не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку 3 кварталу (не пізніше 15 червня) потрібно подати Заяву про застосування спрощеної системи. У Заяві заповнюємо поля 1, 2, 3, 4, 5.2 (у полях 5.1, 5.3 і 5.4 можна поставити прокреслення), 6, 7, 8, 9.

Поля 10 і 10.1 теж обов’язково заповнюють ФОП, які мають намір перейти до групи 2. Тут зазначаються плановані види діяльності згідно з КВЕД-2010. Їх можна побачити в своїй виписці з Держреєстру.

У разі, якщо ФОП з групи 3 був платником ПДВ, то при переході до групи 2 ФОП йому необхідно подати Заяву про анулювання ПДВ.

До речі, майте на увазі, що при цьому слід нараху­вати ПДВ згідно з  п. 184.7 ПКУ за тими товарами/послугами*, суми ПДВ за якими увійшли до складу податкового кредиту і не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Сума податкових зобов’язань визначається виходячи зі звичайних цін таких товарів/послуг. Зробити це потрібно в останньому звітному (податковому) періоді, але не пізніше дати анулювання реєстрації платника ПДВ.

* Ми свідомо опускаємо згадані в цьому пункті необоротні активи, оскільки податківці не дозволяють ФОП формувати податковий кредит при їх придбанні (що, втім, не є законним).

Необхідність заміни Книги обліку доходів і витрат виникає тільки у разі, якщо у ФОП змінюється статус платника ПДВ. Якщо не змінюється — можна продовжувати вести колишню Книгу.

Того ж дня, коли підприємець подасть Заяву про застосування спрощеної системи, до реєстру єдиноподатників буде внесено його нову групу (і ставку) єдиного податку.

Звітність

На відміну від єдиноподатників групи 3, у платників ЄП групи 2 звітність з ЄП річна, а не квартальна. Як правильно відзвітувати, якщо єдиноподатник з другого півріччя переходить із групи 3 до групи 2?

За другий квартал роботи в групі 3 ФОП потрібно подати декларацію в звичні строки (протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, тобто не пізніше 10.08.2015 р.) і за її підсумками сплатити ЄП за другий квартал (протягом 50 днів після закінчення кварталу, тобто не пізніше 19.08.2015 р.).

А вже за друге півріччя, в якому ФОП перебуватиме в групі 2, він відзвітує протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року, тобто не пізніше 29.02.2016 р. ( п. 296.2 ПКУ).

Перехідні нюанси

Цілком можливо, що у ФОП, який переходить із групи 3 в групу 2, виникне приблизно така (або схожа) ситуація. Перебуваючи в групі 3, він надав послугу підприємству або ФОП на загальній системі, а той йому поки що за цю послугу не заплатив. Оплата прийде в той момент, коли ФОП уже перебуватиме в групі 2.

Виходить, що єдиноподатник отримає дохід від виду діяльності, забороненого для здійснення в групі 2, хоча такий вид діяльності був дозволений у групі 3. Як діяти в такому випадку?

Оригінальний «рецепт» виходу з ситуації, що склалася, зовсім недавно запропонували податківці в роз’ясненні з категорії 107.04 БЗ. Вони вважають, що єдиноподатник ще перебуваючи в групі 3 повинен був показати такий дохід у декларації за звітний квартал (у нашому випадку — в декларації за 2 квартал). Тобто,

на думку податківців, у декларації потрібно показати суму коштів, зароблену, але фактично ще не отриману в тому звітному періоді

У разі, якщо єдиноподатник не відобразив такі «попередні надходження», податківці пропонують на момент фактичного отримання доходу подати уточнюючу декларацію за попередній звітний період і включити ці суми до складу доходу, який обкладається за ставками ЄП групи 3.

Тут не зайвим буде зауважити, що за правилами, встановленими ПКУ, єдиноподатник повинен відображати доходи тільки за грошовими надходженнями. Про це прямо зазначено в  п. 292.1 ПКУ. Тому в цій ситуації все-таки правильно було б відоб­разити дохід ЄП на дату його отримання в періоді перебування вже в групі 2.

Але добре вже й те, що податківці хоча б не наполягають на отриманні доходу від «забороненого» в цій групі виду діяльності і не вимагають покинути спрощену систему. Хоча насправді підстав для цього немає, адже саму послугу було надано раніше, ще на час перебування в групі 3. Той факт, що гроші надійшли пізніше, на момент перебування ФОП в групі 2, порушенням не є.

І ще один плюс: податківці нічого не сказали про сплату ЄП за ставкою 15 % у цій ситуації.

На закінчення зауважимо, що такий дивний підхід податківців до відображення доходу цілком влаштує тих ФОП, які хвилюються за перевищення граничної суми доходу, дозволеної для перебування в групі 2.

висновки

  • Єдиноподатник має право курсувати в межах спрощеної системи з групи в групу скільки завгодно разів.

  • При переході з групи 3 в групу 2 ЄП потрібно подати Заяву про застосування спрощеної системи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу.

  • Необхідність заміни Книги може виникнути тільки в тому разі, якщо ФОП перестане бути платником ПДВ.

  • За другий квартал роботи в групі 3 ФОП потрібно подати декларацію не пізніше 10.08.2015 р., а вже за друге півріччя, в якому ФОП перебуватиме в групі 2, він відзвітує не пізніше 29.02.2016 р.

єдиний податок, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті