(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 18
  • № 17
  • № 16
  • № 15
  • № 14
  • № 13
  • № 12
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
15/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 19

Розрахунок податкових зобов’язань… (для неплатників ПДВ, які отримують послуги від нерезидента)

Повна назва цієї форми звучить так: Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України (далі — розрахунок).

Він призначений для неплатників ПДВ, які не виписують податкові накладні, але зобов’язані розрахувати податкові зобов’язання з ПДВ. Отримавши послуги від нерезидента, неплатники ПДВ відповідають за нарахування і сплату ПДВ.

Як зазначено в п. 208.4 ПКУ, форма для цього розрахунку затверджується у вигляді додатка до декларації. Але насправді фактично вийшло, що розрахунок — самостійна форма ПДВ-звітності (п. 8 розд. I Порядку № 966). Усі додатки до декларації з ПДВ наведено в окремому п. 10 розд. III Порядку № 966. Тому розрахунок подається без декларації з ПДВ.

Розрахунок, як будь-яка декларація, є підставою нараховувати зобов’язання з ПДВ за особовим рахунком суб’єкта господарювання

Хто і коли подає розрахунок? Розрахунок повинні подавати резиденти — неплатники ПДВ, які отримують послуги від нерезидентів та їх постійних представництв, не зареєстрованих платниками ПДВ.

Подавати його повинні не тільки юрособи, а й фізособи-підприємці. Сама заголовна частина розрахунку прямо вказує на це.

Важливо! Особи, зареєстровані платниками ПДВ, такий розрахунок не подають. Вони фіксують послуги від нерезидента в декларації з ПДВ (у рядку 7). Докладніше про її заповнення див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 18, с. 13.

Увага! Послуги від нерезидента зобов’язуватимуть отримувача-неплатника подати розрахунок і сплатити ПДВ, тільки якщо будуть виконані одночасно дві умови:

1) послуга від нерезидента буде об’єктом обкладення ПДВ, тобто є операцією, що обкладається ПДВ;

2) місце постачання такої послуги розташоване на митній території України. Визначити місце постачання вам допоможуть пп. 186.2 — 186.4 ПКУ. Наприклад, ви резидент — неплатник ПДВ замовили у нерезидента послуги з розміщення реклами. Реклама розміщуватиметься на території нерезидента (постачальника послуг). Нерезидент не має на території України постійного представництва, зареєстрованого як платник ПДВ. Рекламні послуги підпадають під п.п. «б» п. 186.3 ПКУ. Місцем їх надання вважається місце реєстрації отримувача послуг. Оскільки ви як отримувач послуг зареєстровані на території України, то послуга від нерезидента обкладається ПДВ за ставкою 20 %.

База оподаткування. При отриманні послуг від нерезидента ПДВ-база визначається за правилами п. 190.2 ПКУ: з договірної вартості послуги з урахуванням податків і зборів (крім ПДВ), які включаються до такої ціни згідно із законодавством.

Якщо ж послуга безкоштовна, то база обкладення ПДВ визначається виходячи зі звичайних цін на таку послугу.

Договірна вартість послуги перераховується в гривні за офіційним курсом НБУ на день виникнення податкових зобов’язань

Перерахувавши договірну вартість у гривні, впишіть цю суму до графи 7 розрахунку.

Зверніть увагу! ПДВ не утримується з договірної вартості, а нараховується на неї «зверху» за загальною ставкою — 20 %. Нараховану суму ПДВ слід вписати до графи 8 розрахунку.

Дата ПДВ-зобов’язань. ПДВ-зобов’язання за нерезидентськими послугами виникають за датою першої події (п. 187.8 ПКУ), вбо за датою списання коштів в оплату послуг, або за датою оформлення документа, що підтверджує факт надання послуги (акта). При цьому, якщо першою подією була передоплата, то графи 5 — 6 розрахунку (дата і номер акта виконаних робіт/послуг), слід залишити порожніми.

Строки подання і сплати за розрахунком. Розрахунок подається в строк, передбачений для календарного місяця. Тобто протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця, в якому мають бути нараховані відповідні ПДВ-зобов’язання (див. вище). Так, якщо передоплату за послуги або самі послуги ви отримали 25 лютого, то останнім днем подання розрахунку з нарахованими лютневими зобов’язаннями буде 20 березня 2015 року. Причому тут діють загальні правила перенесення граничного строку, що припадає на святковий/вихідний день.

Запам’ятайте: подавати розрахунок потрібно тільки за ті місяці, в яких отримано послугу / проведено передоплату за послугу (що було перше) і розраховуються податкові зобов’язання. У решті випадків його подавати не потрібно (п. 1 розд. VII Порядку № 966).

Сума ПДВ, задекларована в розрахунку, сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за граничним днем для подання такого розрахунку

Як покарають. Не забувайте! Отримувач послуг від нерезидента — неплатник ПДВ щодо сплати ПДВ, стягнення податкового боргу і притягання до відповідальності прирівнюється до платника податку (п. 208.5 ПКУ).

До того ж, ще раз нагадаємо — розрахунок є однією з форм звітності з ПДВ. Не подавши його або подавши несвоєчасно, ви неодмінно будете покарані в тому ж порядку, що і платник ПДВ. Чекайте на штраф згідно з п. 120.1 ПКУ у розмірі 170 грн. (1020 грн. — при повторному порушенні).

Якщо ж ви як отримувач оподатковуваних послуг від нерезидента затримаєте або взагалі не сплатите необхідну суму, то стережіться! Вам загрожують штрафні санкції, передбачені пп. 123.1 і126.1 ПКУ.

Так, затримка сплати задекларованої суми податкових зобов’язань:

— до 30 календарних днів (включно) — обійдеться вам у 10 % від суми погашених податкових зобов’язань, що перетворилися на податковий борг;

— понад 30 календарних днів — у 20 %.

За «самостійно знайдені» податківцями суми податкових зобов’язань вам доведеться викласти 25 % такої суми (50 %, якщо ви вже були спіймані за це протягом 1095 днів).

ПДВ, нерезидент, податкові зобов’язання додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті