(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 23
  • № 22
  • № 21
  • № 20
  • № 19
  • № 18
  • № 17
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
13/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2015/№ 24

ФОП розпродає основні засоби (як правильно це зробити при переході зі спрощеної системи на загальну)

Підприємець-єдиноподатник планує тимчасово припинити діяльність і перейти на загальну систему. В очікуванні «нового подиху» в бізнесі він має намір розпродати виробниче обладнання (швацькі машинки тощо). Як краще це зробити: від імені ФОП чи від імені громадянина? Якщо від імені ФОП, то на якій системі оподаткування? І які потрібно сплачувати податки з такого продажу? Що ж, ситуація досить розповсюджена. Давайте розбиратися.

Чому від імені громадянина

Максимально зекономити на податках можна було б, продавши обладнання від імені ФОП-єдиноподатника. Адже ставка єдиного податку або фіксована, або становить 2 — 4 % від доходу.

Але, на жаль, ця можливість практично повністю зникла ще з 01.01.2012 р. Річ у тім, що згідно з  п. 292.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) до доходу єдиноподатника не включаються

… доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності

Отже, дохід, отриманий від продажу основних засобів, не є виручкою єдиноподатника (принаймні, податківці точно наполягатимуть на цьому). Отже, з нього не сплачується єдиний податок. Але це зовсім не означає, що такий дохід звільнено й від решти податків. Оскільки з нього не сплачується єдиний податок, тож потрібно сплатити ПДФО. За якою ставкою — про це дещо пізніше.

А тепер давайте розглянемо інший варіант: що, якщо продати обладнання після переходу на загальну систему оподаткування? Оформивши продаж від імені ФОП-загальносистемника, нічого хорошого не отримаємо. А ось проблем — достатньо:

ПДФО доведеться сплатити за ставкою 15 %;

ЄСВ за ставкою 34,7 %;

від доходу від продажу основних засобів не можна буде відняти їх первісну вартість (навіть за наявності документів про купівлю), оскільки витрати на купівлю основних засобів не зазначено в переліку витрат ФОП-загальносистемника ( п. 177.4 ПКУ);

—один раз отримавши дохід на загальній системі, надалі доведеться сплачувати аванси з ПДФО та ЄСВ, а в нашому випадку підприємець планує не діяти і нічого не сплачувати.

З усього цього випливає тільки один висновок:

продати основні засоби підприємцю краще від імені фізособи-громадянина, тобто без згадки про свій підприємницький статус

І це цілком логічно. Так, якщо застосувати системний підхід до тлумачення норм податкового та цивільного законодавства, то вибудовується така логічна послідовність:

крок 1: громадянин купує основні засоби за свій рахунок (оскільки суб’єктом права власності є громадяни та юрособи, а ФОП не може бути суб’єктом права власності — ст. 2 і 318 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV; далі — ЦКУ). До підприємницьких витрат ці суми не йдуть ( п. 177.4 ПКУ);

крок 2: громадянин має право використовувати своє майно в підприємницькій діяльності (ст. 320 ЦКУ);

крок 3: коли приходить час продати це майно, це повинен зробити знову ж таки громадянин, оскільки саме він — власник цього майна (підприємницький статус тут значення не має). Отже, і до підприємницьких доходів ці суми йти не повинні.

«Цивільна» ставка ПДФО і ВЗ

Якщо громадянин продає рухоме або нерухоме майно, він зобов’язаний сплатити ПДФО за такими ставками (див. таблицю):

Табл. Ставки ПДФО при продажу майна громадянином

Що продаємо

Ставка ПДФО

Рухоме майно*

5 % ( пп. 173.1 і  167.2 ПКУ)

Легкові автомобілі, мотоцикли і мопеди**

перший протягом року продаж одного з таких транспортних засобів не обкладається ПДФО

другий та подальші продажі обкладаються за ставкою 5 % ( п. 173.2 ПКУ)

Нерухомість*

перший протягом року продаж житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди і будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) не обкладається ПДФО.
Але є обов’язкова умова для несплати ПДФО: продане майно має перебувати у власності фізособи більше 3 років!

другий і наступні продажі таких об’єктів, а також усіх інших об’єктів, не зазначених вище, обкладаються ПДФО за ставкою 5 % ( п. 172.2 ПКУ)

* Дохід від продажу такого об’єкта визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче його оціночної вартості.
** Дохід від продажу легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice) або не нижче його оціночної вартості (на вибір платника податків).

 

З приводу 5 % ставки ПДФО на рухоме майно дуже важливо зауважити таке. Річ у тім, що податківці (див., наприклад, роз’яснення в категорії 103.03 БЗ) наполягають на застосуванні при продажу різного обладнання фізособою 15 % ставки ПДФО, а не 5 %. Так, на запитання, за якою ставкою ПДФО обкладається дохід, отриманий фізособою від продажу майна у вигляді комп’ютерної техніки, верстатів, зварювальної техніки тощо (ситуація, аналогічна нашій), вони відповідають, що дохід, отриманий від такого продажу, підлягає обкладенню ПДФО за ставкою 15 (20) %. Отже, при продажу швацького обладнання фізособі доведеться або погоджуватися з податківцями і обкладати такий дохід за звичайною ставкою ПДФО або боротися в суді за 5 % ставку.

Крім того, з доходу від продажу майна фізособі доведеться також сплатити і 1,5 % ВЗ.

Що потрібно врахувати, продаючи обладнання від імені громадянина-фізособи

На практиці траплялися випадки, коли ФОП, оформляючи продаж обладнання як фізособа, але перебуваючи на загальній системі, стикалися з претензіями податківців.

Контролери наполягали на тому, що ця операція — підприємницька діяльність. А отже, на їх думку, такий дохід потрібно було записати до Книги ОДВ, сплатити (за підсумками року) ПДФО та ЄСВ, а якщо оплата ще й надійшла готівкою, то вимагали, щоб вона була проведена через РРО (якого у ФОП, як колишнього єдиноподатника, зрозуміло, немає взагалі).

Щоб цього не сталося, рекомендуємо виконувати декілька корисних порад.

Порада 1. Складаючи договір купівлі-продажу, зазначайте в ньому тільки паспортні дані та реєстраційний номер своєї облікової картки (ІПН). Жодних підприємницьких даних (дата і номер свідоцтва про держреєстрацію, виписки або витягу з ЄДР тощо) у ньому бути не повинно.

Порада 2. Якщо приймаєте оплату на поточний рахунок, то тільки на той, який відкритий на ім’я фізособи-громадянина, а не на старий підприємницький рахунок. У принципі, можна отримати оплату і готівкою, якщо тільки договір не підлягає нотаріальному посвідченню і сума платежу не перевищує 150 тис. грн*.

* Нагадуємо, що готівкові платежі громадян за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню, не можуть перевищувати 150-тисячну межу (постанова НБУ від 06.06.2013 р. № 210 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 60).

Порада 3. Якщо ваш покупець — ФОП або юрособа, то він зобов’язаний сам утримати з вас ПДФО як податковий агент. Зробив він це чи ні — не ваш клопіт, у цьому випадку ви звільняєтеся від відповідальності за несплату ПДФО ( ст. 127 ПКУ). Зрозуміло, при цьому не потрібно ані подавати декларацію про доходи, ані сплачувати ПДФО.

Порада 4. Якщо ваш покупець — фізособа-громадянин, то:

— якщо договір купівлі-продажу підлягає нотаріальному посвідченню, нотаріус вимагатиме від вас документ про сплату ПДФО. Оскільки ви сплатили ПДФО, у цьому випадку декларацію про доходи подавати не потрібно;

— якщо ж договір не підлягає нотаріальному посвідченню або нотаріус якимсь дивом посвідчив його, не вимагаючи квитанцію про сплату ПДФО, то потрібно за підсумками року подати декларацію про доходи (заповнити цивільний розділ) і сплатити ПДФО.

висновки

  • Дохід, отриманий від продажу основних засобів, не є виручкою єдиноподатника. А оскільки з нього не сплачується єдиний податок, отже, потрібно сплатити ПДФО.

  • Податківці у своїх роз’ясненнях вважають, що при продажу обладнання фізособою потрібно застосовувати 15 % ставку ПДФО, а не 5 %. Крім того, з доходу від продажу майна фізособі доведеться також сплатити і 1,5 % ВЗ.

  • При продажу обладнання від імені фізособи в договорі купівлі-продажу зазначайте тільки паспортні дані та реєстраційний номер своєї облікової картки (ІПН). Жодних підприємницьких даних (дата і номер свідоцтва про держреєстрацію, виписки або витягу з ЄДР тощо) у ньому бути не повинно.
ФОП, основні засоби додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті