(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 87
 • № 86
 • № 85
 • № 84
 • № 83
 • № 81
 • № 80
 • № 79
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
12/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2015/№ 82

Засновник продає успадковану частку

http://tinyurl.com/y44uzuah
Цього року помер один із засновників ТОВ. Його неповнолітній син після прийняття спадщини виходить із складу засновників (з виплатою його частки). Які нюанси оподаткування будуть у цій ситуації? Чи відображають операцію у формі № 1ДФ? Чи потрібно учаснику подавати декларацію за підсумками року?

Спершу відокремимо зерна від плевел. Що мається на увазі? Не потрібно змішувати спадкування та продаж інвестактиву. Розбираємося.

Спадщина у вигляді корпоративних прав, одержана від фізособи першого ступеня споріднення (батько-син), обкладається ПДФО за ставкою 0 %. Те саме стосується й ВЗ (див. консультацію в категорії 132.02 БЗ). При цьому спадкоємець не зобов’язаний декларувати таку спадщину ( абзац другий п. 174.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ), консультація в категорії 103.04 БЗ). Ні про який ЄСВ тут не йдеться. Адже дохід виник унаслідок відносин між звичайними фізособами.

Отже, підприємства як податкового агента питання спадкування взагалі не стосуються. Єдине, з чим доведеться поморочитися, — це переоформлення на сина частки, що належала батьку (зрозуміло, це відбувається, якщо спадкоємець стає учасником ТОВ). Потрібно внести зміни до установчих документів і провести їх держреєстрацію.

А ось вихід учасника зі складу засновників — уже цікавіше. Річ у тім, що операція з повернення фізособі грошових коштів або майна (майнових прав), заздалегідь унесених нею до статутного капіталу (СК) емітента корпоративних прав, у зв’язку з його виходом з числа учасників емітента прирівняна до продажу інвестактиву ( п.п. 170.2.2 ПКУ). Але! Облік загального фінансового результату операцій з інвестактивами платник податку веде самостійно* ( п.п. 170.2.1 ПКУ). Звітним періодом для цілей оподаткування таких операцій є календарний рік.

Що це означає? При виплаті учаснику його частки підприємство не нараховує та не сплачує до бюджету ані ПДФО, ані ВЗ. Проте доведеться відобразити суму доходу від операції з повернення майна, раніше внесеного учасником до СК, у розд. I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ. Для цього застосовують ознаку «112» (див. консультацію в категорії 103.25 БЗ). Між іншим,, до розд. II форми № 1ДФ суму такого доходу не вносять.

* Виняток передбачено для податкового агента — торговця цінними паперами. Але це не наша ситуація.

У свою чергу, учасник, який вибув, за результатами року, в якому ним отримано інвестдохід, зобов’язаний сам визначити інвестприбуток та розрахувати ПДФО і ВЗ. Інвестприбуток за цією операцією дорівнює різниці між сумою доходу (частиною вартості майна товариства, отриманою учасником при виході) і сумою витрат.

Зауважте: витрат на придбання успадкованого інвестактиву не було, тому в нашому випадку витрати дорівнюють нулю. Отже, інвестприбуток дорівнює сумі інвестдоходу.

Неповнолітній звільняється від подання декларації ( п.п. «а» п. 179.4 ПКУ). Звільнення працює за умови, що такий спадкоємець перебував на повному утриманні інших осіб станом на кінець звітного року. Декларацію за нього повинна буде подати матір або інший опікун/піклувальник. Строк — до 1 травня року, наступного за звітним. У нашому випадку граничний строк — 29.04.2016 р. Сплатити податок потрібно буде до 01.08.2016 р.

Увага! Інвестприбуток також підлягає обкладенню ВЗ. Очевидно, такі суми також зазначатимуться в декларації (однозначності в цьому питанні немає, зважаючи на відсутність нової форми, що відповідає чинним нормам ПКУ).

Як бачите, нічого складного в заплутаній, на перший погляд, ситуації немає.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
засновник, частка, продаж, спадкування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті