(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 81
  • № 80
  • № 79
  • № 78
  • № 77
  • № 76
  • № 75
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2015/№ 82

Засновник продає успадковану частку

Цього року помер один із засновників ТОВ. Його неповнолітній син після прийняття спадщини виходить із складу засновників (з виплатою його частки). Які нюанси оподаткування будуть у цій ситуації? Чи відображають операцію у формі № 1ДФ? Чи потрібно учаснику подавати декларацію за підсумками року?

Спершу відокремимо зерна від плевел. Що мається на увазі? Не потрібно змішувати спадкування та продаж інвестактиву. Розбираємося.

Спадщина у вигляді корпоративних прав, одержана від фізособи першого ступеня споріднення (батько-син), обкладається ПДФО за ставкою 0 %. Те саме стосується й ВЗ (див. консультацію в категорії 132.02 БЗ). При цьому спадкоємець не зобов’язаний декларувати таку спадщину ( абзац другий п. 174.3 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ), консультація в категорії 103.04 БЗ). Ні про який ЄСВ тут не йдеться. Адже дохід виник унаслідок відносин між звичайними фізособами.

Отже, підприємства як податкового агента питання спадкування взагалі не стосуються. Єдине, з чим доведеться поморочитися, — це переоформлення на сина частки, що належала батьку (зрозуміло, це відбувається, якщо спадкоємець стає учасником ТОВ). Потрібно внести зміни до установчих документів і провести їх держреєстрацію.

А ось вихід учасника зі складу засновників — уже цікавіше. Річ у тім, що операція з повернення фізособі грошових коштів або майна (майнових прав), заздалегідь унесених нею до статутного капіталу (СК) емітента корпоративних прав, у зв’язку з його виходом з числа учасників емітента прирівняна до продажу інвестактиву ( п.п. 170.2.2 ПКУ). Але! Облік загального фінансового результату операцій з інвестактивами платник податку веде самостійно* ( п.п. 170.2.1 ПКУ). Звітним періодом для цілей оподаткування таких операцій є календарний рік.

Що це означає? При виплаті учаснику його частки підприємство не нараховує та не сплачує до бюджету ані ПДФО, ані ВЗ. Проте доведеться відобразити суму доходу від операції з повернення майна, раніше внесеного учасником до СК, у розд. I Податкового розрахунку за формою № 1ДФ. Для цього застосовують ознаку «112» (див. консультацію в категорії 103.25 БЗ). Між іншим,, до розд. II форми № 1ДФ суму такого доходу не вносять.

* Виняток передбачено для податкового агента — торговця цінними паперами. Але це не наша ситуація.

У свою чергу, учасник, який вибув, за результатами року, в якому ним отримано інвестдохід, зобов’язаний сам визначити інвестприбуток та розрахувати ПДФО і ВЗ. Інвестприбуток за цією операцією дорівнює різниці між сумою доходу (частиною вартості майна товариства, отриманою учасником при виході) і сумою витрат.

Зауважте: витрат на придбання успадкованого інвестактиву не було, тому в нашому випадку витрати дорівнюють нулю. Отже, інвестприбуток дорівнює сумі інвестдоходу.

Неповнолітній звільняється від подання декларації ( п.п. «а» п. 179.4 ПКУ). Звільнення працює за умови, що такий спадкоємець перебував на повному утриманні інших осіб станом на кінець звітного року. Декларацію за нього повинна буде подати матір або інший опікун/піклувальник. Строк — до 1 травня року, наступного за звітним. У нашому випадку граничний строк — 29.04.2016 р. Сплатити податок потрібно буде до 01.08.2016 р.

Увага! Інвестприбуток також підлягає обкладенню ВЗ. Очевидно, такі суми також зазначатимуться в декларації (однозначності в цьому питанні немає, зважаючи на відсутність нової форми, що відповідає чинним нормам ПКУ).

Як бачите, нічого складного в заплутаній, на перший погляд, ситуації немає.

засновник, частка, продаж, спадкування додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті