(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/9
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Вересень , 2015/№ 72

Ничто не вечно под луной… або Як підприємцеві змінити систему оподаткування

Зовсім скоро закінчується III квартал. А з ним зникає й останній шанс у поточному році, коли можна добровільно перейти з єдиноподатників у загальносистемники, і навпаки. Для того, щоб перехід пройшов як по маслу, ми підготували корисний довідник: що, куди, коли подавати, що купити, що платити, як працювати в «перехідний» період? І багато іншого. Зустрічайте!

Дата «Х» — 15.09.2015 р.

Насправді є чимало причин добровільно* змінити систему оподаткування. На спрощенці працювати простіше і дешевше, тому хто може з числа загальносистемників, той прагне перейти на єдиний податок.

* Про примусові переходи з ЄП на ЗС ми в цьому матеріалі говорити не будемо.

Водночас, єдиноподатники, які за три квартали встигли набрати «граничний» дохід (близький до максимально допустимого для них або близький до мільйона**), хочуть тимчасово припинити діяльність і зачекати до кінця року (зовсім не отримуючи доходу). А чекати вигідно на загальній системі, оскільки за відсутності доходу ані ЄСВ, ані ПДФО не сплачуються. Тому вони переходять (часто тимчасово) на загальну систему, відмовляючись від єдиного податку.

** Не перевищити мільйонний дохід важливо для тих спрощенців, які не хочуть зв’язуватися з РРО.

У будь-якому разі, усі «мігранти» повинні пам’ятати про те, що

заяву про застосування спрощенки слід подати не пізніше 15.09.2015 р., а про відмову — не пізніше 18.09.2015 р.

Якщо не встигнете до цих дат, то наступна можливість перейти з’явиться аж з нового року. Тож покваптеся!

Важливо! Якщо у 2015 році ви вже переходили зі спрощеної системи на загальну або здійснили подвійний перехід «загальна — спрощенка — загальна», то вдруге за рік повернутися на спрощенку податківців вам не дозволять. Це заборонено п.п. 298.1.4 ПКУ. Тут уже доведеться почекати ще один квартал і стати спрощенцем з нового, 2016 року.

Хто може стати спрощенцем

Якщо ви вирішили стати єдиноподатником, то спочатку визначтеся, в якій групі працювати. Основні умови та обмеження за групами спрощенців наведемо на рис. 1 — 3:

Рис. 1. Умови роботи єдиноподатників у групі 1

Рис. 2. Умови роботи єдиноподатників у групі 2

Рис. 3. Умови роботи єдиноподатників у групі 3

Як стати спрощенцем?

Алгоритм переходу ЗС → ЄП

Як стати загальносистемником?

Алгоритм переходу ЄП → ЗС

Перехідні операції

Таблиця 1. ЄП (без ПДВ) → 01.10.2015 р. → ЗС (з ПДВ)

Операція на ЗС

Наслідки для обліку доходів і витрат

ПДВ-наслідки*

1

2

3

Отримано оплату за товар, відвантажений до 01.10.2015 р.

Оплата включається до доходів (графа 2 Книги ОДВ). Закупівельна вартість товару йде у витрати (графа 6 Книги ОДВ), незважаючи на те, що ці витрати були понесено в період роботи на ЄП. Податківці з цим не сперечаються (категорія 104.05 БЗ).

Важливо! Щоб урахувати витрати, обов’язково мати платіжний документ, що підтверджує факт купівлі товарів

Податкове зобов’язання (ПЗ) і податковий кредит (ПК) з ПДВ не виникають, оскільки має місце друга подія (завершальна операція), а отже, об’єкт оподаткування відсутній.

З цим погоджуються й податківці (категорія 101.06 БЗ)

Відвантажено товар, оплата за який надійшла до 01.10.2015 р.

Дохід не виникає. Витрати теж відобразити не можна, оскільки немає пов’язаного з ними доходу

Отримано товар, сплачений до 01.10.2015 р.

Ніяк не відобразиться на величині витрат і доходу.

Але вартість цього товару можна буде включити до витрат пізніше (див. наступний пункт).

Урахуйте! Якщо товар було продано ще в період роботи на ЄП (під «проданим» розуміється отримання оплати за нього), то поставити у витрати його закупівельну вартість уже ніяк не вийде

Оплачено постачальнику товар, отриманий на склад до 01.10.2015 р.

Продано товар, куплений до 01.10.2015 р. (і відвантаження покупцеві, і оплата від нього відбулися після 01.10.2015 р.)

Отримана від покупця оплата йде в дохід.

Після отримання оплати закупівельну вартість товару можна включити до витрат (графа 6 Книги ОДВ). Щоправда, для цього обов’язковий документ, що підтверджує витрати на закупівлю цього товару

Оскільки обидві події (і відвантаження товару, і отримання оплати за нього) відбуваються після того, як підприємець зареєструвався платником ПДВ, доведеться нарахувати ПЗ при продажу товару.

А ось ПК відобразити не можна, оскільки на момент купівлі товару підприємець ще не був платником ПДВ**

* Якщо підприємець був платником ПДВ на ЄП і залишився ним на ЗС, зміна системи оподаткування ніяк не відобразиться на ПДВ-обліку. Зрозуміло, нічого не зміниться і в тому випадку, якщо він не був платником ПДВ і не став ним.

** Виходом могли б бути такі дії, зроблені до переходу на ЗС і до реєстрації як платника ПДВ: повернення товарів постачальнику, а потім (уже після ПДВ-реєстрації) їх повторне придбання (зрозуміло, з правом на ПК), і подальший продаж покупцям.

Таблиця 2. ЗС → 01.10.2015 р. → ЄП

Операція на ЄП

Наслідки для обліку доходів і витрат

1

2

Отримано оплату за товар, відвантажений до 01.10.2015 р.

Дохід записуємо у графу 2 Книги УД(Р).

Облік витрат єдиноподатники не ведуть, крім платників ПДВ. Але навіть вони в цій ситуації витрати на закупівлю товару не відображають.

Утім, сума витрат ніяк не впливає на оподаткування спрощенця, так що це неважливо

Відвантажено товар, оплата за який надійшла до 01.10.2015 р.

Дохід не виникає ( п.п. 6 п. 292.11 ПКУ). Витрат теж немає

Отримано товар, оплачений до 01.10.2015 р.

Ніяк не відобразиться на величині витрат і доходу

Оплачено постачальнику товар, отриманий на склад до 01.10.2015 р.

Єдиноподатники, які не є платниками ПДВ, не відображають ані дохід, ані витрати.

Платники ПДВ можуть записати цю суму у графу 3 Книги ОДВ. Утім, ця сума ніяк не впливає на оподаткування спрощенця

Продано товар, куплений до 01.10.2015 р. (і відвантаження покупцю, і оплата від нього відбулися після 01.10.2015 р.)

Дохід записуємо у графу 2 Книги УД(Р).

Витрати не відображаємо

Таблиця 3. ПДВ-наслідки при переході з ЗС (з ПДВ) на ЄП (без ПДВ)

Операція на ЄП

ПДВ-наслідки

Отримано оплату за товар, відвантажений до 01.10.2015 р.

ПЗ і ПК не відображаються, оскільки підприємець уже знятий з ПДВ-реєстрації.

Водночас, за першою подією (що відбулася ще на ЗС з ПДВ) свого часу були нараховані ПЗ або ПК. Що стосується ПЗ, то з ним нічого робити не потрібно. А ось ПК «видаляється» до анулювання ПДВ-реєстрації (про це див. нижче)

Відвантажено товар, оплата за який надійшла до 01.10.2015 р.

Отримано товар, оплачений до 01.10.2015 р.

Оплачено постачальнику товар, отриманий на склад до 01.10.2015 р.

Товарні залишки, за якими було відображено ПК до 01.10.2015 р.

Згідно з п. 184.7 ПКУ, при анулюванні ПДВ-реєстрації необхідно нарахувати ПЗ з ПДВ на товарні залишки, за якими раніше було відображено ПК, — виходячи зі звичайних цін.

Крім того, податківці вважають, що ПЗ потрібно нарахувати і на дебіторську заборгованість (тобто на товари оплачені, але ще не отримані на момент анулювання ПДВ-реєстрації) — категорія 101.01.05 БЗ. І хоча ця вимога не безперечна, але, щоб уникнути дебатів з контролерами, краще їх послухати.

Усі податкові накладні в останньому періоді краще складати до 15.09.2015 р., а реєструвати — до 30.09.2015 р. ( п. 201.10 ПКУ)

Помилки з ПДВ

Якщо ви виявите помилку з ПДВ уже після анулювання ПДВ-реєстрації, то самостійно її виправити (подати уточнюючий розрахунок) не зможете — податківці проти (категорія 101.28 БЗ)

підприємець, єдиноподатник, загальносистемник додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті