Не податковим обліком єдиним... або Виправлення ПДВ-помилок у бухобліку

В обраному У обране
Друк
Свіріденко Алла, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Квітень, 2016/№ 28
Бухгалтерський і податковий облік, як правило, йдуть «пліч-о-пліч». Тому, виявивши та виправивши ПДВ-помилку в податковому обліку, наступне, про що вам, швидше за все, доведеться подумати — як зробити те ж саме в обліку бухгалтерському. Тому давайте разом з вами розберемося: як правильно результати самовиправлення з ПДВ показати в бухобліку.

Порядок виправлення ПДВ-помилок у бухгалтерському обліку залежить від двох важливих факторів:

— від періоду здійснення та виявлення помилки (тобто чи зачіпає помилка минулі роки або ж сталася в поточному році);

— від впливу суми помилки на величину бухгалтерських доходів або витрат підприємства і, отже, на суму нерозподіленого прибутку підприємства (непокритих збитків).

А тепер давайте про все по порядку.

Найпростіший випадок, якщо момент здійснення ПДВ-помилки і момент її виправлення припадають на один і той самий звітний рік. Бухгалтерські записи щодо виправлення ПДВ-помилки в такій ситуації роблять на тих самих рахунках обліку, за якими первісно були або мали бути відображені суми нарахованого податку. Причому залежно від «знака» помилки:

— донарахування податку показують додатковою прямою проводкою;

— зменшення податку відображають методом «червоне сторно».

Дещо складніше в тому випадку, якщо момент здійснення помилки та момент її виправлення припадають на різні звітні роки. Тут уже нам доведеться додатково визначатися з тим, чи вплинула сума помилки на бухгалтерські доходи або витрати минулих років, а отже, на показник нерозподіленого прибутку (непокритих збитків).

Так, якщо ПДВ-помилка на суму бухгалтерських доходів (витрат) не впливає (а це відбувається в тому випадку, якщо нарахування ПДВ не проходить через витратні рахунки), то в місяці виявлення помилки можна діяти так, як описано вище: донарахування податку показувати прямою проводкою — записами за відповідними рахунками бухгалтерського обліку, а зменшення — методом «червоне сторно».

При виявленні «бухвитратних» і «бухдоходних» помилок минулого року потрібно пригадати вимоги п. 4 П(С)БО 6. У ньому зазначено, що виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів за попередній рік (якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), тобто дебет/кредит рахунка 44 «Нерозподілений прибуток (непокриті збитки)».

Якщо помилка вплинула на фінрезультат, то треба перерахувати й податок на прибуток: або донарахувати проводкою Дт 44 — Кт 641/НП «Розрахунки за податками/податок на прибуток», або зняти зайве проводкою Дт 641/НП — Кт 44.

Підставою для виправлення записів у бухобліку буде бухгалтерська довідка, в якій бухгалтеру потрібно зазначити причину виникнення помилки, зробити необхідні розрахунки, а також визначити, які рахунки бухгалтерського обліку необхідно відкоригувати. Ви, звичайно, знаєте, що типова форма бухдовідки у нас не встановлена, тому ви можете скласти її в довільній формі. Головне, про що не можна забувати, — ваша довідка повинна містити всі реквізити, обов’язкові для первинних документів згідно зі ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV (ср. 025069200). Приклади бухдовідок, що виправляють бухпомилки, див. у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 42, с. 31; № 68, с. 27.

Згідно з вимогами п. 5 П(С)БО 6* при виправленні минулорічних помилок необхідно переписати правильно минулорічну фінзвітність.

* П(С)БО 6 — Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок та зміни у фінансових звітах», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 р. № 137.

Як показує практика, податківцям і статистиці достатньо інформації у фінзвітності поточного року: коригування показників на початок року, за аналогічний період минулого з відповідними примітками (детальніше про це читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 42, с. 30; № 68, с. 26). Крім того, майте на увазі! Якщо в результаті помилки бухгалтера «постраждав» бюджет (були занижені податкові ПДВ-зобов’язання або завищена сума отриманого бюджетного відшкодування з ПДВ), то окрім основної суми помилки в бухобліку доведеться відображати:

— суму 3 %-го самоштрафу;

— пеню (якщо ви не встигли самовиправитися за 90 календарних днів, виділених на це п. 129.9 ПКУ).

Зробити це нам допоможе П(С)БО 16 та Інструкція № 291.

Так, згідно з правилами п. 20 П(С)БО 16 визнані штрафи, пеня включаються до складу інших операційних витрат підприємства. У свою чергу, Інструкція № 291 конкретизує, що такі суми відображають за дебетом субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки».

А тепер давайте наведемо приклади найбільш поширених ПДВ-помилок і порядок їх виправлення у вигляді звичних бухгалтеру записів (див. таблицю нижче).

Виправлення ПДВ-помилок у бухгалтерському обліку

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дт

Кт

Виправлення основної суми помилки

1

Донараховано помилково не відображену раніше суму податкового кредиту з ПДВ

644/1

631

641/ПДВ

644/1

2

Зменшено суму надміру нарахованого податкового кредиту з ПДВ (методом «червоне сторно»)

644/1

631

641/ПДВ

644/1

3

Виявлено та виправлено помилки поточного року:

— донараховано «компенсаційні» ПЗ за запасами/товарами/роботами/послугами/необоротними активами (які первісно купувалися для оподатковуваної діяльності) у складі бухгалтерських витрат

949

641/ПДВ

— донараховано ПЗ за фактом перевищення собівартості проданих товарів/продукції/робіт/послуг/необоротних активів над ціною їх продажу

— донараховано ПЗ з ПДВ при псуванні, ліквідації та безоплатній передачі ТМЦ та основних засобів

949, 976

4

Донараховано ПДВ, занижений у поточному році

701, 702, 703, 712

641/ПДВ

Наприклад, такою кореспонденцією виправляють помилки, пов’язані з ненарахуванням податку або застосуванням нижчої ставки (наприклад, операція оподатковується за ставкою 20 %, а ми застосували 0 %, 7 % або порахували її неоподатковуваною).

5

Списано суму ПДВ, надміру нараховану в поточному році (методом «червоне сторно»)

701, 702, 703, 712

641/ПДВ

6

Виявлено та виправлено помилки минулих років:

— донараховано «компенсаційні» ПЗ за запасами/товарами/роботами/послугами/необоротними активами (які первісно купувалися для оподатковуваної діяльності)

44

641/ПДВ

— донараховано ПЗ за фактом перевищення собівартості проданих товарів/продукції/робіт/послуг/необоротних активів над ціною їх продажу

— донараховано ПЗ з ПДВ при псуванні, ліквідації та безоплатній передачі ТМЦ та основних засобів

— зменшено податок на прибуток

641/ПНП

44

Нарахування 3-відсоткового самоштрафу та пені

1

Нараховано 3 %-й самоштраф та пеню (якщо не вписалися в 90 календарних днів, що дають право на самовиправлення без пені)

948

641/ПДВ

Насамкінець хочеться сказати, що у своїй статті ми показали порядок виправлення найпоширеніших ПДВ-помилок. Практика нерідко ставить перед нами більш різноманітні та специфічні проблеми. Тому, якщо ви в своїй діяльності зіткнулися з цікавою та незрозумілою для вас ситуацією, пишіть нам і ми постараємося відповісти на всі запитання, що вас турбують.

висновки

  • Усі ПДВ-помилки поточного року, а також минулорічні помилки, що не впливають на суму бухгалтерських доходів і витрат, виправляють записами за тими рахунками, на яких спочатку були або мали бути відображені суми нарахованого податку.

  • «Бухдоходні» та «бухвитратні» ПДВ-помилки минулих років виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

  • Суму 3-відсоткового самоштрафу та пені в бухгалтерському обліку включають до складу інших операційних витрат і відображають на субрахунку 948.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити