(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/9
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Квітень , 2016/№ 30

Орендодавець і орендатор: «бермудський двокутник» для спецводоренти

У попередній статті ми розглядали загальні принципи оподаткування спецводорентою. У цій статті приділимо особливу увагу тій ситуації, коли має місце спецводокористування у «спайці» з орендними відносинами. Які особливості оподаткування будуть у цьому випадку? Давайте розберемося!

Із попередньої статті ви вже знаєте, що платниками спецводоренти є водокористувачі, які здійснюють спеціальне використання води. За винятком тих, хто використовує воду виключно на власні санітарно-гігієнічні та питні потреби та/або використовує воду, за яку спецводорента не сплачується ( п. 255.4 ПКУ).

Здавалося б, усе зрозуміло. Але це тоді, коли водокористувач використовує воду у власному приміщенні і сам здійснює забір води з водних об’єктів (первинний водокористувач) або має власний договір на поставку води (вторинний водокористувач).

А якщо спецводокористування здійснює орендар? Причому здійснює для своєї господарської діяльності, але в приміщенні, яке належить орендодавцеві? Саме тут і виникають певні запитання. Що ж, давайте разом їх знімати...

Хто водокористувач?

«Спецводорентна» ст. 255 ПКУ говорить нам про те, що платником спецводоренти є водокористувач (первинний або вторинний). Відтак, у випадку коли мають місце «орендні» стосунки, слід визначити, хто власне є водокористувачем у розумінні ВКУ і ст. 255 ПКУ.

Ми вже знаємо, що водокористувачем є той суб’єкт господарювання, який має: (1) або дозвіл на спецводокористування, (2) або договір на поставку води. Відтак, аби визначити, хто в «орендних» відносинах є платником спецводоренти, потрібно поставити ключове запитання:

хто має договір із постачальником на поставку води у приміщення, що є об’єктом оренди?

Якщо такий договір є лише в орендодавця, то тільки орендодавець і є водокористувачем. Відповідно, уся морока з розрахунком, поданням звітності і сплатою спецводоренти лягає на його плечі.

Натомість якщо у орендаря є окремий договір на поставку води — фактично йдеться про двох окремих водокористувачів. Відтак, діють загальні принципи оподаткування спецводорентою. Тобто окремо для орендодавця і орендаря визначаються: (1) обсяг використаної води; (2) напрям використання води; (3) сума податкових зобов’язань зі спецводоренти, яку належить сплатити.

Оскільки з другою ситуацією все більш-менш зрозуміло, зупинимося на першій. Цебто коли орендар не укладає окремий договір на поставку води і за всю використану воду має «віддуватися» орендодавець.

У БЗ, підкатегорія 121.01 міститься кілька консультацій, які висвітлюють питання того, хто є платником спецводоренти у випадку «орендних» відносин. Ключовим у відповіді на це запитання податківці також вважають, чи було укладено орендарем окремий договір на поставку води. Спробуємо резюмувати зазначені консультації у таблиці на с.9.

№ з/п

Ситуація

Чи є платником спецводоренти?

орендодавець

орендар

Орендар не має окремого договору на поставку води

1

Вода використовується і орендодавцем, і орендарем виключно для задоволення власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

2

Вода використовується:

а) орендодавцем — виключно для задоволення власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення;

б) орендарем — для задоволення як власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення, так і для виробничих цілей

Є платником

(за весь обсяг води, в тому числі використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

3

Вода використовується:

а) орендодавцем — для задоволення як власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення, так і для виробничих цілей;

б) орендарем — незалежно від того, як використовується

Є платником

(за весь обсяг води, в тому числі використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Якщо орендар має окремий договір на поставку води — орендодавець за використану ним воду спецводоренту не сплачує. А орендар — сплачуватиме її, якщо використовуватиме воду на інші цілі, ніж санітарно-гігієнічні та питні.

Отже, загальний принцип, який використовують податківці, зрозумілий.

Орендодавець — бюджетна установа

Принцип фактично мало чим відрізняється від загального. Хіба що треба трохи інакше розставити акценти. Загальна норма п. 255.1 ПКУ виключає бюд­жетні установи з кола платників спецводоренти. Але далі конкретизується: якщо бюджетні установи використовують воду у господарській діяльності для отримання доходу — вони є платниками спецводоренти на загальних підставах ( п.п. 255.11.12 ПКУ).

Відтак, у цьому випадку треба дивитися перш за все на те, чи використовується вода у господарській діяльності з метою отримання доходу. Тут знову ж таки, якщо орендодавець не уклав окремий договір на поставку води. Якщо уклав — він вже сам буде розбиратися зі спецводорентою. В такому випадку бюджетна установа — орендодавець вільна від сплати спецводоренти за воду, використану орендарем. Якщо ж орендар окремого договору на поставку води не має — сплачувати за нього спецводоренту (у разі потреби) буде орендодавець. Зазначений принцип викладено податківцями у спеціальній консультації із БЗ, підкатегорія 121.01. Для того, аби краще його усвідомити, поглянемо на наступну табл.

№ з/п

Ситуація

Чи є платником спецводоренти?

орендодавець

орендар

ОРЕНДАР НЕ МАЄ ОКРЕМОГО ДОГОВОРУ НА ПОСТАВКУ ВОДИ

Орендар є бюджетною установою

1

Вода не використовується ані орендодавцем, ані орендарем для господарської діяльності, направленої на отримання доходу

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

2

Вода використовується:

а) орендодавцем — виключно для «недохідної» діяльності;

б) орендарем — для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу

Є платником

(за обсяг води, фактично використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

3

Вода використовується:

а) орендодавцем — для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу;

б) орендарем — виключно для «недохідної» діяльності

Є платником

(за весь обсяг води, в тому числі використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Орендар не є бюджетною установою

4

Вода використовується:

а) орендодавцем — виключно для «недохідної» діяльності;

б) орендарем — виключно для задоволення власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

5

Вода використовується:

а) орендодавцем — виключно для «недохідної» діяльності;

б) для задоволення як власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення, так і для виробничих цілей

Є платником

(за обсяг води, фактично використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

6

Вода використовується:

а) орендодавцем — для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу;

б) виключно для задоволення власних санітарно-гігієнічних потреб та/або потреб населення

Є платником

(за весь обсяг води, в тому числі використаної орендарем)

Не є платником

(за весь обсяг використаної води)

Якщо ж орендар має окремий договір на поставку води, то він є окремим водокористувачем. І якщо він — бюджетна установа, то він буде платником спецводоренти тоді, коли використовуватиме воду у «дохідній» діяльності. Якщо ж орендар — небюджетна установа, то він буде платником спецводоренти у разі використання води на будь-які інші потреби, крім санітарно-гігієнічних та питних.

У будь-якому разі, якщо у орендаря окремий договір на поставку води — орендодавець за використану орендарем воду спецводоренту не платить.

Орендодавець — фізична особа

Припустимо тепер, що суб’єкт господарювання орендував приміщення у фізичної особи. І в ньому використовує воду для виробничих цілей.

У цій ситуації знову ж таки все «впирається» у те, чи уклав орендар окремий договір на поставку води з постачальником. Якщо так — орендар буде сплачувати спецводоренту за фактично використані ним обсяги води (як окремий водокористувач). Якщо ж договір укладений не був — орендодавець не стає платником, а орендар — тим більше (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 121.01).

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
спецводокористування, рента додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті