Спрощенець «одоходив» нерезидента: подай декларацію з податку на прибуток!

В обраному У обране
Друк
Дзюба Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Квітень, 2016/№ 33

висновок документа


Сплативши дохід нерезиденту, єдиноподатник групи 4 за підсумками звітного періоду, в якому здійснено такі виплати (рік), має подати до податкового органу декларацію з податку на прибуток із заповненими ряд. 23 — 25 і додатком ПН у строки, установлені для річного звітного періоду

Ще в минулому році податківці закидали вудку в цьому напрямку, пояснюючи, що при виплаті доходу нерезидентам спрощенці повинні за підсумками року подати декларацію з податку на прибуток і Розрахунок (звіт) податкових зобов’язань нерезидентів…, тобто додаток ПН (див. БЗ 102.18; консультація втратила чинність з 01.01.2016 р.).

Проте те, що ця позиція податківців не настільки однозначна, ми попереджали ще в період декларування податку на прибуток за 2015 рік (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 8, с. 14).

Ми не сперечаємося, що згідно з п. 141.4.2 ПКУ резидент, який здійснює на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату доходу з джерелом з України, отриманого від провадження госпдіяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в іноземній валюті), повинен:

(1) утримувати податок з доходів, прописаних у п.п. 141.4.1 ПКУ, за ставкою 15 % за їх рахунок;

(2) сплачувати до бюджету під час їх виплати.

Проте з 01.01.2015 р. суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, визначену гл. 1 розд. XIV цього Кодексу (а до них належать у тому числі і єдиноподатники групи 4), не є резидентами для цілей застосування правил оподаткування доходів нерезидентів, прописаних у розд. III цього Кодексу (див. п.п. 133.1.1 ПКУ, на який посилається визначення терміна «резидент» з п.п. 14.1.213 ПКУ). Тому ані утримувати та сплачувати до бюджету 15 % з виплачених доходів нерезиденту, ані тим більше подавати декларацію з податку на прибуток з додатком ПН вони не повинні.

Проте, податківці, судячи з усього, «не бачать» цього винятку і продовжують гнути свою «стару» і неактуальну позицію й зараз. І, як бачимо, вимагають від єдиноподатників групи 4 не тільки утримати та сплатити податок з доходів, виплачених нерезидентам, а й відзвітувати за роком про таку сплату.

Міжрічні звітні періоди (квартал, півріччя і дев’ять місяців) не враховуються (!), тому до кінця звітного 2016 року все ж є надія на їх прозріння.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити