(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 69
 • № 67-68
 • № 66
 • № 65
 • № 64
 • № 63
 • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
1/19
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2016/№ 61

Компенсація комунальних — таки оподатковуємо?

http://tinyurl.com/y5jdvw49

висновок документа


Операція з постачання послуг оренди нерухомого майна обкладається ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 % без виключення з її складу будь-яких складових частин її вартості (у тому числі вартості комунальних послуг)

Ось знову податківці говорять про компенсацію комунальних витрат орендодавцю. І, схоже, знову визнають її складовою частиною орендної операції, яку потрібно обкладати ПДВ у загальновстановленому порядку.

Але чи можна розцінювати висновок сьогоднішнього листа як перегляд гучної позиції, викладеної в листі ДФСУ від 19.04.2016 р. № 8813/6/99-99-19-03-02-15 (далі — лист № 8813)? Нагадаємо, тоді фіскали заявили, що компенсація комунальних витрат орендодавцю — неоподатковувана операція. А звідси — відсутність права на податковий кредит на її суму в орендаря і необхідність нарахувати зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ в орендодавця (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 41, с. 5). Або лист, що коментується сьогодні, просто невелике уточнення цієї позиції? На жаль, однозначна відповідь на ці запитання із сьогоднішнього листа зовсім не випливає.

Адже в ньому податківці, відштовхуючись від бухгалтерських правил, доводять, що вартість комунальних послуг, що відшкодовується орендодавцю, уключається до виробничої собівартості орендної послуги. І на підставі цього роблять висновок, що виключати їх з бази оподаткування такої послуги підстав немає. А потім додають: у разі, якщо між орендодавцем і орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації витрат, що не включаються орендодавцем до складу орендної плати, а підлягають окремій оплаті, зокрема, за спожиті орендарем комунальні послуги та електроенергію, земельний податок, податок на нерухоме майно, то суми коштів, сплачені за такими договорами, не включаються орендодавцем до бази оподаткування послуги з оренди нерухомого майна, оскільки є окремими самостійними операціями. Але якими: оподатковуваними чи неоподатковуваними вважаються такі окремі самостійні операції, податківці, на жаль, не уточнюють.

Саме тому незрозуміло, чи говорять вони про те, що компенсація комунальних витрат обкладається ПДВ незалежно від того, яким чином оформлено її надання: якщо вона передбачена в орендному договорі — уключається до бази оподаткування орендної послуги, а якщо за нею укладено окремий договір — є окремою оподатковуваною операцією. Чи то натякають, що компенсація підпадає під оподаткування тільки в тому випадку, якщо вона включена до собівартості орендної послуги. А якщо вона передбачена окремим договором і оплачується окремо, то слід застосовувати висновки листа № 8813.

Ми переконані в тому, що незалежно від способу оформлення компенсація комунальних витрат повинна обкладатися ПДВ. Адже навіть якщо розглядати її як окрему операцію, вона цілком підпадає під визначення постачання послуг, наведене в п.п. 14.1.185 ПКУ. А отже, орендодавець повинен нарахувати на її вартість податкові зобов’язання, а орендар має право на податковий кредит.

Підсумовуючи зазначене, зауважимо: очевидно, що поява листа, що коментується, — реакція на резонанс, викликаний листом № 8813. Шкода тільки, що ясності в питання ПДВ-обкладення компенсації комунальних послуг він уніс небагато. Але ми сподіваємося, що це тільки перший крок, зроблений податківцями на шляху відступу від позиції, зайнятої в листі № 8813. І далі від них будуть більш виразні роз’яснення.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
комунальні послуги, компенсація, оренда додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті