(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 40
  • № 39
  • № 38
  • № 37
  • № 35-36
  • № 34
  • № 33
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 41

Компенсація комунальних витрат — без ПДВ?

висновок документа


Компенсація витрат за спожиті орендарем комунальні послуги та електроенергію — не об’єкт обкладення ПДВ. При цьому, якщо орендодавець сформував ПК при їх придбанні, він повинен нарахувати ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ

Висновок листа стосується всіх платників ПДВ, а не тільки бюджетних установ.

Ось такий розворот на 180 градусів продемонстрували податківці. На думку ДФСУ, вартість комунальних витрат та електроенергії, що не включається до орендної плати та відшкодовується орендодавцю окремо, не обкладається ПДВ тому що… (увага!) орендодавець не поставляє комунальні послуги.

Не секрет, що досі податківці сповідали зовсім іншу позицію обкладення «орендно-компенсаційних» виплат. Причому, їх отримання і раніше не вважалося оплатою за надану орендодавцем комунальну послугу. Їх визнавали складовою частиною орендної операції і включали до бази її оподаткування. Обґрунтування цьому знаходимо в абзаці шостому п. 188.1 ПКУ. Ним же встановлено виняток. Стосується він орендодавців — бюджетних установ. Згідно з цим пунктом суми відшкодування витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на компослуги та на енергоносії, що надійшли «бюджетнику», до бази обкладення ПДВ не включаються. Раніше податківці стверджували: якщо орендодавець — не бюджетник, то кошти, отримані від орендаря як компенсація будь-яких витрат, передбачених договором оренди, уключаються до бази обкладення ПДВ орендодавця і обкладаються ПДВ у загальному порядку (листи ДФСУ від 29.10.2015 р. № 23008/6/99-99-19-03-02-15, від 09.09.2014 р. № 3120/6/99-99-19-02-02-15).

Така позиція близька і нам. Компенсацію комунальних витрат, понесених орендарем, не можна розглядати як окрему необ’єктну операцію, навіть якщо вартість таких витрат в орендну плату не входить і відшкодовується окремо. Тому, на наш погляд, варіант оформлення на оподатковуваність «орендно-компенсаційної» суми не впливає. Погодьтеся, навіщо виключати цю компенсацію з бази оподаткування для бюджетників, якщо подібна операція (як тепер стверджує ДФСУ) у принципі не об’єкт оподаткування. До речі, розглядаючи подібні транзитні суми як необ’єктні, можна зайти дуже далеко (адже наша ситуація мало відрізняється від будь-якого посередництва при придбанні послуг). Колишню позицію податківців підтримували й суди (див., наприклад, постанову Львівського апеляційного госпсуду від 25.06.2015 р. у справі № 914/201/15*).

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46039338.

Як розцінювати сьогоднішню консультацію? Чи можна з нею погодитися? Чи є вона лояльною? Ми з нею не згодні і лояльною її не вважаємо. Адже в результаті орендар позбавлений права на ПК. Однак орендодавцю нарахувати ПЗ частенько все одно доведеться, оскільки більшість постачальників комунальних послуг — платники ПДВ.

До того ж БЗ у категорії 101.02 і сьогодні містить роз’яснення, що підтверджує колишню «оподатковувану» позицію податківців. Тому бажаючим застосувати поради листа, що коментується, на практиці радимо отримати індивідуальну податкову консультацію (утім, тоді доведеться виправляти старі періоди, у тому числі з податку на прибуток). А ось тим, кому сьогоднішній висновок податківців не до душі, наявна суперечність дає підстави відстояти свою позицію, посилаючись на презумцію правомірності ( п.п. 4.1.4, п. 56.21 ПКУ). На неї ж можуть посилатися і платники, які захищають своє право на податковий кредит.

комунальні витрати, компенсація, ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ми сподіваємося, що ця стаття була для Вас корисною.

Щоб отримати можливість читати журнал «Податки та бухгалтерський облік» повністю в будь-який час і з будь-якого носія, просто оформіть передплату на видання!

 

Передплата на «Податки та бухгалтерський облік» це:

  • доступ до всіх номерів журналу та фахової літератури в будь-який час
  • читання журналу з будь-яких електронних носіїв
  • можливість обговорювати і ставити запитання експертам редакції абсолютно безкоштовно.

Передплатити «Податки та бухгалтерський облік»

Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті
 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до 3 email адрес: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.