БВ з ПДВ у рахунок податку на прибуток — можна чи зась?

В обраному У обране
Друк
Наталія Дзюба, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2016/№ 65
Лист ДФСУ від 25.05.2016 р. № 11353/6/99-99-15-03-02-15

висновок документа


У разі відсутності податкового боргу з ПДВ сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, може бути задекларована платником у рахунок сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток приватного підприємства. Причому навіть тих, які виникнуть у наступних періодах

Один зі шляхів отримання платником суми бюджетного відшкодування (БВ) з ПДВ — її зарахування в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника за іншими платежами, що сплачуються до держбюджету (п. 200.12 ПКУ). У декларації з ПДВ сума такого БВ відображається в рядку 20.2.2, а також у першій частині додатка Д4 розшифровується її спрямування за відповідними платежами (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 55, с. 14).

Як випливає з листа, що коментується, ДФСУ абсолютно не проти зарахування суми БВ з ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань з податку на прибуток, які можуть виникнути у приватного підприємства. Адже податок на прибуток належить до загальнодержавних податків (п.п. 9.1.1 ПКУ) і перелічений у складі платежів, що формують доходи загального фонду Державного бюджету України (п.п. 2 ч. 2 ст. 29 БКУ).

Додамо, що для цього потрібно тільки правильно у гр. 2 «розподільно-інформаційної» таблиці додатка Д4 зазначити код відповідного платежу (див. наприклад, лист ГУ ДФС у м. Києві від 03.06.2016 р. № 12305/10/26-15-12-02-14).

На підтримку цього підходу можна взяти консультацію податківців у відповідь на запитання, про те, куди можна спрямувати БВ, заявлене в ряд. 20.2.2 декларації з ПДВ (див. підкатегорію 101.20 БЗ). Так-от, у ній чітко зазначено, що з метою визначення платежів, що зараховуються до Держбюджету України, необхідно користуватися ст. 29 БКУ. Виняток тільки ті платежі — доходи бюджетів, які згідно зі ст. 64, 66, 69, 69l і 71 БКУ закріплені за місцевими бюджетами.

А оскільки податку на прибуток для недержпідприємств немає серед винятків, і він при цьому точно згаданий у ст. 29 БКУ, то чому б і не зарахувати його сумою БВ з ПДВ?

Проте деякі питання все ж таки є. Річ у тім, що у ст. 29 БКУ визначено: податок на прибуток підприємств та організацій, які перебувають у державній власності, зараховується до загального фонду Державного бюджету України в повному обсязі. А ось податок на прибуток, що сплачує решта підприємств, у тому числі й приватні, зараховується до загального фонду держбюджету в розмірі 90 %.

І податківці на місцях (див. лист ГУ ДФС в Харківській обл. від 13.07.2016 р. № 4009/10/20-40-12-02-16, а також консультацію ГУ ДФС у Сумській обл.*) чіпляються за цей аргумент, роблячи висновки, що суперечать позиції головного відомства. На їх думку, сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, може бути зарахована в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з податку на прибуток лише підприємствами державної власності.

* http://sumy.sfs.gov.ua/baner/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/69228.html

Проте, на наш погляд, заборона на зарахування приватним підприємствам їх суми БВ до рахунку грошових зобов’язань з податку на прибуток не законна. Адже левова частка платежу з податку на прибуток у недержавних підприємств усе одно надходить до державного бюджету. А умов про повне його зарахування в ПКУ немає.

Теги ПДВ
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити