(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
  • № 59
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
10/111
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2016/№ 66

Компенсацію земельного та «нерухомого» податків не обкладають ПДВ

Чи підлягає оподаткуванню ПДВ компенсація орендарем земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Пунктом 185.1 ст. 185 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

У той же час згідно з п.п. «а» п. 198.1 ст. 198 ПКУ право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Враховуючи вказані положення ПКУ, отримання компенсації за понесені витрати зі сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не може розцінюватись як операція з постачання послуг для цілей оподаткування ПДВ.

Таким чином, кошти, які надійшли у вигляді компенсації з оплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не включаються до бази оподаткування та не оподатковуються ПДВ.

За матеріалами підкатегорії 101.02 БЗ

коментар редакції

Компенсація податків на землю і нерухомість — ПДВ-об’єкт?

Доволі поширене запитання. Орендар, який орендує приміщення, компенсує орендодавцю земельний податок і податок на нерухомість. Виникає запитання: чи включається сума таких компенсацій до бази обкладення ПДВ у орендодавця?

Податківці відповідають: не включається. Аргумент простий — компенсація не є постачанням послуг у розумінні п.п. 14.1.185 ПКУ.

Проте слід сказати, що такого висновку податківці дійшли порівняно недавно — лише у 2016 році. Про це свідчать їх останні роз’яснення (див. листи ДФСУ від 04.05.2016 р. 10019/6/99-95-42-01-15, від 16.05.2016 р. 10641/6/99-95-42-01-15 і від 26.05.2016 р. 11489/6/99-95-42-01-15). Раніше ж податківці висловлювали протилежну думку (див., наприклад, лист ДФСУ від 29.10.2015 р. № 23008/6/99-99-19-03-02-15, лист ГУ ДФС у м. Києві від 02.10.2015 р. № 15108/10/26-15-15-01-09, консультації в підкатегорії 101.02 БЗ, що втратили чинність з 01.01.2016 р.).

Протягом багатьох років фіскали стверджували, що земельний податок є частиною оплати вартості послуг оренди, тому включається до об’єкта обкладення ПДВ. І тут було важко сперечатися. Адже згідно зі ст. 797 ЦКУ плата, що справляється з орендаря будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.

Щоправда, фіскали завжди робили виняток для орендодавців-бюджетників. Наприклад, у листі ДФСУ від 21.10.2015 р. № 22216/6/99-99-19-03-02-15 компенсація земельного податку таким одержувачам розцінювалася як складова витрат на утримання нерухомого майна, наданого в оренду. А ці суми не потрапляли до об’єкта оподаткування завдяки абзацу шостому п. 188.1 ПКУ.

Податок на нерухомість має не таку тривалу історію, але висновки податківців щодо нього до початку поточного року були аналогічними.

Тепер же не обкладати компенсацію земельного і «нерухомого» податків дозволили усім. Це той випадок, коли навіть нічим не мотивована зміна позиції податківців викликає приємні емоції. Однак рекомендуємо все ж «підтвердити» це роз’яснення в індивідуальному порядку. Оскільки інколи податківці висувають додаткові умови для не обкладення зазначеної компенсації ПДВ. Зокрема, у листі ДФСУ від 18.05.2016 р. № 10890/6/99-99-15-03-02-15 вони вимагають, щоб відшкодування земельного податку здійснювалося за окремим договором.

І ще зверніть увагу: консультація, що коментується, стосується тільки компенсації орендодавцю земельного податку та/або податку на нерухомість. Якщо йдеться про компенсацію орендної плати за землю (наприклад, у разі суборенди земель державної та комунальної власності), то її податківці вважають компенсацією за послугу і вимагають обкладати ПДВ в загальному порядку (див. лист ДФСУ від 19.02.2016 р. № 3678/6/99-95-42-01-16-01).

компенсація витрат додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті