(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 65
  • № 64
  • № 63
  • № 62
  • № 61
  • № 60
  • № 59
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
108/111
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2016/№ 66

Уточнюємо показники Декларації, відображені на підставі фінзвітності

Чи має право платник податку здійснити виправлення показників у рядках 01 та 02 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, які відображені на підставі показників фінансових звітів, що підлягають виправленню?

Відповідно до п. 46.2 ст. 46 ПКУ платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.

Абзацом першим п. 44.1 ст. 44 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 ПКУ).

Порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності визначено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.05.99 р. № 137, зі змінами та доповненнями (далі — П(С)БО 6).

Згідно з п. 4 П(С)БО 6 виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6).

Отже, у бухгалтерському обліку не передбачено подання уточнюючої звітності. Виправлення помилок попередніх періодів здійснюється у фінансовій звітності у звітному періоді шляхом коригування показників на початок такого звітного періоду.

При складанні Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р. № 897 (далі — Декларація), показники фінансової звітності відображаються у рядках 01 «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» та 02 «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності».

Таким чином, у разі виявлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів за попередній (звітний) період, що призвели до заниження/завищення показників, відображених у рядках 01 та 02 Декларації за такий звітний (податковий) період, платник податку на прибуток має право на підставі норми ст. 50 ПКУ здійснити уточнення показників Декларації як у складі звітної (звітної нової) Декларації за поточний звітний (податковий) період, так і в уточнюючій Декларації.

При цьому платник податків при поданні такої Декларації відповідно до п. 46.4 ст. 46 ПКУ має подати доповнення до такої уточнюючої Декларації, складене за довільною формою з поясненням допущених помилок, виявлених у фінансових звітах. Про цей факт платник зазначає у спеціально відведеному місці у такій Декларації.

За матеріалами підкатегорії 102.25 БЗ

коментар редакції

Виправлена фінзвітність — виправлення в Декларації?

Ситуація дуже поширена. Платник податку на прибуток помилився в обчисленні бухоблікового фінрезультату. Отже, об’єкт обкладення податком на прибуток у нього також обчислений неправильно. Виникає запитання: чи потрібно виправляти Декларацію, складену на підставі помилкової фінзвітності?

Податківці відповідають, що платник у цьому випадку має право уточнити свої податкові зобов’язання в порядку, передбаченому ст. 50 ПКУ. При цьому вони радять у спеціальному полі Декларації відповідно до норм п. 46.4 ПКУ в довільній формі пояснювати суть допущених помилок.

Проте тут слід звернути увагу на ще один момент. Разом з «прибутковою» Декларацією подано помилкову фінансову звітність (згідно з п. 46.2 ПКУ). У консультації, яка коментується, податківці заявили, що у бухобліку не передбачене подання уточнюючої звітності. Проте чи так це?

Згідно з п. 5 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» виправлення помилок вимагає повторного відображення порівняльної інформації у фінзвітності. Тож після внесення коригувань виправлену фінансову звітність потрібно подати до відповідного органу ДФС. Податківці самі так заявляють у консультації з підкатегорії 102.23.02 БЗ (див. с. 106). І тільки якщо показники фінансової звітності, яку було подано з Декларацією за уточнювані звітні (податкові) періоди, не підлягають виправленню, її не потрібно подавати повторно разом із звітною новою або з уточнюючою Декларацією.

Інакше кажучи, виправлену фінансову звітність слід подавати у тому разі, якщо помилка впливає як на «бухгалтерські», так і на «податкові» показники. Така ситуація можлива, коли у фінзвітності не врахована або помилково відображена певна операція і це вплинуло на фінрезультат (на підставі якого визначатиметься оподатковуваний прибуток).

Якщо ж «податкова» помилка на «бухгалтерські» показники не впливає (наприклад, йдеться про суто механічну помилку при складанні Декларації або при обчисленні різниць) — повторно фінансову звітність податківцям подавати не потрібно.

Детальніше про це читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 42.

декларація з податку на прибуток додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті