«Звідки виглядати, де тебе знайти?»: шукаємо працівника-інваліда

В обраному У обране
Друк
Наталя Білова, експерт з питань оплати праці
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2016/№ 67-68
Із попередньої статті (див. с. 5) ви вже знаєте, що працевлаштування інвалідів у межах установленого нормативу робочих місць — обов’язок роботодавця. Але чи повинен він самостійно шукати таких працівників, чи, може, йому достатньо оголосити відкрито про наявність вакантних «інвалідних» місць, та й по всьому? Давайте розбиратися у цьому важливому питанні разом!

На перший погляд може здатися, що під виконанням нормативу робочих місць розуміється зобов’язання підприємства самостійно вживати всіх заходів щодо працевлаштування інвалідів, інакше йому загрожує «покарання гривнею». А все тому, що в ч. 3 ст. 19 Закону № 875 зазначено: роботодавець зобов’язаний самостійно забезпечувати працевлаштування інвалідів на виділені або створені робочі місця в рахунок установлених нормативів.

Але це тільки на перший погляд. Дивіться самі.

Шукати чи не шукати: ось у чому питання

Виходячи з норм Закону № 875, роботодавець повинен створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів. Займатися пошуком таких громадян з метою їх працевлаштування — не його справа.

Так, у ч. 1 ст. 18 цього Закону зазначено, що право інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу забезпечується шляхом безпосереднього їх звернення на підприємства або до державної служби зайнятості. Тобто, щоб отримати роботу, інвалід сам повинен звернутися:

— або прямо на підприємство,

— або до державної служби зайнятості.

Від підприємства ж вимагається тільки (ч. 3 ст. 18 Закону № 875):

— виділяти і створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів;

— надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів (про наявність створених робочих місць і вакансії за ними);

— звітувати перед Фондом інвалідів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Бачите: серед перелічених обов’язків підприємства немає такого обов’язку, як пошук непрацевлаштованих інвалідів.

Пошуком відповідної роботи для цієї категорії працівників повинні займатися не сам потенційний роботодавець, а державна служба зайнятості

До речі, ч. 3 ст. 181 Закону № 875 прямо так і говорить.

Цікаво, як довести, що «інвалідне» робоче місце ви створили і готові були працевлаштувати на нього інваліда? Для цього достатньо:

1) видати наказ по підприємству про виділення і створення робочих місць для працевлаштування інвалідів і внести до штатного розпису (зарезервувати) посади (професії), на які планується працевлаштувати інвалідів;

2) подати до центру зайнятості звіт за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженою наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. № 316, зазначивши в його п. 4 розд. II, що на вакантну посаду потрібний інвалід.

Якщо є бажання, можете вжити ще й додаткових заходів для заповнення передбачених нормативом вакансій — звернутися з письмовим запитом до громадських організацій інвалідів, розмістити оголошення про «інвалідні» вакансії у ЗМІ та на інтернет-ресурсах.

А що Фонд інвалідів?

Ви виконали всі необхідні дії, передбачені Законом № 875 для працевлаштування інвалідів, — створили робочі місця і повідомили про це центр зайнятості, але ці місця так і залишилися незайнятими, оскільки центр зайнятості не направив до вас необхідну кількість інвалідів?

На наше глибоке переконання, жодні санкції за невиконання «інвалідного» нормативу у цьому випадку до вас застосовуватися не повинні. Чому? Усе просто.

Адміністративно-господарські санкції (далі — АГС) за робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті ними, сплата яких передбачена ст. 20 Закону № 875, є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв’язку із вчиненням правопорушення, а не податком, збором (обов’язковим платежем), що підлягає обов’язковій сплаті. Така господарсько-правова відповідальність у підприємств (підприємців) настає в разі, якщо вони не доведуть, що вжили всіх залежних від них заходів, щоб не допустити цього господарського правопорушення ( ч. 1 і 2 ст. 218 ГКУ).

Підтверджують це й суди (див., наприклад, постанови ВСУ від 26.06.2012 р. № 21-105а12 // «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 7, с. 39, від 02.04.2013 р. № 21-95а13 і від 16.04.2013 р. № 21-81а13, а також постанови ВАСУ від 08.07.2014 р. у справі № К/9991/79273/11 і від 21.08.2014 р. у справі № К/800/29264/14). Вони підкреслюють, що завдання роботодавця — створити робоче місце для інваліда, а підшукати та направити до нього такого працівника — справа центру зайнятості.

Чому справа дійшла до судів? Тому що Фонд інвалідів, на жаль, завжди вважав, що роботодавці повинні не просто повідомити держслужбу зайнятості про наявність вакантних «інвалідних» місць, а самі знайти і працевлаштувати у себе потрібну кількість інвалідів. Не виконав норматив — сплати АГС (див., наприклад, лист від 28.05.2013 р. № 1/6-175/09). А це ні багато ні мало половина (якщо працюють від 8 до 15 працівників) або ціла (15 працівників і більше) середньорічна зарплата працівника підприємства за кожне порожнє «інвалідне» робоче місце.

Тож будьте готові відстоювати свою правоту в суді. А допоможуть вам у цьому звіти за формою № 3-ПН з вакансіями для інвалідів (див. вище).

Насамкінець наллємо ще трохи бальзаму на душу: завдяки змінам, унесеним Законом № 5462 до ст. 19 Закону № 875, Фонд інвалідів з 09.12.2012 р. не має права проводити перевірки роботодавців щодо:

— реєстрації у Фонді;

— подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів;

— виконання нормативу робочих місць.

Це підтверджує і сам Фонд (див. лист від 24.05.2013 р. № 1/3-59/68).

Із зазначеної дати проводити такі перевірки уповноважені органи Держпраці

Роблять це вони відповідно до Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 02.07.2012 р. № 390. При цьому «трударі» не наділені правом контролювати нарахування та сплату роботодавцями АГС і пені.

висновки

  • Щоб отримати роботу, інвалід повинен сам звернутися або безпосередньо на підприємство, або до державної служби зайнятості.
  • Завдання роботодавця — створити робоче місце для інваліда, а підшукати та направити до нього такого працівника — справа центру зайнятості.
  • Якщо ви створили «інвалідні» робочі місця і повідомили про це держслужбу зайнятості, але вона не направила до вас необхідну кількість інвалідів, АГС за невиконання «інвалідного» нормативу до вас застосовуватися не повинні.
  • Фонд інвалідів не має права перевіряти виконання роботодавцями нормативу робочих місць.
Теги інваліди
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити