Виправляємо старі ПДВ-помилки в сільгоспників

В обраному У обране
Друк
Дзюба Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Грудень, 2016/№ 100

висновок документа


Виправляючи в сільгоспдекларації помилки минулих років, до суми донарахованих ПЗ слід застосовувати нові правила розрахунку і сплати, що діють у 2016 році:

— донарахований ПДВ у відповідних відсотках сплачувати до бюджету і на спецрахунок;

— відсотки визначати згідно з нормами п. 209.2 ПКУ, що діють на дату подання УР (тобто визначати донараховану суму ПДВ повидово)

У цьому листі «головні» податківці пояснили, як сільгосптоваровиробники — суб’єкти спецрежиму з ПДВ повинні виправляти старі помилки з ПДВ (зокрема, ПДВ-недоплати).

Нагадаємо: до 01.01.2016 р. у сільгоспспецрежимників ПДВ обчислювався узагальнено за всіма видами операцій і повністю йшов на спецрахунок.

З 01.01.2016 р. ПДВ обчислюється окремо за трьома видами сільгоспоперацій (зернові, тваринництво та інші сільгосптовари/послуги) і у відповідній пропорції частина цієї суми перераховується до бюджету, а частина на спецрахунок.

Податківці в цій консультації дали вказівки при виправленні старих спецрежимних помилок чітко дотримуватися форми нової ПДВ-звітності: нового УР і додатка ДС10. Тобто не тільки частину недоплати автоматично декларувати до сплати до бюджету, а й неодмінно визначати відсоткове співвідношення такого розподілу — тобто виправляючи минулорічні помилки, судячи з усього, повидово (!)заповнити «уточнюючий» додаток ДС10.

На наш погляд, такий підхід неправомірний.

При виправленні помилок у старих сільгоспдеклараціях, що призвели до недоплати, застосовувати слід ті правила, що діяли якраз на момент недоплати, а не на момент виправлення (подання УР). Так було завжди! Пригадати хоча б щорічне зниження ставки з податку на прибуток: при виправленні старих помилок з податку на прибуток до недоплати за УР застосовували якраз ставку, що діє на момент недоплати (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 47, с. 11).

А нарікати на нерозв’язну «автоматичність» сплати спецрежимного ПДВ не варто! Платежі за УР не йдуть через електронні ПДВ-рахунки (п. 25 Порядку № 569). А вирішити невідповідності нової та старої звітності в УР можна без проблем. Тим більше самі ж податківці, наприклад, при виправленні старих помилок з податку на прибуток (!), коли діяли «інші» податкові правила:

— рекомендували не заповнювати повністю новий УР;

— пропонували платнику скористатися правом на надання доповнень згідно з п. 46.4 ПКУ (див. лист ДФСУ від 04.01.2016 р. № 102/7/99-99-19-02-01-17, консультацію в БЗ 102.23.02). Респект! Що зовсім не скажеш про цю консультацію!

Чинну форму УР цілком можна пристосувати і під старі правила, виконавши і вимоги п. 8 розд. VI Порядку № 21 у частині «уточнюючого» додатка ДС10. Наприклад: у додатку ДС10 заповнити тільки першу таблицю і, відключивши автоперерахунок, усю суму ПДВ помістити до рядка 13.2 (без розподілу для бюджету)).

А в гр. 4 УР навести показники з помилкової декларації, до гр. 5 перенести показники з «уточнюючого» додатка ДС10, тобто правильні показники. А у гр. 6, визначаючи суму недоплати, заповнити тільки рядки 18 і 18.2. Плюс обов’язково додати пояснення (зробивши позначку у спецполі УР).

Як і при виправленні сільгоспдекларацій цього року (див. БЗ 101.21 // «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 59, с. 4), донарахування за УР за минулорічними деклараціями — тільки на спецрахунок, ви без проблем можете зарахувати на спецрахунок повз СЕА рахунків. Єдине — до бюджету доведеться сплатити 3 %-штраф.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити